Özel Arama

Fırsatlar

Ortopedik Ürünler Nelerdir, Ortopedi Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Ortopedik medikal ürünleri ve kullanım alanlarını incelediğimiz bu yazımızda, ortopedik malzemeler hakkında bilgiler sunmaktayız.
ortopedik-urunler

Bildiğiniz gibi ortopedi ve travmatoloji doktorları kas iskelet sistemi sorunları, vücut duruşları ve işlevini değiştiren kalıtımsal, sonradan edinilmiş ya da travma ile meydana gelen olumsuzlukları incelemek, önlemek ve tedavi amacıyla etmeye yönelik gayret göstermektedirler. Bu alanda uzman doktor tavsiyesi ile kısa sürede sağlığımıza kavuşmak için genç-yaşlı farketmeden bir takım medikal ortopedik ürünlerin kullanımı söz konusu olabilmektedir. Sizlere kısaca ortopedik malzemeleri ve kullanım alanlarından bahsetmek istiyoruz.

Ortopedik ürünler bir takım hareketlere yardımcı olmak, belirli yöndeki hareketleri kısıtlamak, bazı bölgelerdeki ağırlığı hafifletmek, iyileşme sürecine katkı sağlamak, acıyı hafifletmek ve düzgün duruşu sağlamak gibi pek çok nedenle kullanıma sunulmaktadır. Ortopedik malzemeler arasında sabitleyiciler, dirseklik, dizlik ve el-ayak bileklikleri, boyun, korse ve diğer destekleyici ürünler ve silikon ortopedik ayak ürünleri gibi belirli gruplar bulunmaktadır.

Bel sağlığına olumsuz etki yapacak şekilde uzun süre aynı pozisyonda oturan, bel fıtığı ve ağrısından şikayet edenlere için ortopedik bel destekleri tavsiye edilmektedir. Sırt ağrıları, kamburluk, karın ameliyatları sonrasında abdominal bölgeyi desteklemek, hamilelik sonrası sarkmaları azaltmak ve vücudun doğal ısısını muhafaza etmek için ise çeşitli korseler mevcuttur.

Ortopedik ayak bileklikleri ayak bileği eklemini destekleyerek masaj etkisi yapmakta, kan dolaşımını artırıp burkulmalar sonucu oluşan ödemin dağılmasına yardımcı olmaktadır. Benzer şekilde el bileklikleri hareket olanağını kısıtlayarak karpal tünel gibi çeşitli sendromların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Dizlikler ise spor yapan bireylerde koruyucu olarak kullanma yanında dizin çapraz bağlarının veya eklemin desteklenmesini sağlar.

Omuza yerleştirilen kol askısı yanında omuz, kalça ve baldır destekleyiciler kas iskelet sistemine yardımcı olan ortopedik ürünlerdir.

Ofiste uzun süreli bilgisayar kullanımı nedeniyle zayıflayan boyun kaslarının tedavisinde (çenelikli, çeneliksiz cervical) ortopedik boyun destekleri boyun hareketlerini azaltarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Boyunluk yanında ortopedik yastıklar uykuda omuz ve boyun kaslarına destek olarak faydalıdır.

Ayak tabanına anatomik destek vermek, nasır, parmak duruş bozuklukları ve çeşitli ağrıları azaltmada (silikon) tabanlık, topukluk gibi ortopedik ürünler yanında ortopedik ayakkabı veya terlik kullanımı da söz konusu olabilmektedir. Varis çorapları özellikle ayakta çokça duran veya hamileler için faydalı bir üründür.

Bahsettiğimiz ortopedik medikal ürünlerden başka farklı rahatsızlıklar için özel tasarımlı destekleyiciler de mevcuttur.İlgili aramalar:
a101 medikal dizlik (1), ortopedik tubular plak kullanım alanı (1), ORTOPEDİK TERLİĞİN KULLANIM AMACI NEDİR (1), ortopedi ürünleri nelerdir (1), nexus yağ yakıcı korse (1), Medikal omuzlu kullanım alanları (1), lumbar support pillow for sleeping (1), köpek ayagı için ortopedi malzelemelerı (1), kol kısıtlama ortopedi (1), inşaat artıkları nasıl temizlenir (1), bel ortopedi ürünleri ayağa kalkmakta zorlananlar için (1), bel fıtığında ortopedik terlik (1), bel fıtığı terlik (1), ortopedik ürünleri kullanım süresi boyunca bakımı (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Ortopedik Ürünler Nelerdir, Ortopedi Malzemeleri ve Kullanım Alanları"
Kategori: Sağlık-Spor

Firsat-Cenneti.com » Sağlık-Spor » Ortopedik Ürünler Nelerdir, Ortopedi Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?