Özel Arama

Fırsatlar

Mutfak dolabı markaları, kapak çeşitleri ve dolap alırken dikkat edilecekler

Mutfak dolabı markalarından ve kapak çeşitlerinden bahsedilen bu yazıda dolap alırken dikkat edilecekler hususunda temel bilgileri sizlerle paylaşmaktayız.
mutfak-dolabi-markalari
Evde en çok vaktimizin geçtiği mekanlardan biri olan mutfak, Türk kültüründe önemli bir yer tutmakta. Mutfak estetiğinde mutfak dolaplarının yeri bir başka elbette. Peki mutfak dolabınızı değiştirmek isterseniz neleri bilmeniz lazım?

Öncelikle pek çok irili ufaklı şirketin mutfak dolabı imalatı yaptığını görmüş olmasınız. Ulusal mutfak dolabı markaları arasında İstikbal regina, Lineadecor, Uzay mutfak, Mopa mutfak dolapları, Tepe mutfak, Domsan mutfak vs. bulunmakta. Pek çok mutfak dolabı üreticisi, ücretsiz projelendirme ve ölçü alma hizmeti ile sizlere yeni mutfak dolaplarınızın nasıl görüneceğini 3 boyutlu olarak bilgisayar çizimleri vasıtasıyla sunmakta. Kullanılacak malzemeler, renk seçimi ve modüllerin yerleştirilmesi neticesinde ortaya bir fiyat çıkmakta. Marka mutfak dolaplarının fiyatında mutfağınızın ebatının da doğrudan rolü var elbette. Ancak ortalama bir mutfağın fiyatının 2 bin TL’den az olmadığını ve markalı ürünlerin 5-15 bin düzeyinde olduğunu belirtelim.

Mutfak dolabı seçiminde tasarım, estetik ve renklerden başka pek çok teknik konu da devreye girmekte. Örneğin ankastre cihazların olup olmaması, tercih edilecek tezgah türü ve dolap kapağı çeşidi gibi konular sizi bekliyor. Bu konuları da kısaca değinelim isterseniz.

Mutfak tezgahı çeşitleri arasında laminant tezgah, mermerit, mermer, granit, quartz esaslı çimstone gibi tezgahlar bulunuyor. Mutfak Tezgah çeşitleri, seçimi ve temizliği konularında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mutfak dolabında en önemli tercihlerden birisi de kapak seçimidir. Melamin kaplama, doğal ağaç kaplama, mat veya parlak lake, masif, laminat, balon kapak diye ifade edilen PVC kaplamalı kapaklar, pvc membran pres piyasada bulabileceğiniz modeller.

Mutfak dolabında mekanizmaların varlığı kullanım kolaylığı sağlamakla beraber fiyatta ciddi farklılıklara yol açmakta. Örneğin çift kapak kaldırabilen vasisdas açılımlı mutfak dolabı mekanizması 200 TL’ye yakın bir fiyattan satılmakta. Klasik raflara alternatif olarak kayar sürgülü dolaplar, köşe boy modüller, mekanizmalı ve kapaklı dolaplar, büyük çekmece modülleri, kolay açılır vasisdaslı dolaplar bulunuyor. Özelikle L-mutfaklar için kör köşenin kullanımına yönelik mekanizmalar da bulunuyor.

Mutfak dolabı alırken nelere dikkat etmeli? Öncelikle kullanım kolaylığı ve uzun ömür dikkat edilmesi gereken başlıca öğeler. Bundan başka kullanıcının fiziğine uygunluk (yani yükseklik ayarlamaları), raf yüksekliği dikkat edilecek diğer unsurlar. Modern mutfak tasarımlarında sıkça gördüğümüz parlak yüzeylerin aydınlık ortamlar sağladığını görüyoruz ancak balon kapaklarda kolayca parmak izleri bırakılmakta. Bu durumda ahşap mat ürünler tercih edilebilir. Uyumlu renklerin tercih edilmesi, duvar boyası-yer seramiği uyumu, dolap ve tezgah arasındaki bölümde yer alan cam mozaik tercihi de önemlidir.

Projeli mutfak yerine çok daha uygun maliyetli hazır mutfaklar da bulunmakta. Koçtaş, Bauhaus, Praktiker, Tekzen, Leroy Merlin gibi yapı marketlerde montaj ve nakliye bedellerine de dikkat ederek hazır mutfak almanız mümkündür. Mutfak dolabına uygun ankastre set (ankastre ocak-fırın ve ocak), evye ve armatürleri de araştırabilirsiniz.İlgili aramalar:
mutfak dolap kapak çeşitleri (15), mutfak dolabı kapak çeşitleri (13), kapak çeşitleri (9), mutfak kapak çeşitleri (9), mutfak kapak modelleri (6), mutfak dolap kapakları (6), mutfak cesitle (5), mutfak dolabi kapak isimleri (5), dolap kapak isimleri (5), dolap isimleri (4), mutfak kapak isimleri (4), dolap kapakları çeşitleri (4), mutfak dolabı kapak kaplama çeşitleri (4), mutfak dolap kapakları modelleri (4), mutfak kapak çeşit isimleri (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Mutfak dolabı markaları, kapak çeşitleri ve dolap alırken dikkat edilecekler"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Mutfak dolabı markaları, kapak çeşitleri ve dolap alırken dikkat edilecekler

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?