Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Çipli pasaport nedir? Yeni elektronik pasaportlar nasıl?

Çipli pasaport nedir diye merak edenler için yeni elektronik pasaportlar hakkında bilgiler burada yer almakta.
yeni cipli elektronik pasaport
Çipli pasaport nedir? Yeni pasaportlar nasıl? Çipli pasaport olarak da bilinen yeni e-pasaportlar içinde kişisel verileri dijital olarak depolayan bir elektronik yonga devre ve bilgileri temassız olarak ileten anten teknolojisine sahip pasaportlardır. Yüksek güvenlik önlemlerine sahip yeni pasaportlar, eskilerden teknoloji, renk, ebat (pasaport ölçüleri: 88 mm X 125 mm) ve şekil bakımından ayrılmak yanında başvuru işlemlerinin ve pasaport kontrol işlemlerinde kolaylıkları da beraberinde getirmektedir. Peki yeni pasaportların farkları nelerdir?

Yeni pasaportların farkı: Çipli pasaportlar eski pasaportlardan farklı olarak pasaport numarası yanında nüfus cüzdanı bilgileri (ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no) ile düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi yanında fotoğraf, parmak izi ve imza gibi verileri elektronik ortamda saklayabilen devrelere sahiptir.

Yeni pasaportlar her kişi için ayrıca düzenlendiğinden çocuklar için çipli pasaportlarda refakatçi hanesi bulunmamaktadır. Yeni pasaportların bir diğer farkı uzatma yani temdit işleminin bulunmamasıdır. Pasaportun süresi bittiğinde yeni bir başvuru gerçekleştirilmelidir. Yeni pasaportlarda tıpkı eski pasaportlardaki gibi sınır giriş ve çıkışlarında ilgili sayfalarına giriş ve çıkış damgaları vurulmaya devam edilmektedir.

Çipli pasaportlar sahte pasaportlara karşı alınan bir güvenlik önemi olmakla beraber çipli pasaport avantajları arasında pasaport kontrol işlemlerinin daha hızlı ve kolay hale gelmesi ve isim benzerliği gibi durumlardan oluşabilen gecikmelerin ortadan kalkması sayılabilir.

Yeni pasaportlarda meslek hanesi bulunmamaktadır. Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaasınca ürettirilmekte ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan güvenlikli bir birimde tanzim edilen çipli pasaportlar ön yüzlerinde bulunan simge sayesinde kolayca ayırt edilmektedir. Peki eski pasaportlar halen kullanılabiliyor mu? Eski pasaportlara ne zamana kadar geçerli? Bu konuda beklenti eski pasaportların 2015 sonundan evvel yürürlükten kaldırılmasıdır.İlgili aramalar:
çipli pasaport avantajları (2), çipli pasaport nasıl (2), çipli pasaport nasıl bozulur (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Çipli pasaport nedir? Yeni elektronik pasaportlar nasıl?"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Çipli pasaport nedir? Yeni elektronik pasaportlar nasıl?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?