Özel Arama

Fırsatlar

Mangal nasıl yakılır, en kolay mangal yapma tekniği

Yaz aylarında ailecek piknik ve mangal keyfine diyecek yoktur. Peki mangal nasıl yakılır, en kolay mangal yapma tekniği nedir? Kimilerimiz için mangal yakmak bir eziyete dönüşebilmekte. Mangalı tutuşturup kor haline getirene kadar eziyet çekmemek ve is-pis içinde duman altı kalmamak için neler yapmak lazım? İşte bu soruların cevabı.
briket-mangal-komuru
Mangal malzemeleri (tel ızgara veya saç, maşa, mangal kömürü, vs.) tedarik ettikten sonra erkeklerin başlıca görevi mangalı yakmaktır. Ancak kimi zaman doğru malzemelerin seçilmemesi veya mevcut olmaması yanısıra uygun olmayan tekniklerden dolayı mangal yapmak bir eziyete dönüşmekte. Sizlere en kolay mangal yakma yönteminden bahsetmek istiyoruz.

Mangal yapmanın en kolay yöntemini uygulamak için doğru malzemeleri seçmek gerekiyor. Bunlardan en önemlisi de şüphesiz mangal kömürü. Ülkemizde mangal kömürü olarak genelde meşe kömürü kullanılmakta. Meşe kömürü özel bir yöntemle hava almadan yakılan meşe odunlarından elde ediliyor. Ancak meşe kömürünün üretimi zahmetli olduğu kadar mangalda yakılması da epey uğraştırıcı. Bunun yerine daha kaliteli mangal kömürleri var. İşte size bundan bahsedeceğiz.

Mangal kömürü olarak klasik meşe kömürü yerine yumurta şeklindeki briketler biçiminde satılan mangal kömürleri kullanmanızı öneriyoruz. Preslenmiş kömüre ilave edilen özel yanıcılar ile desteklenmiş söz konusu mangal kömürleri yurtdışında “Charcoal Briquettes” olarak (dipnota bakabilirsiniz) bilinmekte. Bu tarz mangal kömürlerinin bazısı tek kibrit alevi ile yanmaya başlamakta ve 20 dakikada hazır hale gelmekte. Bir saati aşkın süre boyunca yanan kömürlerden, nihayet çok az kül kalmakta.

Piyasada söz konusu mangal kömürlerini kolaylıkla bulamayacağınızı da belirtelim. Kipa’da satılan Charcoal Briquettes (2,5 kg’lık paketler halinde 4-8 TL arasında fiyatında) veya değişik markalara ait press kömürler çıra ihtiyacı olmadan mangal yapmanıza olanak sağlıyor. Belki bir miktar tutuşturucu (jel veya sıvı formunda) kullanmanızda faydalı olabilir.

Tek ateşle yanan mangal kömürü olarak duyulan Star Kor kömürü ise mangalın üzerine yerleştirilerek yakılmakta ve tek kibritle 10 dakika içinde meşe kömürleri kor haline gelerek mangal hazırlanmakta. Bu noktada sağlıklı, kanserojen olmayan (kansere yol açmayan) bir mangal keyfi için ateş tamamen söndükten sonra ızgara yapmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Mangal nasıl yakılır diyenlere tutuşturucu veya çırayı mangal zeminine yerleştirdikten sonra briketleri piramit şeklinde dizmeleri gerektiğini hatırlatalım. Arada mangal yelpazesi süreci hızlandıracaktır. Mangal kömürlerinin üzeri beyaz bir tabaka ile kaplandıktan sonra dengeli bir şekilde yayılarak pişirme işlemine başlayabilirsiniz. Afiyet olsun. Herkese iyi eğlenceler…

Dipnot: Sanılanın aksine yurtdışında bilhassa Amerika’da mangal-barbekü olayı bir hayli yaygın, hatta arabanın icadı sonrasında 1900’lerde Henry Ford bu amaçla araba satışı yanında mangal kömürü bile satıyor imiş.İlgili aramalar:
mangal nasıl yakılır (5), mangal tutuşturucu jel nasıl kullanılır (4), jelle mangal nasıl yakılır (3), evde mangal nasıl yakılır (2), mangal nasıl yakılır resimli (2), mangal nasıl kolay yakılır (2), tutuşturucu jel nasıl kullanılır (2), briket mangal kömürü nasıl yakılır (2), jel ile mangal nasıl yakılır (2), mangal kömürü üretimi teknikleri (1), mangal jeli nedir (1), mangal jeli nasıl kullanılır (1), mangal tutuşturucu jel zararları (1), basit mangal kasasi nasil yapabilirim (1), mangal tutuşturucu nasi kullanılır (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Mangal nasıl yakılır, en kolay mangal yapma tekniği"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Mangal nasıl yakılır, en kolay mangal yapma tekniği

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?