Özel Arama

Fırsatlar

Numaralı gözlük çeşitleri, Çerçeve ve Cam Türleri

Miyop, hipermetrop veya astigmat gibi göz kusurlarında ihtiyaç duyduğumuz numaralı gözlüklerin çeşitlerini incelediğimiz bu yazımızda, gözlük çerçevesi ve cam türlerini araştırmaktayız.
numarali gozluk cesitleri
Estetik bakımdan lens kullanmak tercih edilebilir. Ancak lens bakımı, lensin temizliği ve takıp-çıkarma zahmeti nedeniyle gözlük kullanmak veya en azından bulundurmak bir gereklilik. Şimdi gözlük çerçeve çeşitlerini inceleyelim.

Gözlük çerçevelerini incelediğimizde plastik (kemik) çerçeve, metal, alüminyum, titanyum ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden imal edilen modeller bulabilirsiniz. Hafiflikte titanyum ve plastik çerçeveler başı çekerken, sağlamlık açısından metal ve titanyum çerçeveleri tercih edebilirsiniz. Çerçeve fiyatında kullanılan malzeme kadar yapılan marka tercihi de büyük rol oynamaktadır.

Gözlük çerçevelerini incelediğimizde tam çerçeve, yarım çerçeve veya çerçevesiz modeller dikkatinizi çekecektir. Uzun ömürlü kullanım açısından tam çerçeve tercih edilmelidir, ancak estetik bir unsur olarak çerçevesiz gözlükler oldukça yaygındır. Çerçevesiz modellerde cam delinerek vidalama işlemi gerçekleştirildiğinden görme alanında bir miktar kayıp yaşanır.

Gözlük çerçevelerini genel anlamda incelediğimizde, şekil yönünden (oval, dikdörtgen, yuvarlak hatlı) çok farklı modeller yanında, belirgin hatları olan kalın kenarlı, rengarenk farklı seçenekler bulabilirsiniz. Kişiliğinizin yani yüzünüzün tamamlayıcı bir aksesuarı olarak farklı amaçlar (spor, iş, günlük vs.) için farklı modeller bulabilirsiniz.

Gözlük camları genelde reçetede belirtilen dereceler ile sınırlıdır. İleri yaştaki hipermetrop kimselere uygun okuma gözlüğü ve progresif (değişken dereceli) camlardan başka belli bir endekste inceltilmiş gözlük camları mevcuttur. Güneş ışığına duyarlı (kararan, aydınlanan) veya hafif ve çizilmeye dayanıklı polikarbonat camlar da mevcuttur. Standart veya özel gözlük camına yansımayı azaltan (anti-refle) kaplama, ultraviyole ışın koruması ile çizilmeye karşı koruyucu kaplama da yaptırabilirsiniz. Dilerseniz numaralı güneş gözlüğü elde etmek için özel bir filtre de ilave edebilirsiniz.

Son olarak numaralı gözlük alırken nelere dikkat etmeli diyenlere bazı hususları hatırlatalım. Öncelikle gözlük seçerken hangi ortamda, ne amaçla gözlüğü kullanacağınıza karar vermelisiniz. Buna uygun olarak sağlamlık, hafiflik ve estetik tercihleri yapmalısınız. Gözlük numaranızın değişebileceğini unutmayarak muayene olmanızda yarar vardır. Kullanım esnasında gereken özen ve bakımları da yapmanız gerektiğini de belirtelim.İlgili aramalar:
gözlük türleri (6), numaralı gözlük çeşitleri (5), Gozluk cerceve cesitleri (5), gözlük çerçeve modelleri (4), numaralı gözlük çerçeveleri (3), numaralı miyop gözlük modelleri (3), numaralı gözlük fiyatları (2), numaralı gözlük camları (2), numarall gozluk camlarl (2), numaralı gözlük camı modelleri (2), aluminyum cerceve gozluk (2), numaralı gözlük (1), numaralı gözlük camı çeşitleri (1), numaralı en kaltli güzlük çerçeve (1), numaralı gözlük cam modelleri (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Numaralı gözlük çeşitleri, Çerçeve ve Cam Türleri"
Kategori: Sağlık-Spor

Firsat-Cenneti.com » Sağlık-Spor » Numaralı gözlük çeşitleri, Çerçeve ve Cam Türleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?