Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Pasaport fotoğrafı nasıl olmalı, çipli pasaport fotoğraf ölçüleri ve standartlar

Biometrik fotoğraf olarak da bilinen yeni çipli pasaport fotoğrafı nasıl olmalı diyenler için pasaport fotoğraf ölçüleri ve biyometrik foto standartları yazımızın konusunu oluşturmakta.
pasaport fotografi nasil olur
Pasaport fotoğrafı nasıl olur? Biometrik foto: Pasaport fotoğrafı nerede çekilir?
Yeni pasaportlarda kullanılan resimlerin belirli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Biyometrik yani kişinin tanınmasına imkan sağlayan fotoğrafları aşağıdaki prensipleri uygulayabileceğiniz tüm fotoğrafçılarda çektirebilirsiniz. Dilerseniz evde pasaport fotoğrafı çekmeniz mümkündür.

Pasaport fotoğrafı ölçüleri: Pasaportlardaki 35*45 mm’lik alana konan resimler yüksek kaliteli tarama ihtiyacı nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğünce 50 mm x 60 mm olarak talep edilmektedir. Bu nedenle 50*60 mm’lik ebatların fotoğrafçınız tarafından uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Yeni çipli e-pasaport fotoğrafında aranılan standart özellikler şunlardır:
Biyometrik fotoğraflarda, öncelikle baş dik konumda herhangi bir yöne dönük olmadan, gözler açık; yüz, herhangi bir mimik, gülümseme içermeden ağız kapalı olarak doğrudan kameraya bakacak şekilde ve fotoğraf üzerinde tamamen görünür şekilde ortalanmış olmalıdır. Saçlar gözü engellemeyecek şekilde ve gölgeleme yapmamalıdır. Gözlük vb. zorunlu aksesuarlar ile fotoğraf çektirilebilir ancak camlar yansıma yapmamalı, renkli cam veya güneş gözlülüğü kullanılmamalı ve gözlük gözlerin görünmesine mani olmamalıdır.

Fotoğraflarda renkler olduğu gibi görünmeli ve fon desensiz, gölgesiz ve beyaz olmalıdır. Beyaz fon nedeni ile beyaz renkte kıyafet giyilmesi önerilmemektedir. Fotoğraf kağıdında leke, kırışma vs. olmamalıdır. Ayrıntıların seçilebilmesi için pasaport fotoğrafı net olmalıdır.

Çocukların fotoğraflarında başka kişi veya kafada şapka gibi nesneler bulunmamalıdır.

Pasaport fotoğrafları başörtülü olabilir ancak yüzün çene ucundan alına kadar görünür şekilde olması temin edilmeli ve yüzde gölgeler oluşmamalıdır. Pasaport fotoğrafında makyaj veya sakal konusunu merak edenler için yukarıdaki prensipler uygulandığı takdirde makyaj veya sakalın bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtebiliriz. Sonuçta sizi siz olmaktan çıkaran veya tanınmanızı belli bir seviyeden fazla zorlaştıran unsurlar biyometrik resimde istenmeyen öğelerdir. Bu nedenle kimliğinizin tespit edilmesine engel olmayacak ölçüde yapılan rötuşlar da bir sorun teşkil etmemektedir.İlgili aramalar:
biyometrik fotoğraf makyaj (11), pasaport resmi nasıl olmalı (9), pasaport fotoğrafı (9), pasaport fotoğrafı nasıl olmalı (8), pasaport fotoğraf ölçüleri (7), pasaport resmi (7), pasaport fotoğrafı makyaj (6), pasaport resim ölçüleri (6), pasaport için resim (6), pasaport resimleri nasıl olmalı (4), pasaport fotoğrafında makyaj (4), biometrik foto makyaj (4), pasaport için fotoğraf (4), pasaport için fotoğraf nasıl olmalı (3), pasaport için resimde (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Pasaport fotoğrafı nasıl olmalı, çipli pasaport fotoğraf ölçüleri ve standartlar"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Pasaport fotoğrafı nasıl olmalı, çipli pasaport fotoğraf ölçüleri ve standartlar

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?