Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Yeni pasaport için gerekli evraklar, pasaport ücretleri, süreleri

Yeni pasaport için gerekli belgelerden bahsettiğimiz bu yazımızda pasaport ücretleri ile süreleri de aktarılmaktadır. Pasaport başvurusu ve randevu öncesinde söz konusu bilgiler işinize yarayabilir.
pasaport evraklari
Yeni pasaport için gerekli evraklar: Çipli pasaport başvurusu esnasında sizden istenen bir takım evraklar vardır. Çipli pasaport için gerekli belgeler şunlardır:

Pasaport belgeleri nelerdir? Şahsen yapılması gereken pasaport başvurusu işlemleri esnasında istenilen belgeler:
Dekontlar (Pasaport Cüzdan Bedeli ve Harç Bedeli dekont asılları), Nüfus cüzdanı, 2 adet Biyometrik Resim ve varsa eski pasaportlar.

Yeni pasaportlar, acil bir durum belgelenmediği takdirde bir hafta gibi bir sürede hazırlanmaktadır ve kargo ile ilgilinin adresine yollanmaktadır ancak yurtdışına çıkmadan 15 gün öncesinden başvuruda bulunmakta yarar vardır.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise yeni pasaportlarını yalnızca başvuruda bulundukları Büyükelçilik veya Başkonsolosluktan imza karşılığı teslim alabilirler. Yeni pasaport teslim alınana kadar eski pasaport kullanılmaya devam edilebilmektedir.

Elektronik Pasaport ücretleri: Pasaport başvurusu esnasında pasaport cüzdan (defter) bedeli ve pasaport harç bedeli ücretleri mevcuttur. İçinde bulunduğuz yıl için, pasaport bedeli (cüzdan + harç) olarak en düşük bedel 6 ay için 143 TL’dir. Bunun haricinde yurtdışına çıktığınız takdirde yurtdışı çıkış harcı olarak TC kimlik no ve pasaport no belirtilerek 15 TL ödenmektedir.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımız için pasaport defter ve konsolosluğa yatırılan pasaport defter ve harç bedelleri ise en düşük 6 aylık 63 euro-71 usd’dan başlamaktadır.

Pasaport süreleri: Pasaport geçerlilik süreleri umuma mahsus e-Pasaportlarda 6 aydan, 1-5 yıl veya 10 yıl olarak belirlenmiştir. Belli yaş grupları için pasaport sürelerinde kısıtlamalar bulunabilmektedir. Hizmet damgalı görev e-pasaportları ise 6 ay ila görev müddetine uygun olan bir süre için verilmektedir.
Yayın tarihi:
Konu: "Yeni pasaport için gerekli evraklar, pasaport ücretleri, süreleri"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Yeni pasaport için gerekli evraklar, pasaport ücretleri, süreleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?