Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

HGS nasıl alınır, Otoyol Hızlı Geçiş Sistemi Satış Yerleri

HGS nerden nasıl alınır, HGS ücretleri ve sınıfları ile HGS bakiye sorgulama gibi konularda bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
hgs etiketi
HGS nedir? Otoyol ve köprü geçiş işlemlerinin artan araç trafiği karşısında hızlandırılması amacıyla nakit ödeme ve KGS devre dışı bırakılmış ve radyo frekansı ile durmaksızın geçişe olanak sağlayan Hızlı Geçiş Sistemi, Eylül 2012’den bu yana hizmete alınmıştır. Peki HGS nereden nasıl alınır, otoyol hızlı geçiş sistemi satış yerleri nereleridir?

HGS nereden alınır? Başta PTT olmak üzere, anlaşmalı bankalardan ve otoyollar üzerindeki PTT iş yerlerinden HGS etiketi temin edebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar arasında Garanti Bankası, İş Bankası, Albaraka vs. bulunmaktadır. Peki HGS nasıl alınır, HGS etiketi almak için gerekli belgeler nelerdir?

HGS nasıl alınır? HGS için gerekli evraklar araç ruhsatı ve ruhsat sahibinin kimliğidir. Söz konusu belgelere ilavaten HGS başvurusu yapılan yerden sunulan sözleşmeye de imza konulmaktadır.

HGS sınıfları: HGS alımında dingil mesafesi ve aks sayısına göre uygun araç sınıfı etiketinin temin edilmesi gerekmektedir. HGS araç sınıfları aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metrenin altında olan motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs, arazi taşıtı vb. araçlar hgs 1. sınıf, 3.2 metre üstü 2 akslı araçlar minibüs, kamyonet, otobüs vb. araçlar ise 2. sınıfta yer almaktadır. Aracınızın hangi sınıfta yer aldığı konusunda tereddüt yaşıyorsanız, yazımızın son paragrafında yer alan internet sitesine müracaat ediniz.

OGS-KGS-HGS farkı nedir? OGS kartı maliyeti yüksekliği nedeniyle yeterince yaygınlaşamadığından HGS sistemi devreye alınmıştır. Her iki sistem de KGS’nin aksine durmaksızın geçişe olanak sağlar. Ayrıca HGS, KGS’ye göre yüzde 20 indirimli ücret tarifesine sahiptir. OGS ücreti KGS’ye göre bir miktar daha fazladır. HGS kartı ticari araçlara verilmektedir.

HGS kullanırken dikkat edilecekler: Öncelikle HGS bakiyesinin takip edilmesi ve sistemden cep telefonunuza gönderilen uyarı-bilgi amaçları kısa mesajları takip etmek gerekmektedir. HGS kart bakiyesi yeterli olmadan yapılan geçişlerde 11 kat cezalı duruma düşmemek için, müteakip 7 gün içinde hesaba para yatırılması gerekmektedir. HGS bakiyesini takip etmek istemiyorsanız posta çeki, PTT Bonus veya bankanızın öngördüğü şekilde (belli bir bakiye altına düşünme para ekleme şeklinde) otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

HGS abonesi olmadan kaçak geçiş yapmak zorunda kalırsanız, 7 gün içinde HGS abonesi olarak ceza ödemeden kurtulabilirsiniz. Fakat geçiş ihlali yapılan şeridin HGS şeridi olması gerekmektedir. OGS gişesinden geçiş yapmış iseniz, OGS abonesi olmanız gereklidir. Ayrıca 7 günlük sürede abone olmadı iseniz, kalan 8 günde idari para cezasını %25 indirimli ödeyebilirsiniz.

Peki HGS kaç lira? HGS için ödenek ücret araç sınıfına göre değişmekle beraber, HGS etiketi 5 TL (PTT kart sahiplerine ücretsiz), kartı ise 15 TL’den satılmaktadır. Bundan başka hesabınıza ilk dolum yapmanız gerekmektedir (minimum 30 TL). Hesaptaki paranız için alt sınır bulunmamaktadır. HGS kontör yüklemesi için market, benzinlik ve PTT işyerlerine ruhsatınızdaki etiket ile ziyaret edebilirsiniz.

HGS Etiketi nereye yapıştırılır? HGS etiketi araç ön camına yapıştırılarak kullanılır. Ancak aracızın ön camı metalik bir film ile kaplı ise harici bir etiket kullanmak gerekebilir veya ön kısımda yer alan aynanın arkasında renkli olmayan U şeklindeki alana (veya siyah benekli alana) etiketi yapıştırabilirsiniz. Etiketi temiz ve tozsuz yüzeye yapıştırırken, katlamamaya, yerini değiştirmemeye dikkat ederek, aynası cama monteli modellerde ayağın 5 cm aşağısına, ayna tavana monteli ise en üst kısımdan 5-10 cm aşağıya yapıştırınız.

HGS müşteri hizmetleri ve kaçak geçiş, ceza veya bakiye sorgulamak için “http://hgsmusteri.ptt.gov.tr” internet sitesine veya 444 17 88 PTT Çağrı Merkezine müracaat edebilirsiniz.İlgili aramalar:
hgs cihazı nasıl alınır (4), HGS NASIL ALINIR (3), cennette hgs nereden (1), kamyonetlere hgs nereden alinir (1), kamyonlar için hgs nereden alınır (1), köprü geçit kartı nasıl alınır kaç tl (1), o otomobil satış yerleri (1), otoban için araçlar için egs sistemi nereden işlettirilmeli (1), otoban için geçiş kartı nereden alınır (1), OTOYOL HGS SINIFLARI (1), otoyolda hgs alımı kac lira (1), otoyolda ogs ve hgs yoksa nasıl ödeme yapılır (1), tatil günü hgs nereden alabilirim (1), ticari araçlar hgs (1), kamyonetlerde hgs kac aliniyor (1)

Yayın tarihi:
Konu: "HGS nasıl alınır, Otoyol Hızlı Geçiş Sistemi Satış Yerleri"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » HGS nasıl alınır, Otoyol Hızlı Geçiş Sistemi Satış Yerleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?