Özel Arama

Fırsatlar

Mutfak Tezgah çeşitleri, seçimi ve mutfak tezgahı temizliği

Mutfak tezgah çeşitlerinden ve seçiminden bahsettiğimiz bu yazıda mutfak tezgahı temizliği konularında bilgiler bulabilirsiniz.
mutfak-tezgah-secimi
Mutfak tezgahı çeşitleri Mutfak tezgah çeşitleri arasında doğal taşlar (mermer, granit, quartz esaslı çimstone), laminant kaplamalı tezgahlar ve dökme sert yüzeyli (akrilik, mermerit) tezgahlar bulunmakta. Dilerseniz söz konusu mutfak tezgahı çeşitlerini inceleyelim.

Granit mutfak tezgahı: Doğal taş grubu granitten imal edilen bu tezgahlar ısıya, çizilmeye ve kire oldukça dayanıklıdır. Ancak granit tezgahların fazla renk seçeneği bulunmamaktadır. Uygun şekilde işlendiğinde sorun çıkarmayan granitlerin bazı türleri, fazla gözeneklerden ötürü bakteri üremesine yol açabilir. Açık renkli granit tezgahlar lekeleri belli edebilir ve damarlı granitler uzun vadede sorun çıkarabilir. Mermer tezgahlar granitlere göre ısıya ve kimyasallar ve sitrik asit içeren meyvelere (limon, domates, vs.) daha az dayanıklıdır.

Kuartz- çimstone mutfak tezgahı: Kuvars ve polyester reçine bağlayıcı pigmentlerden imal edilen anti-bakteriyel korumaya sahip çimstone tezgahlar pek çok renk ve desen seçeneğine sahiptir. Çizilmeye dayanaklı çimstone mutfak tezgahları parlatma ve sızdırmazlık için silikonlanmaya ihtiyaç duymazlar. Gözeneksiz yapısı ile temizliği ve bakımı oldukça kolaydır. Ancak aşırı zorlanmada, çok güçlü asit ve bazlar quartz tezgahları etkileyip deforme edebilir.

Katı yüzeyli akrilik mermerit mutfak tezgahı Bakterilere ve küfe dayanıklı akrilik mutfak tezgahları dayanıklı ve izolasyon ihtiyacı barındırmayan yek pare olarak üretilen ipek yüzeyli derzsiz bir maddedir. Çok farklı desen ve renk seçeneklerine sahip mermerit tezgahlar granit veya mermere benzer desenlerle de donatılabilir. Akrilik mutfak tezgahları doğal taşlara göre çizilmeye ve ısıya daha az dayanıklıdır fakat yenilenmeleri ve bakımları daha kolaydır. Mesela sıfır numara zımpara ile çizikler düzeltilebilir.

Laminant mutfak tezgahları: Fiyat-performans bakımından avantajlı olan lamine mutfak tezgahları farklı tabakalar içeren sağlam kontrplak ve plastik maddeler içermektedir. Renk ve desen seçenekleri ile daha pahalı modellere benzer bir estetik sunabilen laminant mutfak tezgahları, ısıya ve çizilmelere dayanıklılık yönünden dezavantajlı durumdadır. Yüzeyde renk atmasına yol açabilecek sıvıların derhal temizlenmesi gerekliliğine rağmen suya dayanıklı laminant yüzeylerin PVC kaplı kenarları su ve ısıdan korunması gerekir.

Söz konusu mutfak tezgah çeşitlerinden başka eşsiz doğal görüntüler sunan, su geçirmez kaplamalı ahşap mutfak tezgahı modelleri ile paslanmaz çelik veya bakır mutfak tezgahı seçenekleri de mevcuttur. Mutfak tezgahı seçiminizin mutfak dolapları, evye, yemek masası ve diğer aksesuarlar ile uyumu ve farklı malzemelerin kombinasyonları ile sınırsız seçenekler oluşturmanız da mümkün.

Mutfak Tezgah seçimi Mutfakta estetik, kullanım kolaylığı ve temizlik (hijyen) bakımından mutfak tezgahı seçimi önemlidir. Doğru malzemeyi seçmek, uzun yıllar boyu mutfakta keyifli vakitler geçirmenizi de sağlayabilecektir. Peki mutfak tezgahı nasıl seçilir?

Mutfak tezgahı alırken dikkate almanız gereken faktörler bütçe, bakım ve yaşam tarzınız ve mutfağı nasıl kullandığınız, kullanılacak materyal ve istenen görsel özellikler sayılabilir. Mutfak tezgahı fiyatlarını incelediğimizde laminat tezgahların uygun fiyatlı, ancak görsel zenginliğe sahip doğal taş işlemeli çimstone tezgahların daha pahalı olduğu gözünüze çarpacaktır. Doğal taş tezgahların bakım masraflarının yüksekliğinden daha itinalı kullanılması gerekir. Uzun ömürlü, leke tutmayan granit veya akrilik tezgahlar bu bakımdan öne çıkmakta. Düz ve tek renk sade desenler, mutfağınızı daha çok öne çıkarabilir.

Mutfak tezgahı temizliği: Mutfak tezgahı temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çok güçlü kimyasal maddeler kullanmamaktır. İçinde tanecikleri olan temizlik maddeleri çizilmelere yol açabilir. Bunun haricinde yüzeyde leke kalmasını önlemek için vakit kaybetmeden temizlik yapmak diğer bir püf noktadır.

Çimstone mutfak tezgahları için suda çözülen nötr bir deterjan yeterlidir. Bunun haricinde akrilik mutfak tezgahı temizliğinde çamaşır suyu ve su karışımı veya deterjanlı su ve bez kullanılabilir. Granit ve laminant tezgahlar sıvı deterjan ve nemli bezlerle silinebilir. Çizici tel gibi maddeler kullanılmamalıdır. Mermer tezgahlar ılık sabunlu su ile temizlenmelidir. Çelik tezgahlar ise nötr sabunlu su ve sentetik sünger ve arada özel sprey çelik parlatıcısı ile mikrofiber bir bezle kurulanabilir.İlgili aramalar:
mutfak tezgahı çeşitleri (65), mutfak tezgah cesitleri (46), tezgah çeşitleri (17), mutfak tezgah türleri (10), laminant mutfak tezgahı fiyatları (8), plastik mutfak tezgahı fiyatları (7), mutfak tezgah çeşitleri ve özellikleri (6), tezgah turleri (6), mutfak tezgah taş çeşitleri (5), mutfak tezgahları isimleri (5), dökme mutfak tezgahları (4), mutfak tezgahları cesitleri (4), mutfak tezgahı isimleri (4), plastik mutfak tezgahı (4), plastik tezgah fiyatları (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Mutfak Tezgah çeşitleri, seçimi ve mutfak tezgahı temizliği"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Mutfak Tezgah çeşitleri, seçimi ve mutfak tezgahı temizliği

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?