Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , .

Doğru-Bilinçli Klima Kullanımı, Klima kullanımında dikkat edilecek hususlar

Bilinçli klima kullanımı sağlık açısından oldukça önemli. Peki klima nasıl kullanılmalı, klima kullanımında dikkat edilecek hususlar nelerdir? İşte işin uzmanından doğru klima kullanımı üzerine bilgiler:
klima-kullanimi
Aracınızda veya ev-işyeri gibi ortamlarda klima kullanımında bazı hususlara dikkat etmek gereklidir yoksa klima ile serinlemek isterken hasta olma riski bulunmaktadır. Göğüs Hastalıkları uzmanlarının bu konudaki uyarıları şöyle:

Sağlıklı klima kullanımı için öncelikle klima temizliğine ve bakımına önem verilmelidir, aksi takdirde bir takım üst solunum yolu hastalıklarına, gribal enfeksiyonlara ve yüz felci gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarılmış olur. Klima ilk defa çalıştırılacağı zaman, ısı ayarı belirli zaman aralıklarında yavaş yavaş düşürülerek aktif hale getirilmelidir.

Bildiğimiz gibi sıcak yaz aylarında vücudumuz terleyerek doğal bir tepki ortaya koymaktadır. Vücudun ısı dengesi bu şekilde sağlanır. Fakat yeterli sıvı tüketimi gerçekleşmediği takdirde, aşırı sıvı ve mineral kaybı neticesinde bir takım sağlık sorunları oluşabilir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik, ağız kuruluğu, baş dönmesi, dengesizlik ve mide bulantısı gibi belirtilerdir. İleri aşamalarda kan basıncı düşmesi, yüksek ateş, baygınlık ve bilinç kaybı bile görülebilir. Klima aşırı sıcaktan ve nemden korunmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir, fakat doğru klima kullanımına dikkat edilmesi lazımdır.

Yeterince bakım ve temizliği yapılmayan klima ve soğutma sistemlerine ait hava filtrelerinde küf mantarları, bakteri ve tozlar birikebilir, bunun neticesinde nefes darlığı, astım, alerjik nezle ve alerjik zatürree gibi sağlık sorunları gündeme gelebilmektedir. Bir takım virüslerin de bakımsız klimalardan dolayı hastalık yapması olasıdır.

Klima temizliğinden başka dikkat edilecek diğer bir nokta, vücudun sıcak havadan, serin havaya aniden geçmemesidir. Bu nedenle klima sıcaklığı yavaş yavaş düşürülerek, nihayetinde 22-25 derece aralığına sabitlenmelidir. Aniden vücudun doğrudan soğuk havaya maruz bırakılması halk arasında cereyanda kalmak şeklinde tabir edilen sağlık sorununa yol açabilir. Bu nedenle doğrudan klima rüzgarına maruz kalmamalıdır.

Elektrik faturasının kabarmaması için klimaların doğru ayarlarda kullanımına da dikkat edilmelidir. Klima çalışırken, kapı ve pencerelerin kapalı tutulması, enerji tasarrufu bakımından gereklidir. Klimanın doğru yere montajı, güneşin etkisinin güneşlik gibi perdeler ile azaltılması, fırın gibi ısı kaynaklarından kaynaklanan enerjinin davlumbaz ile dışarı atılması gibi basit önlemler de bilinçli klima kullanımı altında değerlendirilebilir. Klima BTU cinsinden kapasitesinin seçiminde profesyonel destek alınabilir. Ayrıca ısı yalıtımı, daha az masrafla serinlemize yardımcı olacaktır.İlgili aramalar:
klima kullanımında dikkat edilecek hususlar (3), bosch klimalar yoksa beko inverter klimalar daha az enerji harcar (1), klima kullanımı (1), no frost buzdolapları bir saatte ne elektrik harcar (1), sağlıklı klima kullanımı (1), saglikli klimakullanimi nasil (1), vestel invester kilima saatte kaç vat harcar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Doğru-Bilinçli Klima Kullanımı, Klima kullanımında dikkat edilecek hususlar"
Kategori: Sağlık-Spor

Firsat-Cenneti.com » Sağlık-Spor » Doğru-Bilinçli Klima Kullanımı, Klima kullanımında dikkat edilecek hususlar

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?