Özel Arama

Fırsatlar

Yeni Ehliyet Sınıfları (A, B, C, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?

Bu yazımızda yeni ehliyet sınıfları (A, B, C, D, E…) ve hangi ehliyet sınıfı hangi araçları kullanır konusunu işliyoruz. Ayrıca ehliyetlerin geçerlilik süreleri burada yer alıyor. İşte yeni ehliyet sınıfları:
Yeni Ehliyet Sınıfları
2015 yılında yenilenen Karayolları Trafik Yönetmeliği ile ehliyet sınıflarında bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu konuya geçmeden önce Ehliyet sınav soruları ve cevapları için sınavı düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı (meb.gov.tr) adresinde sınavlar kısmına bakabileceğinizi belirtelim. Aynı adreste ehliyet sınav sonuçları da yer almaktadır.

Yeni ehliyet kanunu ile M Motorlu Bisiklet sınıfı ehliyet tanımlanmıştır. Bu grup ehliyet 16 yaşından itibaren alınabilir.

A (A1/A2) sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? A1 sınıfı ehliyet 125 cc’ye kadar,
A2 sınıfı ehliyet 35 kwyi geçmeyen,
A sınıfı ehliyet ise 35 kwyi geçen motosiklet kullanabilir.
A1 sınıfı için asgari 16 yaş, A2 sınıfı için asgari 18 yaş, A sınıfı için ise asgari 20 yaş ve 2 yıllık A2 tecrübesi gerekmektedir.
A2 sınıfı M ve A1’i, A sınıfı ise M, A1 ve A2 grubu ehliyetleri kapsamaktadır.
A, A1 ve A2 ehliyet geçerlilik süresi 10 yıldır.

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Otomobil ve kamyonet kullanabilir. B sınıfı ehliyet sahipleri B1 ve F sınıfı araçları da kullanabilir.
B sınıfı yaş sınırı: En az ilkokul mezunu olup sürücü kursuna kayıt olunduğunda 18 yaşını doldurmuş olmak.

B1 sınıfı ehliyet ise 3 tekerli motosiklet (atv araçları) için tanımlanmıştır. Asgari 16 yaşında alınabilen B1 sınıfı ehliyet motorlu bisiklet (M) sınıfını da kapsar ve 10 yıl geçerlidir.

BE sınıfı ehliyet Römorklu otomobil ve kamyonet sürebilir. B tecrübesi olanların alabildiği bu grup M, B, B1 ve F sınıfını da içerir.

C sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Kamyon ve çekici için alınan C sınıfı ehliyet geçerlilik süresi 5 yıl kadardır. 21 yaş ve B sınıfı ehliyet ön şartı mevcuttur.

C1 sınıfı ehliyet 7500 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanabilir olup 18 yaş ve B sınıfı ehliyet ön şartı vardır. C1E ise 12 ton’a kadar kamyon ve çekici sürebilir ve C1 tecrübesi gerektirmektedir. CE sınıfı ehliyet ise römorklu kamyon ve çekici sürebilir olup 21 yaş ve C sınıfı tecrübesi şartları vardır. CE sınıfı ayrıca BE sınıfı ehliyete de sahiptir.

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Minibüs ve otobüs kullanabilen D sınıfı için 24 yaş ve B sınıfı ehliyet taşımak ön şartları vardır. D sınıfı ehliyet geçerliliği 5 yıldır.

D1 minibüs ehliyeti 21 yaş ve B sınıfı ön şartına tabidir. Römorklu minibüs için ise D1 ön şartı vardır. DE Römorklu Minibüs ve Otobüs ehliyeti D sınıfı ve asgari 24 yaş şartı taşır.

F sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Lastik tekerlekli traktör kullanabilen F sınıfı dilerse M sınıfı motorlu bisiklet de sürebilir. Bu grup ehliyetler 10 yıl geçerlidir ve yaş sınırı 18’dir.

G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? İş makinesi türünden motorlu araçlar bu sınıftadır.
G sınıfı ehliyet nedir, yaş sınırı: Sürücü kursuna kayıt olunduğunda 18 yaşını doldurmuş olmak.
İş makinası ehliyeti nasıl alınır? İş makinesi ehliyeti için operatör belgesi gerekmektedir.İlgili aramalar:
a1 ehliyet hangi araçları kullanır (1), b sınıfı ehliyet kaç tona kadar geçerlidir (1), E ehliyeti hangi araçları kulanır (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Yeni Ehliyet Sınıfları (A, B, C, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Yeni Ehliyet Sınıfları (A, B, C, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?