Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , .

Hoparlör çeşitleri ve markaları; 5+1 TV, PC veya Ev Sinema Ses Sistemleri Modelleri

Hoparlör seçiminize ışık tutmak amacıyla sizlere hoparlör çeşitleri ve markaları ile TV, bilgisayar veya ev sinema için 5+1 ses sistemleri modellerinden bahsetmekteyiz.
ev sinema ses sistemleri
Kaliteli bir görüntü kadar, kaliteli bir sesin önemi de tartışılmaz. İster televizyon veya dvd-blueray oynatıcıdan film izleyin, isterseniz bilgisayar, iphone tarzı cep telefonunuzdan veya ipod gibi mp3 çalardan müzik dinleyin veya wii, playstation veya xbox tarzı oyun konsolundan oyun oynayın, kaliteli bir ses, deneyiminizi çok farklı noktalara taşıyacaktır. Peki hangi türde hoparlör (speaker) çeşitleri mevcut, marka ve model seçenekleri neler?

Hoparlör çeşitleri? Ses sistemleri çeşitlerini konfigürasyon, kullanım amacı ile kontrol ve bağlantı seçeneklerine göre sınıflandırabiliriz. Piyasada tek parça hoparlörler, 1+1 yani 2’li hoparlör, 2+1 ses sistemi ve çok kanallı 4+1, 5+1 ve 7+1 ses sistemleri karşınıza çıkacaktır. Peki hangi ses sistemi daha iyidir?

Klasik ikili hoparlörlerde iyi bir ses deneyimi için orta noktada yer almak gerekiyor. Başka yerlerde durduğunuzda orta ve yüksek frekanslar geriye düşer ve sesi iyi duyamazsınız. Bu nedenle, sesi mekana dengeli bir şekilde dağıtarak 360 derece ses veren modelleri tercih etmenizde yarar vardır. Ayrıca her hoparlör, tüm frekanslardaki sesleri çıkartamaz. Bu nedenle çok kanallı ses sistemleri daha anlamlıdır. Aşağıda hoparlör seçimi konusunda başka hususlardan da bahsetmekteyiz.

5+1 Ev sinema ses sisteminde, her açıdan kaliteli bir ses almak ve efektleri yaşamak için iki ön uydu, bir merkez kanal hoparlörü, iki arka uydu ve bir subwoofer bulunmaktadır. Bu noktada subwoofer ne işe yarar diye sorabilirsiniz. Subwoofer bas diye tabir edilen düşük perdeli titreşimli sesleri veren hoparlöre denmektedir. İyi bir subwooferın oldukça ağır olmasını bekleyebilirsiniz. 5+1 ses sistemi kurulumunda kablo bağlantıları sonrasında, ses girişine taktığınız aygıtta (örneğin bilgisayar) 5+1 ses sisteminin seçili olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayar için “Denetim Masası”ndaki “Donanım ve Ses ayarları”ndan hem ses kartınızı yapılandırmanız hem de “Ses Aygıtlarını Yönet” kısmından 5+1 ses sisteminin yapılandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ses sisteminizde 2+1 şeklinde ses alırsınız.

Ses sistemlerini farklı amaçlarla (müzik dinlemek, film izlemek, oyun oynamak) kullanabilirsiniz. Bu amaçlara için optimize edilmiş farklı hoparlör çeşitleri mevcuttur. Ayrıca taşınabilir bir ses sistemi veya açık havada kullanılabilen (su geçirmez) bir ses sistemi de ihtiyacınız olabilir.

Kontrol ve bağlantılar açısından da farklı ses sistemleri mevcuttur. Bluetooth ile bağlanabildiğiniz, veya wifi kablosuz bağlantıyı destekleyen modeller bulunmakta. Kablo üzerinden ses seviyesi kontrolü imkanı sunan modeller de bulunmaktadır.

Hoparlör markaları: Piyasada adı sanı fazla duyulmamış çok çeşit markaları, dünyaca ünlü Bose, Creative, Logitech, Philips markaları yanında Edifier, Frisby, Genius, Microlab, Mikado, Jwin, Snopy, vs. gibi pek çok ses sistemi markasına rastlayabilirsiniz. Marka seçimi ve teknik özellikler size bir miktar yardımcı olacaktır fakat ses kalitesini sadece bunlardan çözümlemek mümkün değildir.

Hoparlör seçimi bakımından en önemli hususlardan biri RMS cinsinden hoparlör gücüdür. Örneğin tipik bir LCD-LED TV’nin 2 adet 10w’lık hoparlör gücü bulunmaktadır. TV sesini yükseltmek istiyorsanız bu amaçla çıkış gücü daha yüksek hoparlörler kullanabilirsiniz. Bazı ufak hoparlörler, sesi amplifike ederek çok yüksek ses seviyelerine ulaşabilirler ancak bu özellik tıpkı dijital zumun resim kalitesini bozması gibi ses kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Piyasadaki hoparlör ve ev sinema sistemlerindeki gördüğümüz diğer özellikler: Daha kaliteli ses veren ahşap subwooferlar, usb veya sd karttaki mp3 müzikleri çalan- fm radyolu uzaktan kumandalı modeller, iphone-ipad-ipod bağlantılı dock modeller, doğal akustik ses üretimi sağlayan Dolby digital- THX sertifikalı modeller, sanal surround (yani Dolby Digital 5.1 kanal ve Dolby Surround sesleri 2 kanala indirgeyerek iki hoparlörle zengin bir ses deneyimi) sunan modeller, uyduları duvara monte edilebilen 5+1 ses sistemleri gibi seçenekler mevcuttur.İlgili aramalar:
subwoofer ne işe yarar (3), subwoofer olan tv ler (2), 2017 model bulututlu 5 1 hoparlörler (1), TV DE Subwoofer NEDİR (1), tv de Subwoofer ne işe yarar (1), spakerçeşitleri (1), ses sistemleri modelleri (1), ses sistemleri 5 1 (1), ses sistemi çeşitleri (1), pc ses sistemleri (1), kaliteli ses sistemleri 5 1 (1), duvara monteli 5 1 ses sistemi (1), tv de subwoofer nedir ne işe yarar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Hoparlör çeşitleri ve markaları; 5+1 TV, PC veya Ev Sinema Ses Sistemleri Modelleri"
Kategori: Yeni teknolojiler

Firsat-Cenneti.com » Yeni teknolojiler » Hoparlör çeşitleri ve markaları; 5+1 TV, PC veya Ev Sinema Ses Sistemleri Modelleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?