Özel Arama

Fırsatlar

Amerika’ya yanınızda neler götürmeli

Yurtdışına özellikle Amerika’ya giderken yanınızda neler almalı, neler götürmeli diyenler için aydınlatıcı bazı bilgiler burada yer almaktadır.
amerikaya yolculuk
Öncelikle Türkiye’de olup da Amerika Birleşik Devletlerinde bulamayacağınız bir şey nerede ise yok (can eriği ve vişneyi saymazsak). Bu durumda Amerika’ya hiçbir şey götürmeseniz de olur elbette. Ama Amerika’da basit bir tepsiye 10 dolar, uyduruk bir çaydanlığa 40 dolar vermek istemeyebilirsiniz. Bu durumda valizinizde yer olduğu kadar, Türkiye’de çok daha ucuz olan eşyalardan Amerika’ya götürmekte yarar var. Ancak Amerika’da bolca alışveriş yapıp dönüşte yükünüz bir hayli fazla olacağından, geri getirmeniz gereken şeyleri taşımamanız menfaatinize. Bu durumda, yurtdışına tüketilecek şeyleri ve bırakılıp geri getirmeye değmeyecek (eski kıyafetler, çok kaliteli olmayan bazı eşyalar vs.) götürmek akılcı bir davranış olabilir.

Amerika’ya yaptığınız uçak yolculuğunun sonlarına doğru sizden yanınızda getirdiklerinizle ilgili bir beyan vermeniz istenmektedir. Teorik olarak söz konusu formu doldururken doğru beyan vermeniz ve et (pastırma mesela) ve süt ürünleri (peynir gibi) ile taze meyve, sebze ve tohum cinsi ürünler götürmemeniz gerekmektedir. Ancak verdiğiniz beyanda, yanımda yasaklı gıda maddesi bulunmamakta diyerek gümrükten çıkarken valizlerinizin hiç açılmaması ihtimaline de sahipsiniz.

Amerika’daki Türk marketlerinde (örneğin www.akmarket.com) Türkiye’ye has pek çok ürünü bulabilirsiniz, ancak fiyatların daha pahalı olduğunu belirtelim. İnce belli çay bardağı, Türk kahvesi ve cezvesi, tarhana, kurutulmuş gıdalar, ikramlık-hediyelik lokum, Antep fıstığı, kolonya, bazı baharatlar, şekersiz sakız gibi ürünleri yanınızda getirmeniz önerilebilir. Herhangi bir marketten pek çok ilacı reçetesiz temin edebilirsiniz ancak amerikalı doktorlar antibiyotik gibi ilaçları yazmakta isteksiz davrandıklarından, Türkiye’den bu tarz bir miktar ilaç getirilebilirsiniz. Fazla yer kaplamayacağını düşündüğünüz nevresim takımı, çarşaf ve yastık kılıfını Türkiye’den getirenler de mevcut. Bunlardan başka Türk bayrağı, Türkiye’ye has giysiler, reklam broşürleri, seccade, baş örtüsü, kuran vs. arayacağınız eşyalar olabilir. Ev kirası, depozito, araba, ev eşyaları vs. için yeterli nakit götürmeniz de gerekebilir.

Amerika’ya ilk defa gidiyorsanız, orada yaşamış arkadaşlarınızın tecrübelerini dinlemekte yarar vardır. Bu bakımdan Amerika hakkında bazı bilgileri sizlere sunalım:

Amerika’ya vardığınızda gümrükte gideceğiniz sokak no’suna kadar tam adres sorulmaktadır. Bu nedenle sizi karşılayan biri olsa elinizde bir adres bulunması yararlı olacaktır.

Öncelikle ABD’de iç çamaşırına varıncaya değin her türlü 2. el eşyayı bulmak mümkün. “www.craigslist.org” adresinden gideceğiniz şehri bulun ve 2. el eşyaların ne kadar kolay bulunduğunu ve ucuz olduğunu görün. 2. el eşyanın da ötesinde biraz emek ile bir sürü “free stuff” yani bedava eşya edinmeniz de mümkün.
Peki Amerika’da neler ucuz? Bir kısmının kalitesi daha düşük olmakla beraber ayakkabı, giysi, elektronik cihazlar (cep telefonu, laptop, vs.) , temel gıda maddeleri (et, süt vs.) ve muz-ananas gibi tropik meyveler. Walmart.com’dan local ad-flyer kısmından yerel market fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den getireceğiniz elektronik cihazlardan özellikle prize takılarak kullanılanlarının voltaj problemi (110 volt ile uyum sorunu) olabilir. Bu nedenle elektronik cihazların ucuzluğunu da düşünürseniz hiç getirmemekte yarar var. Ama illaki getirmeliyim derseniz, 10 dolara alacağınız bir “voltage converter” dönüştürücü işinizi görebilir. Tabii priz dönüştürücüyü (plug adapter) de unutmamalı.

Bebekli yolculara yanlarına bebek arabası alması tavsiye ediliyor, zira bebek arabası uçak aktarmaları esnasında uçağın girişinde bırakılıp, çıkışında teslim alınmaktadır. Böylece aktarmalarda veya beklemelerde çocuğunuzu kucakta taşımak yerine, bebek arabasında uyutabilirsiniz ve bir miktar yükü zahmetsizce taşıyabilirsiniz. Uzun süren yolculuğun sonlarında yorgun düşebileceğinizi ve saat farkından dolayı uykunuzun gelebileceğini de hatırlatalım.İlgili aramalar:
amerikaya giderken ilaç (4), amerikaya ne kadar içki götürebilirim (2), www amcı bin götürsün com (2), amerikaya götürülmeyen gıdalar nelerdir (2), amerikaya giderken bavulda yiyecek (2), amerikaya ilaç götürme (1), amerikaya hasta götürmek (1), amerikaya neler goturulmez (1), amerikaya götürülmiyen (1), amerikaya götürülmemesi gerekenler (1), amerikaya giderken yanınızda götürebileceğiniz nakit (1), amerikaya giderken yanında götürülmesi gerrenken seyler (1), amerikaya ne götürülmeli (1), amerikaya ne kadar dolar götürülür (1), türkiyeden panamaya pastırma peynir eski kaşer uçakta götürürmü (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Amerika’ya yanınızda neler götürmeli"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » Amerika’ya yanınızda neler götürmeli

2 Yorum: "Amerika’ya yanınızda neler götürmeli"


  1. kerem dedi ki:

    sınırı yok ama 10 bin dolar üstü beyan zorunlu

  2. fulda dedi ki:

    Amerikaya giderken KAÇ dolar götürebilirim


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?