Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Hangi pasaport kime verilir, Yeni pasaport çeşitleri, Çipli pasaport renkleri

Yeni pasaport tiplerinden ve yeni çipli pasaport renklerinden bahsettiğimiz bu yazımızda e-pasaport türleri hakkında bilgiler sunarak hangi pasaport kim verilir konusunda sizleri aydınlatmaktayız.
yeni pasaport turleri
Aşağıda yeni pasaport tipleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Çipli pasaportlar umuma mahsus, hususi, hizmet (görev) ve diplomatik pasaport gibi çeşitlere sahiptir.

Diğer pasaport çeşitlerinden birini alması mümkün olmayan her kişi Umuma Mahsus Pasaportlardan edinebilir. Eskiden lacivert pasaport olarak bilinen umuma mahsus pasaportlar AB’ye uyum çerçevesinde artık bordo renktedir.

Devlet, özel idareler veya belediyeler tarafından vazifeli olarak yurtdışına çıkanlara Hizmet Pasaportları takdim edilir. Hizmet damgalı pasaport alanların eş ve çocukları da belli sınırlar dahilinde bu imkandan yararlanabilirler. Görev pasaportu olarak da bilinen hizmet pasaportları gri renktedir.

Hususi Pasaportlar ise eski milletvekilleri, (emekli veya çalışan) 1-3 arası dereceli kadrolarda görev yapan-yapmış kamu görevlisi devlet memurları, BDDK-TMSF üyeleri, (görevleri süresince) Büyükşehir il ve ilçe belediye başkanları, belli sınırlar dahilinde eş ve çocuklar için tanınmış bir olanaktır. Yeşil pasaport olarak da bilinen hususi pasaportların renklerinde bir değişme olmamıştır.

Hiçbir harç veya resme tabi olmayan Diplomatik Pasaportları ise milletvekilleri, cumhuriyet başsavcısı, orgeneral vs. gibi kimselere ve eş-çocuklarına verilir. Eskiden kırmızı renkte olan diplomatik pasaportlar artık siyah renktedir.

Yeni Çipli pasaport renkleri: Yeni pasaportlardan umuma mahsus olanlar ile diplomatik olanların rengi değişmiştir. Bordo renkli pasaportlar umuma mahsus, gri olanlar hizmet, yeşil olanlar hususi ve siyah olanlar diplomatik pasaport olarak ayrılmaktadır.

Peki farklı pasaport çeşidi nasıl bir fark yaratır? Belli pasaport çeşitleri bazı vergilerden muaf olmak gibi bir avantaja sahiptir. Farklı pasaport çeşidi, havalimanlarında veya vize işlemlerinde karşılaştığınız muamelelerin farklı olmasına da yol açabilmektedir. Pasaport türleri arasında farklı vize sayfa sayıları ve başvuru işlemi farkları da bulunmaktadır.İlgili aramalar:
pasaport renkleri (45), pasaport çeşitleri (44), mavi pasaport kimlere verilir (24), pasaport çeşitleri ve renkleri (24), pasaport türleri (23), bordo pasaport kimlere verilir (18), mavi pasaport (16), pasaport renkleri ve özellikleri (11), siyah pasaport kimlere verilir (10), pasaport renkleri ve anlamları (6), pasaport çeşitleri ve özellikleri (6), pasaport türleri ve renkleri (6), kırmızı pasaport kimlere verilir (6), mavi pasaport özellikleri (5), renklere göre pasaportlar (5)

Yayın tarihi:
Konu: "Hangi pasaport kime verilir, Yeni pasaport çeşitleri, Çipli pasaport renkleri"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Hangi pasaport kime verilir, Yeni pasaport çeşitleri, Çipli pasaport renkleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?