Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Ehliyet Sınıfları (A, B, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?

Bu yazımızda eski ehliyet sınıfları (A, B, D, E…) ve hangi ehliyet sınıfı hangi araçları kullanır konusunu işliyoruz. Yeni ehliyet sınıfları için buraya bakabilirsiniz. Ayrıca ehliyet ücretleri ve ehliyet almak için gerekli belgeler bilgileri de burada yer alıyor. İşte ehliyet sınıfları:
ehliyet siniflari
Ehliyet sınav soruları ve cevapları için sınavı düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı (meb.gov.tr) adresinde sınavlar kısmından bakabilirsiniz. Aynı adreste ehliyet sınav sonuçları da yer almaktadır.

Ehliyet sınıfları, kullanılacak olan araca göre farklılık arz ediyor. A, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı ehliyetler en çok bilinen ehliyet sınıfları.

A (A1/A2) sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Motorsiklet, Mobilet, Scooter.
A (A1/A2) sınıfı ehliyet nedir, başvuru şartı: En az ilkokul mezunu olup sürücü kursuna kayıt olunduğunda dönem açılış tarihinde 17 yaşını doldurmuş olmak.
Motorsiklet ehliyeti kaç para: 83,8 TL
Motorsiklet ehliyeti nasıl alınır? Hiç ehliyeti olmayanlar trafik, ilkyardım, motor dersinden ve daha sonra direksiyondan sınava girer, B sınıfı sürücü belgesi veya c-d-e sınıfı sürücü belgesi olanlar sadece motor ve direksiyon sınavına girer.

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Otomobil, minibüs veya kamyonet. B sınıfı ehliyet sahipleri F sınıfı araçları da kullanabilir.
B sınıfı ehliyet nedir, yaş sınırı: En az ilkokul mezunu olup sürücü kursuna kayıt olunduğunda 18 yaşını doldurmuş olmak
B sınıfı ehliyet fiyatları (ilk defa sürücü belgesi alacak olanlardan alınan harç ücreti): 252,30 TL
Otomobil ehliyeti nasıl alınır? Motor, trafik, ilkyardım ve sonra direksiyondan sınava girerler. (A2 ehliyeti veya Traktör ehliyeti sahipleri ilkyardım’dan muaf tutulurlar)

C sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Kamyon, B sınıfı (Otomobil, minibüs veya kamyonet) ve F sınıfı (Traktör). C sınıfı ehliyet E sınıfına tercih edilmekte. Zira ücret aynı.

D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Çekici, Tır, C sınıfı (Kamyon), B sınıfı (Otomobil, minibüs veya kamyonet), F sınıfı (Traktör)
D sınıfı ehliyet nedir, yaş sınırı: Sürücü kursuna kayıt olunduğunda 22 yaşını doldurmuş olmak
D sınıfı ehliyet fiyatları: 420.70 TL
Çekici, Tır ehliyeti nasıl alınır? Klasik motor, trafik ve ilkyardım dersi sınavından sonra çekici (tır) ile direksiyon imtihanı yapılır. (a2 veya f ehliyeti olanlar ilkyardım dersinden muaf olur, b ehliyeti olanlar motor sınavına girer. c veya e sınıfı ehliyet sahipleri sadece direksiyon sınavına girer.

E sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Otobüs, C sınıfı (Kamyon), B sınıfı (Otomobil, minibüs veya kamyonet), F sınıfı (Traktör)
E sınıfı ehliyet nedir, başvuru şartı: Sürücü kursuna kayıt olunduğunda 22 yaşını doldurmuş olmak.
E sınıfı ehliyet fiyatları: 420.70 TL
Otobüs ehliyeti nasıl alınır? Rutin motor, trafik ve ilkyardım dersi sınavlarını müteakip otobüs ile direksiyon sınavı uygulanır. (a2 veya f ehliyeti olanlar ilkyardım’da muaf olur. B ehliyeti olanlar ise motordan sınava girer. c ehliyeti olanlar ise direksiyondan sınava girer.

F sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Lastik tekerlekli traktör, Fiyat: 83,80 TL

G sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? İş makinesi türünden motorlu araçlar
G sınıfı ehliyet nedir, yaş sınırı: Sürücü kursuna kayıt olunduğunda 18 yaşını doldurmuş olmak, Ücret: 420.70 TL
İş makinası ehliyeti nasıl alınır? Önce operatör belgesi alınıp (direksiyon sınavı dahil) kursa başvurulur. Trafik ve ilkyardımdan sınavı ardından hangi çeşit makine için operatör belgesi (örneğin forklift, vinç operatörü, kepçe ehliyeti, paletli iş makinası, ekskavatör, greyder, dozer, zemin süpürme, ) mevcutsa ona göre ehliyet alınabilir.

H sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak özürlülere (Özel Otomobil (Engellilere Yönelik))
H sınıfı ehliyet nedir, başvuru için gerekenler: Sürücü kursuna kayıt olunduğunda 17 yaşını doldurmuş olmak, fiyat: 83,80 TL

K sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre, sürmeyi öğrenmek isteyen sürücü adaylarına, verilen sürücü belgeleridir.

Monoküler Ehliyet (tek gözü görmeyenler) ticari olmayan A, B ve F sınıfı ehliyet alabilirler.

Ehliyet ücretleri: Sınav ücreti (45 TL), Direksiyon sınavı (20-40 TL), kurs ücreti, sürücü belgesi ücreti (80-420 TL), vs.

Ehliyet almak için gerekli belgeler:
1-Sertifikanın aslı.
2-Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
3-Diploma aslı.
4-Şoförler Derneğinden Dosya (Dosya içindeki evraklar nüfus bilgilerine göre doldurulacaktır.)
5-Sınıfına Göre Sürücü Olur Sağlık Raporu (Aynı ildeki resmi veya özel sağlık kuruluşlarından) (1 Yıl Geçerli)
6-Sabıka kaydı. (1 Yıl Geçerli) (Ehliyet İçin)
7-Kan grubu belgesi
8-Maliyeden harç makbuzu (Sürücü belgesi sınıfına göre)
9-5 (Beş) adet fotoğrafİlgili aramalar:
e sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır (668), e sinifi ehliyet neler kullanir (317), e sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır 2016 (244), e sınıfı ehliyet ne kullanır (133), d sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır (130), e ehliyet hangi araçları kullanır (128), e ehliyeti hangi araçları kullanır (93), tır ehliyeti (92), b sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır 2016 (88), e sinifi ehliyet neler kullanir 2016 (82), d ehliyet hangi araçları kullanır (69), e sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir (66), d sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır 2016 (66), e sınıfı ehliyet (65), e sınıfı hangi araçları kullanır (62)

Yayın tarihi:
Konu: "Ehliyet Sınıfları (A, B, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?"
Kategori: Oto

Firsat-Cenneti.com » Oto » Ehliyet Sınıfları (A, B, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?

14 Yorum: "Ehliyet Sınıfları (A, B, D, E…) Hangi Ehliyet Sınıfı hangi araçları kullanır?"


 1. Murat dedi ki:

  30.03.1998 tarihinde almış olduğum E sınıfı ehliyetimle tır kullanabilirmiyim

 2. hasan demir dedi ki:

  1997 tarihli ehliyetim c sınıfı remuklu tır kulana bilirmiyim acil cevap bekliyorum

 3. mert dedi ki:

  B sinifi ehliyetle transit surebilirmiyim
  2016

 4. Mehmet Paliç dedi ki:

  1995 c snıfı ehliyet maksimum hangi araç kulanabiliriz bilir kamyon ve kamyon romork kulanır diyolar ama tır kulanamaz doğrumudur

 5. murat dedi ki:

  2013 yilindan e sinifi ehliyetim var tir cekici kullanabilirmiyim

  1. polat koç dedi ki:

   hayır kullanamassın tır da otobüs kullanamaz

 6. saeid dedi ki:

  selam

  ben yabanciyim, ben de B2 ehliyet alabilir miyim? TC’im ve oturma izinim var ama chalisma izinim yok. Dokumant ne istiyor?

 7. Ayhan dedi ki:

  1994 itibaren B sıfı ehliyetim var ,2013 tarihinde E sınıfına yukseltim TIR ve yahut çekici kullanabilirmiyim .Yardımcı olursanız memnuniyet duyarım.Saygılar iyi çalışmalar

 8. ramazan dedi ki:

  tesekkur ıyı paylaşım

 9. kadir dedi ki:

  ben rusyada calısmaktayım c snıfı elıyetim var burada c sınıfı ehlıyetle otomobıl kullanamıyorum b olacak dıyolar ne yapmam lazım

 10. bekir saglam dedi ki:

  ben 16 yasindayim ve atv almak istiyorum ehliyete ihtiyac varmi ? ve kac silinder hacmi sure bilirim?

 11. yucel kalamanoğlu dedi ki:

  ben ılkokuk bezunuyum c ınıfı ehlıyetım var ehlıyetımı e yapmak ıstıyorum ehlıyetımı büyüte bılırmıyım.

 12. kamil dedi ki:

  yeteri kadar açıklayıcı güzel paylaşım

 13. ali dedi ki:

  17 yasin dayim 18 yasima 3 ay kala ehliyet kursuna girebilirmiyim sonra sinava girebilirmiyim 18 girince ehliyetimi almak istiyorum


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?