Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Uyku Tulumu Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Özellikle kamp yapanlar için uyku tulumları önemli bir gereç. Peki uyku tulumu nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Sizler için uyku tulumu çeşitleri ve modellerini de burada derlemekteyiz.
uyku tulumu modelleri
Kamp malzemeleri arasında ön sıralarda gelen uyku tulumları, çadırda veya açık havada sıcak ve rahat bir uyku için önemli bir ihtiyaç. Peki uyku tulumu ne işe yarar?

Uyku tulumu kendi başına ısı üretmez, vücut ısısını ortamdan izole ederek ısı yalıtımı sayesinde sıcaklığın muhafazasını sağlar. Tipik bir uyku tulumu etiketini incelediğinizde üzerinde tavsiye edilen kullanım derecesi (konfor sıcaklık) ile üst-alt ve sınır limitler görebilirsiniz. Uluslararası standartlar ışığında belirlenen söz konusu dereceler uyku tulumunun hangi ortam ısısında sizi rahat ettireceği, üşüteceği veya terleteceğini ifade etmektedir. Bu nedenle uyku tulumu alırken, kaç derece sıcaklıkta kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Piyasada, ılık yaz gecelerinde (15-20 derece) kullanılan uyku tulumları yanında kışın soğuk havada (sıfır dereceden -30’lara kadar) kullanıma uygun modeller bulunmaktadır. Peki uyku tulumu nasıl kullanılır?

Uyku tulumu kullanırken çadırızın uyumunu, mat veya kamp yatağı ile (şişirilebilir) yastığa ihtiyacınızı önceden tespit etmenizde yarar vardır. Kamp için yapacağınız yürüyüşün zorluğuna göre daha hafif ve az yer kaplayan bir uyku tulumu edinmeyi de düşünmelisiniz. Ayrıca hava sıcaklığı uyku tulum konfor ısısına göre daha yüksekse ince bir gecelik ile daha rahat bir gece geçirebilirsiniz.

Uyku tulumu çeşitlerini incelediğimizde fermuarlı veya fermuarsız modeller görmekteyiz. Ayrıca dikdörtgen veya mumya şeklinde uyku tulumları da vardır. Çocuk-genç boy uyku tulumları yanında boyunuzun uzunluğuna göre farklı bedenlerde uyku tulumu çeşitleri de mevcuttur. Matlı-matsız veya şişme uyku tulumu modelleri de sunulmaktadır.

Uyku tulumu dolgularında oldukça hafif ancak biraz pahalı olan kaz tüyü yanında (daha ucuz) polyester, delikli sünger, yün veya pamuk kullanılması söz konusudur. Başka bir uyku tulumu ile birleştirilebilir (sağ, sol şeklinde satılan) modellerden başka çift kişilik veya altı matlı uyku tulumları üretilmektedir.

Hareket serbestliğinden vazgeçemiyorsanız ayaklara doğru genişleyen trapez şekilli veya ayak kısmı açılabilen bir uyku tulumunu düşünebilirsiniz. Uyku tulumunuzun dar olmasından rahatsız olmamak için daha geniş veya esnek modeller de mevcuttur.

Bundan başka dikdörtgen kamp uyku tulumlarıyla uyumlu tulum iç kılıfları temizlik bakımından önerilmektedir. İç cepli bir uyku tulumu gözlük, telefon gibi aksesuarlarınızın yanı başınızda durmasına yardımcı olacaktır.İlgili aramalar:
uyku tulumu ne işe yarar (17), bebek uyku tulumu ne işe yarar (8), uyku tulumu nasıl kullanılır (4), uyku tulumu kaç aydan itibaren kullanıldı (2), bebeklerde uyku tulumu ne işe yarar (2), Uyku Tulumu bebekler için ne işe yarar (1), uyku tulumları kac yıl kullanılır (1), uyku tulumu isinmaya yararmi (1), uyku tulumlari ise yarar mi (1), -10 Derece uyku tulumu (1), uyku tulumu kaçderece sogukta korur (1), uyku tulumu kamp (1), UYKU TULUMU NEDEN ÜŞÜTMEZ (1), uyku tulumu nedir ne ise yarar (1), Uyku tulumu neye yarar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Uyku Tulumu Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Uyku Tulumu Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?