Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Elektronik Sigara Nedir, Ne İşe Yarar, E-Sigara Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigara konusunda merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya gayret ettiğimiz bu makalede e-sigara nedir, elektronik sigara ne işe yarar ve e sigara kullanımı, vb. konular ele alınmaktadır.
elektronik-sigara-parcalari
Elektronik sigara nikotin sakızı veya bandı gibi sigarayı bırakma yöntemlerinden birisi olarak lanse edilse de gerçekte sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu yönünde kesinleşmiş bilimsel veriler bulunmamaktadır. Tütün mamüllerine uygulanan yüksek vergiler dolayısıyla artan sigara fiyatlarına karşı bir alternatif olarak da sunulan elektronik sigara hakkında bilgileri sizlere sunmaya gayret edeceğiz. Öncelikle e-sigara nedir, elektronik sigara ne işe yarar?

Elektronik sigara klasik sigara içimini taklit (simule) eden pilli bir elektronik cihazdır. Elektronik sigara tıpkı gerçek sigara gibi içinize nefes çektiğinizde duman (soğuk buhar) üreterek sigara içme keyfini yaşatmaktadır. Ancak e-sigarada oluşan duman gerçeğinden farklı olarak yanma hadisesi neticesinde oluşmayıp likit bir sıvının cihazda ısıtılarak tıpkı oda nemlendiricilerinde olduğu gibi atomizer tarafından minik parçacıklara ayrılması ile meydana gelmektedir. Kimisinde farklı seviyelerde nikotin bulunan likit sıvıların (nargile gibi) farklı tad ve koku çeşitleri bulunmaktadır.

Peki elektronik sigara zararlı mıdır, veya normal sigaraya göre daha az zararlı denebilir mi? Açıkçası bu konu, doğruluğu kanıtlanmış bulgular olmadığı için tartışmalıdır. Kimi nikotinli kartuş sıvıları, normal sigaradan daha fazla nikotin içermektedir, ama karbonmonoksit ve diğer zehirli kanserojen maddeler bakımından elektronik sigara daha yararlı kabul edilmektedir.

Elektronik sigaranın satışı veya reklamı konusunda ülkeler arası bazı farklar bulunmaktadır. Kimi ülkelerde yasal olarak kolaylıkla satın alabileceğiniz elektronik sigara, bir takım AB ülkelerinde reklam yasağı kısıtlaması ile karşılaşmaktadır. Kimi yerlerde nikotin içeren likitler ilaç statüsüne sokulmaktadır.

E-Sigara Nasıl Kullanılır? Elektronik sigarayı ilk defa kullandığınızda normal sigaraya göre daha ağır olması ve metal hissi size değişik gelebilir. Bazıları e-sigara içtiklerinde farklı bir markaya ait sigarayı içiyormuş hissi duyduklarını da ifade ediyorlar. Bundan başka elektronik sigara kullanımında pili USB’den veya prizden şarj etmek ve likit dolumu gibi işler mevcuttur. Elektronik sigara avantajları arasında sigaraya kıyasla çok daha kısa süreli kullanım olanağı (tek nefes çekip bırakmak gibi), maliyet ve sağlık açısından faydalar sayılabilir.

E-sigara ucuz mu? Aşağı yukarı 60 TL’den 250 TL’ye kadar değişken fiyatlar ile satılan elektronik sigara markaları arasında Ovale (elips, Ego, Emini, Evic, vs.), Red kiwi, Joyatech, Delirium gibi modeller bulunuyor. Tipik bir likitin bir paket sigaraya eşdeğer olarak düşündüğümüzde, elektronik sigaranın daha ucuz olduğunu söylememiz pek mümkün değil ama sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, bu akıllı bir yatırım olabilir.İlgili aramalar:
elektrikli sigara ne işe yarar (3), elektronik sigara ne işe yarar (3), sigarason nedir ne işe yara (2), e sigara cenneti (1), elektronik sigara nedir nasıl kullanılır (1), e_sigaram ne işe yarar (1), sigara bırakma bantları ne işe yarar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Elektronik Sigara Nedir, Ne İşe Yarar, E-Sigara Nasıl Kullanılır?"
Kategori: Sağlık-Spor

Firsat-Cenneti.com » Sağlık-Spor » Elektronik Sigara Nedir, Ne İşe Yarar, E-Sigara Nasıl Kullanılır?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?