Özel Arama

Fırsatlar

Yeni Ehliyetler Kaç Yıl Geçerli, Sürücü Belgesi Geçerlilik Süreleri

A, B, C, D ve E sınıf ehliyetlerin geçerlilik süreleri ne kadar dersiniz? Değişen Karayolları Trafik Yönetmeliği nedeniyle artık sürücü belgeleri sonsuza kadar geçerli değil. İşte yeni ehliyet sınıflarının geçerli olduğu süreler:
Yeni Ehliyet Sınıfları
AB yasalarına uyum nedeniyle ehliyet geçerlilik sürelerinde düzenleme yapılmıştır. Yapılan kanuni değişiklikle ABD, Almanya, İngiltere ve hatta Hindistan gibi pek çok yabancı ülke ile benzer şekilde, artık ülkemizde de ehliyetlerin belirli bir süre kullanılması ve süre bitiminde yenileme başvurusunun yapılması esası getirilmiştir. Her ne kadar ehliyet yenileme masrafları hoşumuza gitmese de daha güvenli bir trafik için ehliyet alma koşullarının zamanın gerekliliklerine göre yeniden değerlendirilmesi de yadsınamaz bir gerçek.

Yeni Ehliyetler Kaç Yıl Geçerli? Ehliyet Geçerlilik Süreleri
5 yıl geçerli olan ehliyetler: Ekseriyeti ticari amaçla kullanılan aşağıdaki ehliyet sınıflarına ait sürücü belgeleri 5 yıl geçerlilik hakkına sahiptir. Bunlar:
C sınıfı ehliyetler (C1, C1E: Her türlü Kamyon ve Çekici ehliyetleri)
D sınıfı ehliyetler (D1, DE, D1E, Her türlü minibüs ve otobüs ehliyetleri)

10 yıl geçerli olan ehliyetler: C ve D sınıfına göre trafikteki bireysel önemi daha düşük araç ehliyetleri 10 yıl geçerlidir. Bunlar:
M sınıfı motorlu bisiklet
A sınıfı (A1, A2 her türlü motosiklet ehliyeti)
B sınıfı (B1 ve BE dahil, her türlü otomobil ehliyeti)
F sınıfı (Traktör)
G iş makinası

Peki mevcut ehliyetler ne zamana kadar geçerli? Mevcut ehliyetlerin en son değişim tarihi nedir?
İlgili yönetmelik hükümlerine göre mevcut ehliyetlerin en son 31 Aralık 2020 tarihine kadar değiştirilmesi gerektiği ifade edilmektedir.İlgili aramalar:
yeni ehliyetler kaç yıl geçerli (6), yeni ehliyet kaç yıl geçerli (5), yeni ehliyetlerin geçerlilik süresi (4), yeni ehliyet c sınıfı kaç yıl geçerli (2), sürücü belgesi kaç yıl geçerli (1), 15w40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (1), sürücü belgesi geçerli süreler (1), ehliyetler ne zamana kadar geçerli (1), ehliyetler kacina kadar gecerli (1), yeni alınan ehliyetin geçerlilik süresi kaç yıl (1), yeni e sınıfı ehliyet kaç yıl geçerli (1), yeni E SINIFI ehliyetlerin geçerlilik süresi (1), yeni ehliyetler ne kadar geçerli (1), yeni ehliyetlerde geçerlilik süresi (1), YENİ EHLİYETLERİN GEÇERLİLİK SÜRELERİ (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Yeni Ehliyetler Kaç Yıl Geçerli, Sürücü Belgesi Geçerlilik Süreleri"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Yeni Ehliyetler Kaç Yıl Geçerli, Sürücü Belgesi Geçerlilik Süreleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?