Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Kış Lastiği zorunluluğu, Kar Lastiği mecburi mi?

Kış lastiği zorunlu mu, kar lastiği mecburiyeti konusunda bilgi almak isteyenler için hazırlanan bu yazıda mevzuat çerçevesinde lastik kullanımı konusunda sizleri aydınlatmak istiyoruz.
kar lastigi mecburiyeti
Bildiğiniz gibi soğuk hava koşullarında yol tutuşu bakımından standart lastiklere göre çok daha iyi performans gösteren kar lastikleri kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kar lastikleri sıfıra yakın ve daha düşük sıcaklıklarda yumuşak formunu koruyarak karın olmadığı kış koşulları da dahil olmak üzere tüm araçlara takılması önerilmektedir. Peki kanuni açıdan kış lastiği zorunlu mudur, kar lastiği mecburiyeti tüm araçlar için var mıdır?

Bu hususu incelemeden önce kar ve kış lastiği arasındaki farkı iletelim. Açıkçası kar lastiği tabiri halkımızın kar ve kışı özdeşleştirmesinden kaynaklanan bir ifade olup, doğrusu “kış lastiği”dir. Kar lastiği sadece karın yağdığı durumda kullanılır veya kar yağmıyorsa kışlık lastiği gerek olmayacaktır gibi kanaat yanlıştır, zira güvenli fren mesafesi bakımından kış lastiği kullanımı daha avantajlıdır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte (08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”) yer alan 6. maddedeki “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.” hükmüyle öğrenci ve yolcu servisi, otobüs, minibüs, dolmuş, kamyon, kamyonet gibi ticari araçlara kış lastiği zorunluluğu getirilmiştir. Aynı yönetmelik hükümlerine göre kar lastiği kullanmamanın cezası 500 TL’den başlamaktadır.

Söz konusu yönetmeliğe göre 2 ya da 4 tekere de kış lastiği takılması konusu ise tartışmaya açıktır. Ancak sadece 2 kış lastiği takmak riskli bir karardır ve ani manevralarda sorun oluşturabilir.

Peki zincir ve çekme halatı mecburiyeti? Açıkçası kimi denetimlerde kış lastiği bulunmasına rağmen sürücülere zincir, takoz ve çekme halatı yokluğunda ceza uygulaması yapılmaktadır. Bu bakımdan tedbirli davranmakta yarar vardır.

Şunu da ifade edelim ki kar lastiğinin buzla (veya gizli buzlanma ile) kaplanmış karayolunda güvenlik sağlaması beklenmemelidir. Bu tip yollarda ani fren veya gazdan kaçınılmalı ve motor freni ile vites küçültülerek yavaşlamaya gayret edilmelidir.

Peki kış lastiklerini yazın kullanmak mantıklı mıdır? Nasıl ki yazlık ve kışlık ayakkabılar farklıdır ve yazın bot giymek bir eziyettir, onun gibi de aracınızda uygun lastikleri kullanmak menfaatinizedir. Kışlık lastikleri yazın kullanmak lastiğin ömrünü kısaltıp aşındırır, yakıt tüketimini artırır ve fazladan gürültüye yol açar.İlgili aramalar:
2016 yılı kışlık oto lastikleri ne zaman mecburi (1), kislik teker mecburiyeti (1), kışlık teker mecburimi (1), kışlık lastik ne zaman mecburi (1), kışlık lastık mecburi takım tarihi (1), kışlık lastik iki teker için mi zorunlu (1), kış lastiği mecburi nedir (1), kış lastiği 4 teker mecburimi (1), karlastigitakmamcburiyetiolanaraclar (1), kar lastiği zorunlu mu (1), kar lastigi taksilere mecburi mi (1), kar lastiği takma mecburiyeti 2016 yılı özel otolar içinde varmı (1), kar lastiği kullanmak mecburi mi (1), fort kişlik tekerleri connect (1), ford connectlerde kışlık teker zorunluluğu var mı (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Kış Lastiği zorunluluğu, Kar Lastiği mecburi mi?"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Kış Lastiği zorunluluğu, Kar Lastiği mecburi mi?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?