Özel Arama

Fırsatlar

Varis Çorabı Çeşitleri, Kimler Varis Çorabı Giymeli?

Varis çorabı çeşitlerini incelediğimiz bu yazımızda varis çorabının yararları, varis çorabı giymesi gerekenler, uygun beden seçimi konuları da işlenmektedir.
varis-corabi-cesitleri
Varis çorapı ne işe yarar, Varis çorapları nasıl kullanılır? Varis çorabı varis vb. rahatsızlıkların ilerlemesini önleme amaçlı, ayak ve bacağın her noktasına belirli bir basınç uygulayarak kan dolaşımını kolaylaştıran ortopedik bir tıbbi üründür. Varis çorabı sabah uykusundan kalkar kalkmaz akşam yatağa girene kadar giyilerek, gündelik hayatınıza varis kaynaklı ağrı, sızı olmadan devam etmenize olanak sağlar.

Varis çorabı çeşitleri arasında hamile, dizüstü, dizaltı, külotlu gibi seçenekler bulunmaktadır. Varislerin oluşum yerine göre doktorunuzun tavsiye ettiği model varis çoraplarından edinmelisiniz.

Varis çorapları uyguladıkları basınç düzeyine göre de farklılık arz etmektedir. Hafif, orta veya yüksek basınç şeklindeki bu ayrım, durumunuza göre kalp-damar cerrahisi uzmanı hekim tarafından önerilmektedir. Varis çorapları üzerinde mmHg şeklinde belirtilen söz konusu basınç değeri ortalama düzeyde bileğe uygulanan (atmosferik milimetre) civa cinsinden basınç değeridir. Genel bir uygulama, varis çorabını ilk kez giyerken düşük basınçlılardan başlamak şeklindedir. Kendinizi daha rahat hissedecekseniz sonraları daha yüksek basınçlılara geçebilirsiniz.

Varis çorabı ölçüsünü belirleme: Varis çorabı markasına göre size uyan varis çorabı bedeni değişebilmektedir. Üretici firma tarafından yayınlanan söz konusu cetvellerden uygun bedeni bulabilmek için sabah yataktan kalkar kalkmaz vücudunuza ait ölçüleri almanızda yarar vardır.

Ayakta iken almanız gereken söz konusu ölçüler arasında bel çevresi, en geniş noktada kalça, baldır ve bacak çevresi, ayak bileğinin üstündeki en ince kısım, belden yere kadar bacak uzunluğu bulunmaktadır. Kimi durumlarda ayak boyu ölçüsüne de ihtiyaç duyulmaktadır.

Varis çorabının yararları: Varis çorabının temel faydası kan dolaşımını kolaylaştırması ve gündelik hayatta varis nedeniyle duyulan rahatsızlıkların asgari düzeye indirilmesidir. Varis çorapları mevcut sorunun ilerlememesi için kayda değer bir önlemdir.

Peki kimler varis çorabı giymelidir? Varis çorabı giymesinde fayda olanlar hamile kadınlar; bacaklarında yorgunluk, ağrı hissedenler; ayağında, bileklerinde veya bacaklarında şişlik görenler; uzun süre oturan veya ayakta duranlar ve aşırı kiloluların varis çorabı giymesinde yarar vardır. Sporla ilgilenenler yanında kimileri varis çorabının verdiği his nedeniyle basınçlı çorap giymeyi tercih etmektedirler.

Dilerseniz varis çorabı nasıl giyilir, varis çorabı bakımı ve yıkanması başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.İlgili aramalar:
varis çorabı çeşitleri (3), çok ayakta duranlar varis çorabı giyebilir mi (1), varıs corabının yıkanması (1), varis çorabının yararları (1), varis çorabını kimler giyer (1), varis corabini kimler giyebiliri (1), varıs corabını devanlımı gıymelı (1), varis çorabında neden cıva var (1), varis çorabı ölçüsü nasıl alınır (1), varis corabi ni kimler giyer (1), varis çorabı nedir ve kimler giymemeli (1), varis corabi dusuk orta yuksek ne farkediyor (1), VARİS ÇORABI BASINÇ DEĞERLERİ (1), milimetreciva basinci nedir varis corabinda (1), corap giydirme makinesi ile sunum yazi (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Varis Çorabı Çeşitleri, Kimler Varis Çorabı Giymeli?"
Kategori: Sağlık-Spor

Firsat-Cenneti.com » Sağlık-Spor » Varis Çorabı Çeşitleri, Kimler Varis Çorabı Giymeli?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?