Özel Arama

Fırsatlar

Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli, Otomobil Lastik Ömrü Ne Kadar?

Araba lastiği değiştirme zamanı konusunu ele aldığımız bu yazımızda lastiklerimi ne zaman değiştirmeliyim diyenlere yol göstermeye gayret edeceğiz.
lastik-degistirme
Arabanın yer ile temas eden yegane parçası olan lastikler, sağlam yol tutuşu, güvenli ve ekonomik sürüşün önemli parametrelerindendir. Peki lastikler ne zaman değiştirilmeli, otomobil lastik ömrü ne kadardır?

Piyasada bulunan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve kamuoyunu aydınlatmak üzere ATO, uygun koşullarda saklanmış lastiklerin raf ömrünün 10 yıl olduğu konusunda bir bildiri yayınlanmıştır. Bu süreyi araç sahipleri olarak bir üst sınır olarak değerlendirebiliriz.

Ancak resmi gereklilik olarak TÜVTÜRK Araç Muayenesi’nde lastiklerde diş derinliğe bakılmakta ve 1.6 mm altında diş derinliği kalmış (kabak lastikli) araçlar muayeneden geçememektedir. Ayrıca lastiklerde araç güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma, patlama ve hasarlar mevcutsa muayene sonucunda lastiklerin değişim zamanının gelip geçtiği şeklinde yorumlanmaktadır.

Sonuç olarak araç lastiği değiştirme zamanı için en basit gösterge diş derinliği ölçümüdür. Bunun haricinde 30-40 bin kilometre veya 3-5 sene gibi basit genel geçer kriterler lastiği derinlemesine incelemek yerine basit bir güvenlik önlemi olarak takip edilmektedir. Oysa aracın ağırlığı ve taşınan yük, sürüş tarzınız ve hızınız, yol yüzeyi, kullanılmadığı durumlarda lastiklerin depolanma şartları, lastik basıncının doğruluğu, sıcaklık ve bakım gibi lastiğin ömrünü etkileyecek pek çok etken bulunmaktadır. Lastiği değiştirme zamanının geldiği işaret eden aşağıdaki hususları dikkate almakta yarar vardır.

Lastiğinizde yaşlanma belirtileri çıkmaya başladığı takdirde bunu değerlendirmek gereklidir. Bunlar dış lastik deseninde, omuz ve topukta çatlamalar, biçim değişiklikleri ile yanlış rot-balans ayarı, eksik veya fazla lastik basıncı ile mekanik sorunlardan kaynaklanan düzensiz aşınmalardır. Ayrıca gözle görünür kesik ve delikler, batmış cisimler dikkate alınmalıdır.

Lastik bakımına ve düzenli kontrollere dikkat etmek, yazlık kışlık lastikleri uygun koşullarda saklamak, lastiklerin yerini dönüşümlü olarak değiştirmek, tamir edilmesi mümkün hasarların onarılması lastik ömrünü uzatan uygulamalardır. Lastiğin değişim zamanı gelip gelmediğini size ihtiyacınız olmadığı halde lastik satmaya kalkmayacağına emin olduğunuz bir lastik uzmanından en iyi biçimde öğrenebilirsiniz.İlgili aramalar:
araba lastiği ne zaman değiştirilmeli (11), lastik ne zaman değiştirilmeli (7), oto lastik ömrü ne kadardır (7), lastik ömrü kaç yıldır (5), araba lastikleri ne zaman değiştirilmeli (5), oto lastik değişim zamanı (4), lastikler ne kadar zamanda değiştirilmeli (4), oto lastik ömrü kaç yıldır (3), araç lastikleri ne zaman değiştirilmeli (3), lastik ömrü (3), lastikler ne zaman değiştirilmeli (3), lastik ne zaman değişmeli (3), araç lastiği kaç km değişir (3), lastik ömrü ne kadardır (3), latik ömrü (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli, Otomobil Lastik Ömrü Ne Kadar?"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli, Otomobil Lastik Ömrü Ne Kadar?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?