Özel Arama

Fırsatlar

Tencere çeşitleri, hangi tencere sağlıklı?

Sizlere bu yazımızda tencere çeşitlerinden bahsetmekteyiz. Ayrıca hangi tencere daha sağlıklı diyenler aradıkları bilgilere buradan ulaşabilirler.
tencere cesitleri
Yemek yapma zevkine sahipseniz, bunun için tencerelerin önemini vakıfsınızdır. Piyasada değişik hacimlerde, pek çok çeşit ve marka tencere seti bulunmakta. Peki hangi çeşit tencereler var? Hangi tencere ne tarz yemeklere uygun?

Üretildikleri maddelere göre tencere çeşitlerini kabaca teflon, alüminyum, cam, bakır, çelik, döküm ve seramik vs. gibi özetleyebiliriz. Şimdi sırası ile tencere tiplerini inceleyelim.

Çelik Tencereler: Bulaşık makinesinde yıkanabilen ve kolayca temizlenebilen çelik tencereler sağlık ve hijyen bakımından tercih edilmekte. Yavaş ısınan çelik tencereler, özellikle ağır pişirimler için tercih edilmekte. Altta kalın bir bakır veya alüminyum tabakası olan çelik tencerelerin daha iyi iş gördüğünü belirtmekte yarar vardır.

Alüminyum tencereler: Bazı modelleri çelik kaplamalı olarak üretilen alüminyum tencereler uygun fiyatları, hafiflikleri ve ısı iletkenlikleri ile ayırt edilebiliyor. Alüminyum tencereler özellikle kızartmalar için daha uygundur ancak içinin kaplamalı olması veya anodize alüminyum kullanılması yemeklerin yapışmayıp daha sağlıklı olmasını temin edecektir.

Teflon kaplamalı yapışmaz tencereler: Pişirdiğiniz yemeğin dibe tutmasını önleyen teflon tabakasına sahip olan bu çeşit tencerelerin çizilmemesi için ahşap gereçlerin kullanılması gerekmekte. Teflon malzemelerin kanserojen olduğu yönündeki tartışmalar devam etmekte. Teflon tencereler bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.

Porselen seramik kaplamalı tencereler: Diğer tencere çeşitlerine göre daha pahalı olan seramik tencereler, özellikle fırında pişirilen yemekler için uygun bir tercih. Isı iletkenliği nedeniyle ızgara- kızartmalarda kullanılmıyor. Çorba tarzı yemekler için ise döküm tencereler aranıyor. Fasulye vs. gibi baklagiller ise toprak kaplarda daha lezzetli pişmekte.

Düdüklü tencereler: Yüksek ısı ve basınçta yemeklerin daha hızlı pişirilmesine olanak sağlayan düdüklü tencereler nohut, fasulye ve mercimek gibi zor pişen yemeklerde enerji ve zaman tasarrufu sağlamakta.

Emaye ve Bakır tencereler: Bakır tencereler, mükemmel ısı iletkenlikleri ile hızlı yemek pişirme ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak bakırın yiyecekler ile reaksiyona girme eğiliminden dolayı kullanıma göre birkaç yılda bir kalaylanması unutulmamalıdır. Piyasada çelik kaplamalı iç yüzeyli bakır tencerelere de rastlayabilirsiniz.

Döküm Demir Tencereler: Yavaş ısınan ve soğuyan dökme demir tencereler özellikle ağır pişirilen et yemekleri için daha uygundur. Dökme demir tencerelerin nemli bırakılmadan temizlenmesi önemlidir.

Tencere seti vs. alırken önce bütçeniz, pişirme ve yeme alışkanlıklarınız ve ailenizdeki kişi sayısı gibi faktörleri göz önüne alarak en uygun tercihte bulunabilirsiniz.İlgili aramalar:
hangi tencere sağlıklı (4), DÖKÜM TENCERE ÇEŞİTLERİ (1), tencere ÇEŞİTLERİNİN İSİMLERİ (1), tencere çeşitleri nelerdir (1), tencere çeşitleri (1), tencere cesit ve markalar (1), seramik tencere titanyum tencere granit tencere sağlıklı mı? (1), kizartmalik tencere modelleri (1), Hangi tencerede yemek daha sağlıklı (1), hangi tencere daha sağlıklı (1), hangi çeşit tencere daha sağlıklı (1), en sağlıklı tencere sıralaması (1), en sağlıklı tencere çeşitleri (1), en saglikli mutfak urunlerı (1), tencerecesitleri (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Tencere çeşitleri, hangi tencere sağlıklı?"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Tencere çeşitleri, hangi tencere sağlıklı?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?