Özel Arama

Fırsatlar

ABD Vize başvuru formu nasıl doldurulur, Amerika vize için gerekenler

ABD Vize başvuru formu nasıl doldurulur diyenler ve Amerikan vizesi için gerekenlerden bahsettiğimiz bu yazıda vize çeşitlerinden ücretlere, vize belgelerinden randevu almaya ve vize sonucu sorgulamaya pek çok detaydan bahsetmekteyiz.
amerikan vizesi
Amerika Birleşik Devletlerine iş veya görev nedeniyle olsun, turistik amaçla olsun belli bir süre için gitmeyi düşünüyorsanız, vize almanız gerekmektedir. ABD’de yerleşmeyi düşünmüyorsanız, “göçmen olmayan vize başvurusu” işlemi için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle ne tür vizeye başvuracağınıza karar vermelisiniz.
Vize çeşitleri: Amerika Birleşik Devletlerine yapılan seyahatin amacına göre farklı vize türleri vardır. Turistik amaçlı Amerika seyahatleri için B-2 Turist vizesi gerekli iken, eğitim-araştırma faaliyetlerini yürütecek öğrenciler ve akademisyenler için F-1, J-1 gibi vize çeşitleri mevcuttur. İş amaçlı seyahatlerde B-1 vizesi gereklidir.

Vize başvuru işlemi için öncelikle vize fotoğrafını dijital ortamda hazır halde bulundurmalısınız. Bundan sonra yapmanız gerekenler:

ABD büyükelçiliği sayfasında yer alan DS-160 göçmen olmayan vize formunu online olarak internet üzerinden doldurmanız gerekmektedir. Peki vize başvuru formu (DS-160) nasıl doldurulur?

Öncelikle başvurduğunuz ülke ve şehir (Türkiye, İstanbul veya Ankara) sorulmaktadır. Daha önceden yarım kalan bir başvurunuz yoksa yeni bir başvuru yapıp formu doldurmaya geçebilirsiniz. Bu aşamada size yardımcı bir dil de (mesela türkçe) seçmeniz istenir. Böylece formu doldururken, fare imlecini üzerine getirdiniz kısımların türkçe tercümeleri görünecektir.

Yeni başvuru işlemi, sizin seçtiğiniz bir güvenlik sorusu ve verdiğiniz cevap ile başlar. Söz konusu aşama, başvurunuzu şimdi tamamlamak istemez veya tamamlayamazsanız, eski başvurunuza devam etme olanağı sunmaya yaramaktadır. Vize başvuru formunda doğum tarihinden, medeni durumunuza, mevcut işinizden Amerikada kalacağınız yere kadar pek çok soru bulunmaktadır. Ayrıca anne-babanızın doğum tarihleri ve seyahati beraber yaptığınız kimselerden başka terörist faaliyetlere katılıp katılmadığınız gibi onlarca garip soru da yönetilmekte. Vize başvuru formunda pasaportta yazılı bilgiler ile çelişki bulunmamalıdır.

Vize başvuru formunu doldurduktan sonra size kişisel bilgileri ve barkod numarasını içeren bir sayfa gösterilir. Bu sayfanın çıktısını alarak vize randevunuza gitmeniz gerekecektir, tabii önce randevu almanız lazım.

Vize başvurusu randevusu almak için aramanız gereken telefon numarası 0 212-340-4444’dır. Vize randevusu almak için 20 dolar ödemeniz gerekmektedir. Söz konusu ücreti telefonu aradığınızda kredi kartı ile ödeyebileceğiniz gibi daha önceden iş bankasına yatırarak da gerçekleştirebilirsiniz. İş bankası dekontu altındaki pin numarasını randevu için telefon açtığınızda belirtmeniz yeterlidir. Randevu için açılan telefonda sizden daha önce doldurduğunuz başvuru formu barkod numarası da sorulacaktır. Görüşme sonrasında size teyit amaçlı eposta yollanacaktır.

Dilerseniz Ankara‘da, dilerseniz İstanbul‘da vize için mülakata girebilirsiniz. Randevu öncesinde vize ücretini TEB (-Türkiye Ekonomi Bankası)na yatırmanız gereklidir. Vize ücretleri başvurduğunuz vize çeşidine göre değişmektedir ve takriben 150 dolar civarındadır (yatırımcı-iş amaçlı daha yüksek).

Randevuya giderken vize evraklarını yanınızda götürmenizde yarar vardır. Bir kısım vize belgeleri isteğe bağlıdır, fakat vize işleminizi kolaylaştırabileceğinden yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir.

Amerika Vize belgeleri:
1- Pasaport
2- Vize başvurusu onay sayfası
3- İnternetten fotoğraf yükleyememiş olanlar için 1 adet foto
4- Öğrenciler için okul kabul belgesi
5- Vize ücreti dekontu
6- Ve sizin Türkiye’ye geri döneceğinize ikna edecek sosyal ve ekonomik bağlantılar yani maaş bordrosu, tapular, şirket belgeleri (bilanço, imza sirküleri, ticaret odası kaydı, vs.)

Ayrıca Amerika’da ikamet müddetince yeterli maddi olanaklarınız ve kalacak yer bilgisi ile bu konuda yardımcı olabilecek davet mektubu vs. de önemli olabilir.

Vize başvurunuz sonrasında, belgeleriniz incelenir ve hakkınızda bir karara varılır. Bazı isim-soyad benzerliği ile soruşturmalar, vizenizin gecikmesine yol açabilir. Bu nedenle vizeye aylar öncesinden başvurmakta yarar vardır. ABD vize sorgulama için “http://turkish.turkey.usembassy.gov” adresindeki işlemdeki vizeler linkine bakabilirsiniz.İlgili aramalar:
abd başvurusunda adres dolduramıyorum (1), amerika vizesi başvuru formu nasıl doldurulur (1), amerika vizesi için başvuru formu (1), amerikan başvuru formu nasıl doldurulur (1), amerikan vize başvurusu sonrasında ücreti nasıl ödenir (1), amerikan vize başvurusunun onay sayfası (1), amerikan vize işlemleri (1), amerikan vizesi başvuru ücreti (1), amerikan vizesi nasıl doldurulur (1), amerika\da iş için vize çeşitleri (1), ankarada d360 amerika vize formu dolduran (1), ds 160 formu kalacak yer (1), ds 160 formu nasıl doldurulur (1), online amerika vize başvurusu nasıl adres doldurulur (1), amerika vizesi başvuru formu doldurmak (1)

Yayın tarihi:
Konu: "ABD Vize başvuru formu nasıl doldurulur, Amerika vize için gerekenler"
Kategori: Tatil-Seyahat

Firsat-Cenneti.com » Tatil-Seyahat » ABD Vize başvuru formu nasıl doldurulur, Amerika vize için gerekenler

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?