Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Güneşin göze zararları, Güneş gözlüğünün faydaları, Güneş gözlüğü seçimi

Güneşin göze zararlarının ve güneş gözlüğünün yararlarının incelendiği bu yazıda güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli konusunda uzman hekim görüşleri yer almakta. Yaz aylarında güneşlenirken dikkat edilmesinde yarar var.
gunes gozlugu secimi
Güneşin göze zararları, güneş ve göz hastalıkları: Yaz aylarını sorunsuz geçirmek için, uzmanlar ultraviyole filtreli güneş gözlüğü takılmasını önermekte. Zira güneşten gelen UV ışınlarından cildimizi koruduğumuz kadar gözümüzü de korumak gerekmekte. Güneşe yoğun şekilde maruz kalmak katarakt, retina rahatsızlıkları ile makula dejenerasyonu gibi vakalara yol açabilmekte. Yoğun UV ışınları korneayı kurutabilir ve kaşıntı, batma, yanma ve kanlanma gibi sorunlara yol açabilir. Ozon tabakasının incelmesi ile sıkça duyduğumuz güneşten gelen zararlı ışınlar, güneşlenmenin arttığı yaz aylarında göz dokusuna zarar vererek sıkıntılar doğurabilmekte.

Ultraviyole ışınları zararlı mı? UV ışınlarına fazlaca maruz kalmak bölgesel cilt yaşlanması, yaşlılık benleri, cilt kuruluğu ve kırışıklıklardan başka ileriki aşamalarda cilt kanserine dahi yol açabilmekte. Göz ile ilgili olarak ise göz kapaklarında güneş yanıkları oluşabilmekte.

Gözün kornea tabakası da benzer şekilde etkilenerek yüzeysel noktasal keratite rahatsızlığı ile kornea yanıkları oluşabilir. Gözdeki lens içindeki proteinler, ışınlarca bozulup normalden erken yakın gözlüğü kullanmaya ve katarakta yol açabilir. Gözün retina tabakasının ısınması nedeniyle zararlı maddeler açığa çıkıp makula (sarı nokta) bozulması oluşabilir. Tüm bu olumsuzluklarda korunmak için güneş gözlüğü takmak gereklidir.

Güneş gözlüğünün faydaları: Güneş gözlüğünün rahatsızlıktan korunmaktan başka aşağıdaki yararları söz konusudur. Bunlar kontrast duyarlılığını artması ve parlamanın azalması ile daha keskin ve net görme ile karanlık ortama geçişte daha iyi görüş imkanı sağlamasıdır. Güneş gözlüğünün diğer bir yararı da parlak güneşin yarattığı dağınıklığı önleyerek renklerin netleşmesini sağlar. Özellikle uzun süreli yolculuklarda ve araba kullanırken güneş gözlüğü kullanmak, yolculuğunuzun daha konforlu geçmesini sağlayacaktır.

Güneş gözlüğü seçimi: Peki güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeli? Öncelikle yeterli UV koruması olan güneş gözlüğü satın alınmalı. Bu anlamda kaliteli bir gözlük tercih edilmesi, birinci öncelik olarak kabul ediliyor. Güneş gözlüğünün seyyar satıcılardan veya işportadan alınması, ciddi bir risk oluşturmakta. Güneş gözlüğü tercih ederken görünümden ve modadan ziyade işlevsellik daha önemlidir. Bu bakımdan göz etrafını (yandan, alttan) örten ve göze yakın olan modeller seçilmelidir. Güneş gözlüğü camlarının her tarafta aynı koyulukta olmasına özen gösterilmeli ve görmeyi azaltan çok koyu renkli camlara itibar etmemelidir.

Özetle güneş gözlüğünü koruyucu bir sağlık ürünü olarak değerlendirmek gereklidir. Güneşin göze zararları ve güneş gözlüğünün faydaları konusu özetle bu kadar.İlgili aramalar:
akşam güneşinin göze faydası varmı (1), gözlûk çerceve çeşıtlerı (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Güneşin göze zararları, Güneş gözlüğünün faydaları, Güneş gözlüğü seçimi"
Kategori: Sağlık-Spor

Firsat-Cenneti.com » Sağlık-Spor » Güneşin göze zararları, Güneş gözlüğünün faydaları, Güneş gözlüğü seçimi

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?