Özel Arama

Fırsatlar

Motor Yağı Çeşitleri, Hangi Araca Hangi Yağ Kullanılmalı

Aracım için hangi motor yağı diyenler için hazırladığımız bu yazımızda motor yağı çeşitlerinden, markalardan ve motor yağı numaralarının anlamından bahsetmekteyiz.
motor-yagi-cesitleri

Motor yağı ne işe yarar? Başta otomobil olmak üzere motorsiklet, traktör ile pek çok farklı motorlu alet ve araçta kullanılan madeni motor yağları ve katkı maddeleri, sürtünmenin azaltılarak aşınmanın önlenmesi, tortu ve çamur birikimine karşı koruma sağlayarak motorun temizlenmesi, motor performans gücünün ve tork değerlerinin korunması, motorda oluşan fazla ısının uzaklaştırılarak motorun soğutulması, yakıt tasarrufu ve motor gürültüsünü azaltılması gibi faydalar sağlamaktadır.

Motor Yağı Çeşitleri: Standart (petrol bazlı) ve sentetik olarak iki gruba ayrılan motor yağlarının dizel, benzinli veya lpg’li araçlar için ayrı seçenekleri mevcuttur. Sentetik motor yağları uzun ömürlüdür ancak fiyat olarak daha pahalıdır. Motor yağları çok dereceli veya tek dereceli olarak da ayrışmaktadır.

Motor yağı numaralarının anlamı: 5W-30, 5W/40, 10W-30, 10W/40, 10W-60, 15W-40, 20W/50 şeklinde ifade edilen motor yağı çeşitlerinde W öncesindeki rakam kış şartlarında yani motor soğukken yağın akışkanlığını, sonuncu rakam ise motor sıcakken ki yağın viskozitesini belirtmektedir. İlk rakam ne kadar küçükse, motor soğuk havalarda o kadar kolay çalışmaktadır. Motor ısındığında ise yağ akışkanlığı düşmekte ve motoru koruyucu nispeten daha kalın bir tabaka oluşmaktadır.

Çok dereceli yağlar dört mevsim kullanılabilmekte iken farklı sıcaklıklar için yüksek akışkanlık farkı gösteren tek dereceli madeni yağlar ise belirli mevsimlerde çalıştırılan araçlarda özellikle kükürt oranı yüksek olan yakıtlarda iyi netice vermektedir.

Peki aracıma hangi motor yağı uygun? Otomobilinize uygun olan motor yağı tipini kullanma kılavuzundan, motor kaputunun altından veya motor yanından veya yetkili servislerden öğrenebileceğiniz gibi “poas.lubricantadvisor.com” sitesinden de bilgi edinebilirsiniz.

Motor yağı markaları arasında Castrol Magnatec, Petrol Ofisi maxima-maximus, Shell Helix, Total Quartz, Lukoil Genesis, Mobil 1 (Delvac) gibi markalar bulunmaktadır. Motor yağları, araç üreticiniz tarafından test edilmektedir, bu nedenle onaylanmış markaların tercih edilmesinde yarar vardır.İlgili aramalar:
10 40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (83), 15 40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (79), 10 40 yağ hangi araçlarda kullanılır (75), 15w40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (68), 15 40 yağ hangi araçlarda kullanılır (48), 5 40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (43), 15-40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (41), 10w 40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (40), 10/40 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (27), 10 30 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (26), hangi araca hangi yağ (22), 20-50 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (21), 5 30 yağ hangi araçlarda kullanılır (19), 5 30 motor yağı hangi araçlarda kullanılır (19), 20 50 motor yağı hangi araçlara konur (13)

Yayın tarihi:
Konu: "Motor Yağı Çeşitleri, Hangi Araca Hangi Yağ Kullanılmalı"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Motor Yağı Çeşitleri, Hangi Araca Hangi Yağ Kullanılmalı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?