Özel Arama

Fırsatlar

Motor Yağı Nasıl Eklenir, Değiştirilir; Motor Yağı Değişim Zamanı

Motor yağı değişim sürelerinden bahsettiğimiz bu yazımızda, motor yağı nasıl kontrol edilir, eklenir ve değiştirilir sorularına yanıt aramaktayız.
motor-yagi-ekleme

Motor yağı ne sıklıkta değiştirilmelidir? Motor yağı değiştirme zamanı kullandığınız yağa, aracınızın marka ve modeline ve kullanım durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Aşırı soğuk, sıcak veya nemli havalar, ağır yük taşıma veya çekici hizmeti ifa etme durumu, sık şekilde 10 km.nin altında kısa yolculuklar, dur-kalk trafiğinde veya boşta fazlaca zaman geçirme motor yağının ömrünü kısaltmaktadır.

Yağ değişimi km. veya süre bazlı olarak önerilmektedir (hangisi önce gerçekleşirse). Eski tip motor yağları için geçerli olan 3 ay 5 bin km., yeni araçlar ve yağlar için 6 ay 10 bin veya 12 ay 15-20 bin şeklinde uzamış durumdadır. Yetkili servis veya yağ değişimi yapan yerlerde yağ değişim kartına bir sonraki değişim kilometresi yazılmaktadır. Ancak her halükarda arada bir motor yağ seviyesinin kontrol edilmesinde ve özellikle eski araçlarda görülen yağ yakma durumunda motor yağı ilave edilmesinde yarar vardır.

Yağ değişimi esnasında yağ filtresi de değiştirilmelidir zira yağı süzen filtrede mikroskobik düzeyde kurum ve is birikmektedir.

Arabama kaç litre motor yağı gerekli? İhtiyaç duyduğunuz motor yağı miktarı motor hacminizden fazladır. Kesin bilgi için kullanım kitapçığına veya yetkili servislere müracaat ediniz.

Motor yağı nasıl kontrol edilir?Motor yağ seviyesini öğrenmek için aracınız düz konumda ve henüz çalıştırılmamış halde iken kaputu açıp, yağ seviye kontrol çubuğunu kullanmalısınız. En doğru netice için çubuğu silip, ikinci bir ölçüm yapmanızda yarar vardır.

Motor yağı nasıl eklenir? Motor yağı ilave etmek için öncelikle mevcut yağınızın ne çeşit olduğunu bilmek gerekmektedir (yani mevcut yağ 10W/30 veya 5W-40 mı). Sıcak motora soğuk yağ ilave etmek sıkıntıya yol açabilir, bu nedenle aracınız çalıştırılmadan motor kapağını açarak yağ ilave edebilirsiniz. Yağ kontrol çubuğundan yağ seviyenizin normal duruma geldiği noktaya değin ilave etmeniz yeterlidir.

Motor yağı nasıl değiştirilir?Çoğu zaman benzinliklerde motor yağı fiyatına ilaveten ücret ödemeden veya yetkili servislerde motor yağını değiştirebileceğiniz gibi, aracınızın kaldırarak alt kısmına güvenli şekilde erişebildiğiniz takdirde kendinizin de motor yağını değiştirmeniz mümkündür. Bu maksatla aracınızı kısa bir süre çalıştırarak motor yağını hafif ısıtmanız, motor üst ve alt contasını açarak yağı asgari 4-5 litrelik uygun bir kaba tahliye etmeniz (5-10 dakikanızı alabilir), yağ filtresini değiştirmeniz ve tekrardan alt ve üst contaları sıkmanız yeterlidir. Aracı çalıştırarak herhangi bir sızıntı olmadığını kontrol etmeniz menfaatinizedir. Atık yağın uygun şekilde bertaraf edilmesine de özen gösterilmelidir.İlgili aramalar:
motor yağı ilavesi nasıl yapılır (13), motor sicakken yağ eklenir mi (9), motor yağı nasıl ilave edilir (8), motor yağı nasıl eklenir (8), sicak motora yag eklenir mi (6), motora yağ nereden konur (6), motora yağ nereden konulur (5), motor sıcakken yağ ilave edilir mi (4), sıcak motora yağ konur mu (4), yag degisimi nasil yapilir (4), arabaya yağ nasıl eklenir (4), motor yağı nereden konur (4), motor yağı ekleme (4), motor yağı nasıl değiştirilir (4), motor yağı nereden eklenir (4)

Yayın tarihi:
Konu: "Motor Yağı Nasıl Eklenir, Değiştirilir; Motor Yağı Değişim Zamanı"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Motor Yağı Nasıl Eklenir, Değiştirilir; Motor Yağı Değişim Zamanı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?