Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

SSD nasıl takılır- hard disk imaj alma, Solid State Disk Performans Farkı

Bilgisayarda performans iyileştirmesi yapmak isteyenler için SSD hard diskler oldukça gerekli. Peki SSD farkı nedir, SSD nasıl takılır, bu amaçla hard disk imaj alma işlemi nasıl yapılır diyenler için bazı temel bilgileri burada sunmak istiyoruz.
ssd-nedir-nasil-takilir
SSD Performans, SSD Farkı: Solid State Diskler flaş bellekler gibi standart hard disklerden farklı olarak içinde fiziki olarak dönen manyetik parça bulunmayan belleklerdir. Söz konusu yapıdan olayı SSD drive’lar eski harddisklere göre çok daha hızlı okuma ve yazma kabiliyetine haizdir. Standart 5400 rpm’lik bir diskte okuma yazma hadisesinde bir dakikada 1 gb’lik veriyi transfer edebilirken, solid state diskler 300 mb/s gibi hızlara erişebilirler. Peki bunun avantajları neler?

Öncelikle SSD sayesinde bilgisayarınız çok daha çabuk açılır, bir çok uygulama gözle görülür ve hissedilir şekilde daha hızlı çalışır. Ayrıca daha düşük enerji tüketimi dizüstü bilgisayarınızın daha uzun süre kullanmanıza olanak sağlar. Fiziksel olarak dönen parçanın bulunmamasından ötürü SSD’ler darbelere dayanıklıdır. Bu nedenle laptopunuzu düşürseniz bile verilerinize kolay kolay bir şey olmaz.

Peki SSD gerçekten gerekli mi? Aslında intel core i3, i5 veya i7 gibi bir işlemciye sahip olup da eski tarz 2,5’luk hdd kullanmak son model arabada 3. vitesten yukarı atamamaya benzemekte. Eski tarz manyetik diskler bilgisayarınızın ayağına bağ olmaktadır. Hard diski değiştirince bilgisayarınızın ne kadar da rahatladığını göreceksiniz.

SSD nasıl takılır, hard disk imaj alma işlemi nasıl yapılır? SSD takmak istediğiniz zaman öncelikle eski hard disk imajı almanızda yarar vardır. Böylece sadece hard disk değiştirme işlemi sonrası bilgisayarınız kullanıma hazır olacaktır.

Elinizde bulunan bilgisayarın harddiskini değiştirmek istediğinizde öncelikle hard disk kapasiteleri arasında bir ayarlama yapmanız gerekir. Solid State Diskler daha pahalı olduğu için daha büyük kapasiteli bir hard diskten daha küçüğüne geçebilmek için eski diskte kullanılan alan SSD’nin kapasitesinden daha küçük olmalıdır. Yani 256 gb’lik bir SSD takmak için eski hard diskte kullanılan alan 256 gb’yi geçmemelidir. (Eski hdd C, D gibi ayrı bölümlere sahipse, kullanılan alan kopyalanmak istenen bölüm kapasite kadar olabilir).

Hdd imaj (image) alma işlemi için bir yazılım kullanmanız gerekir. Bu amaçla Acronis True İmage gibi bir yazılım kullanabilirsiniz. Kingston SSDnow serisi bundle hdd’ler söz konusu yazılım ile beraber sunulabilmekte.

Yazılımı da temin etmişseniz ihtiyacınız olan sadece enclosure denen hdd kutusu ile eski harddiskinizi taşınabilir bir diske dönüştürmektir. Yapmanız gereken işlemler sırası ile şöyle:
1. SSD hard disk herhangi bir işleme tabi tutulmadan bilgisayara takılır.
2. Çıkarılan eski hard disk hdd kutusu ile taşınabilir hard disk olarak bilgisayara bağlanır.
3. Acronis True Image yazılım CD’si (bootable olmalı) bilgisayara yerleştirilir.
4. Bilgisayar CD’den başlatılır ve acronis tarafından kopyalama işlemi yapılır.

Söz konusu işlemlerden sonra artık bilgisayarınız eski şekliyle çalışmaya hazırdır. Tek farkı çok daha yüksek bir performans elde ederek.İlgili aramalar:
ssd nasıl takılır (6), ssd imaj alma (6), hard disk imaj alma (2), acer ssd takılması (1), ssd disk imaj alma (1), ssd disk imajı (1), ssd hard değiştirmek (1), ssd hardisk değiştirme (1), ssd image alma (1), ssd kart nasıl takılır (1), ssd disk image alma (1), ssd değiştirme (1), dl380 g5 ssd disk takılır mı (1), hard disk İMAJ NASIL ALINIR (1), harddisk imajı alma (1)

Yayın tarihi:
Konu: "SSD nasıl takılır- hard disk imaj alma, Solid State Disk Performans Farkı"
Kategori: Yeni teknolojiler

Firsat-Cenneti.com » Yeni teknolojiler » SSD nasıl takılır- hard disk imaj alma, Solid State Disk Performans Farkı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?