Özel Arama

Fırsatlar

Kasko Kapsamı, Kasko ve trafik sigortası arasındaki fark, Kasko indirimleri

Bu yazımızda kasko kapsamı, kasko ve trafik sigortası arasındaki fark ve kasko indirimlerini konu almaktayız. Kasko neleri karşılar, trafik sigortası neleri kapsar, kasko ve trafik sigortası farkı, kaskonun karşıladıkları, vs. konularında burada bilgiler bulabilirsiniz.
kasko, trafik sigortasi sirketleri
Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir? Kaskonun anlamı nedir? Bilindiği üzere trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu olup yaptırılmaması durumunda cezai müeyyideler bulunmaktadır. Kasko sigortası ise zorunlu olmayıp ek teminatlar isteyen araç sahiplerine yöneliktir. Kasko ve trafik sigortaları arasındaki farkları incelemeye devam edersek:
Trafik sigortası poliçesi aracınızda ruhsat ve ehliyet gibi bulundurulmak ve her yıl yenilenmek zorundadır. Kapsam olarak zorunlu trafik sigortası karşı tarafa verilebilecek zararları kusur nispetinde teminat altına alır. Örneğin kazaya karışan taraflardan biri 8/8 suçlu ise, suçsuz olan kişinin zararının tamamı kusurlu olan kişinin sigortası tarafından karşılanır. Kasko sigortasında ise kusura bakılmaksızın, kasko sahibi olanın zararı kasko sigortası şirketince tanzim edilir. Verilen teminatlar arasında aracın yanması veya çalınması, doğal afetler (sel, deprem, vs.), terör eylemleri vs. de bulunmaktadır. Söz konusu teminatlardan dolayı kasko sigortaları daha pahalıya mal olmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası neleri kapsar, neleri karşılar? Zorunlu trafik sigortası teminatları tüm sigorta şirketlerince aynı olarak verilir, ancak Hazine müsteşarlığınca belirlenen ve her yıl yenilenen teminat limitleri araç türlerine göre farklılık arz edebilir. Trafik sigortası kişi başına vefat ve tedavi, kaza başına vefat ve tedavi ve araç ve kaza başına maddi hasarları belirtilen limitler dahilinde karşılar.

Trafik sigortası fiyatları: Zorunlu trafik sigortası aracın plakasının kayıtlı olduğu ile göre değişiklik gösterir. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki araç sahipleri yüksek primler öderken, araç sayısının ve kaza riskinin düşük olduğu küçük illerde ucuz trafik sigortası fiyatları ile karşılaşmak normaldir. Trafik sigortası primi poliçenin kullanılmasına ihtiyaç olmadığı durumlarda “hasarsızlık indirimi”ne, kazaya karışılıp belli bir kusur oluştuğu şartlarda ise “zamlı prim uygulaması”na tabidir. Söz konusu indirim veya zam, birer basamak halinde uygulanır. İndirimli primlerden aracınızı sattıktan 2 yıl içinde aynı türde araç alırsanız da yararlanmaya devam edebilirsiniz. Söz konusu işlemler araç ruhsat sahibi için geçerlidir. Araç satıldığı durumlarda poliçe otomatikman iptal edilir ve sigorta için ödenen miktar kalan gün nispetinde iade edilir.

Kasko kapsamı, Kasko neleri karşılar: Kasko sigortası ile hangi riskleri kapsam altına alabilirsiniz? Kasko sigortası neleri öder? Kasko sigortası teminatları arasında çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma ana teminatlarını yanında ek taminatlar olarak enflasyon teminatı, deprem ve yanardağ teminatı, terör teminatı, sel ve su baskını teminatı, ferdi kaza teminatı, ferdi kaza deprem teminatı, ihtiyari mali mesuliyet teminatı (trafik sigortası limiti aşımında ek teminat), hukuksal yardım teminatı, eskime payı düşmeme teminatı (hasar sonrası araca yeni parçaların takılması), kullanım kaybı teminatı (taksi veya araba kiralama masrafının karşılanması), yardım hizmet paketi teminatı (aracın bozulması durumunda gereken yardımlar), hasar ikame teminatı (ödenen hasar kadar sigorta bedelinin eksilmesi- hasar ikame zeyli yapılırsa bedel azalmaz), alevsiz yangın teminatı (yangın dışı sigara yanığı vs.), kilit sistemi teminatı (kaybolan ve çalınan anahtarlar dolayısıyla kilit mekanizması yenileme), yurt dışı teminatı gibi teminatlar kaskonun karşıladıklarıdır. Farklı sigorta şirketleri mini kasko, kaskonun bozulmadığı mini onarım vs. gibi değişik hizmetler de sunmaktadır. Bazı teminatlar yüzde 100 nispetinde karşılanmaya da bilir, bu nedenle kasko poliçenizi dikkatle incelemenizde yarar var.

Kasko neleri kapsamaz? Kasko sigortası kapsamı dışında kalan haller nelerdir? Genel şartları aynı olan kasko sigortaların özel şartları, şirketler arasında farklılık gösterebilir. Aracın hasara uğradığı aşağıdaki durumları kasko kapsamamakta: Savaş, güvenlik güçleri önlemleri, aracın çekilmesi hariç kamu otoritesi uygulamaları, sürücü belgesi-ehliyet sahibi olmayanlarca aracın kullanılması, alkol, uyuşturucu madde vb. kullanımı sonuçları, kasdi-anlaşmalı verilen zararlar-hırsızlık (çalınma), periyodik bakım yapılmaması sonuçları (yağsızlık, susuzluk, vs.), araç nakli esnasındaki sorunlar (ruhsatı olan ve düzenli sefer yapan gemi ve trenler haricindeki). Araç anahtarı evden çalınması ek teminatlarda yer almıyor ise kapsam dışında kalmakta.

Kasko indirimleri: Kasko indirimi aşağıdaki durumlarda geçerlidir: Kasko hasarsızlık indirimi ilk yıl için %30’dan başlamak üzere kasko bozulmadığı müddetçe her yıl artan oranlarda %60’a kadar devam etmekte. Ancak kasko fiyatlarındaki artış bu oranların daha düşük oluşmasına yol açabiliyor. Kasko muafiyet indirimi ise yüzde 1-2 nispetine kadarki hasarın bedelinin araç sahibince ödenmesi durumu anlamına gelmekte. Aracınızda alarm ve immobilizer mevcut ise %5 nispetinde indirim almanız mümkün olabilir. Ruhsat sahibi yaşının 30’un üstünde olması durumlarda bir miktar indirim almanız mümkündür. Ehliyet yılı (5 yıl üstü), bayan sürücü, tek sürücü, kurum indirimi (TSK mensupları, kamu görevlileri, vs.) gibi faktörler de kasko indirimleri arasında sayılabilir.İlgili aramalar:
Kasko kapsamı (1), kasko trafik sigortası kapsamı (1), Sigorta ve kasko kapsam farkı (1), Sigortaları ve kasko indirim (1), trafik kasko kapsamı (1), Trafik ve kasko sigortalarında istanbul dışında indirim varmı (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Kasko Kapsamı, Kasko ve trafik sigortası arasındaki fark, Kasko indirimleri"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Kasko Kapsamı, Kasko ve trafik sigortası arasındaki fark, Kasko indirimleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?