Özel Arama

Fırsatlar

Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır, Mikrodalga Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli

Mikrodalga nasıl kullanılır diye araştıranlar için mikrodalga fırın kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri burada özetlemeye çalışıyoruz.
mikrodalga-kullanimi

Gelişmiş ülkelerde evlerin ekseriyetinde bulunan mikrodalga fırınlar, ülkemizde de gittikçe yaygınlaşıyor. Mikrodalga zararlı mı gibi tartışmaları bir tarafa bırakarak mikrodalga fırın nasıl kullanılır, mikrodalga kullanırken nelere dikkat etmeli konularında temel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle mikrodalga fırınlar sadece içinde su veya nem olan yiyecekleri ısıtma işini yaptıklarından, geleneksel fırınların veya gazlı ocakların aksine çok kısa süreler için kullanılırlar ve enerji tasarrufu sağlarlar. Örneğin birkaç dilim ekmeği fırından yeni çıkmış sıcaklığa ulaştırmak için 15 saniye bile yeterli olabilir. Şunu da belirtelim saniye bazında ısıtmak tuşları bulunan fırınlarda daha kolaydır.

Ankastre, dokunmatik tuşlu vs. pek çok farklı mikrodalga fırın modelinin hemen hemen hepsi temelde 2 özellik ile donatılmıştır. Birincisi süre ayarı, ikincisi güç düzeyi. Güç miktarını orta düzeyde tutup deneme yanılma yolu ile süreyi ayarlamayı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Zamanı kısa tutarak sonradan ilave etmek, ilk başta uzun süre denemekten daha akılcı olabilir.

Mikrodalga fırında ısıtma-pişirme işlemi için gerekli süre ile içerideki yiyecek miktarı arasında doğru orantı mevcuttur, yani kumpir (fırında patates) yapmak için 1 patatesi 4 dakikada pişiriyorsanız, 2 patates için 8 dakika gerekecektir (güç sabit). Mikrodalganın en çok kullanılan özelliği, ateşte ısıttığınızda dengeli ısınmayan ve tava-tencereye yapışan yiyecekleri ısıtmaktaki maharetidir. Mesela pirinç veya bulgur pilavı ısıtmakta mikrodalga vazgeçilmeziniz olabilir.

Mikrodalganın olumsuz bir özelliği suyu çabuk buharlaştırması ve yiyecekleri kurutmasıdır. Bunu önlemek için sandviç gibi gıdaların streç film ile kaplı iken ısıtıldığına şahit olmuşsunuzdur. Siz de kapalı kapta veya kağıt poşette yiyecekleri çevirmeyi deneyebilirsiniz.

Pek çok hazır işlenmiş gıdanın ısıtma ve pişirmesinde veya donmuş gıdaları çabucak oda sıcaklığına getiren buz çözme özelliği ile de mikrodalga işinize yarayabilir.

Mikrodalga fırın kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde en önemlisi çalışır haldeki fırına metal tabak, alüminyum folyo, çatal vs. koymamaktır, aksi takdirde mikrodalga fırın içinde elektrik arkları görebilirsiniz. Fırında mümkün mertebe “microwave safe” ibaresi yazılı güvenli cam veya seramik kaplar kullanılmalıdır.

Mikro dalga fırının kısa sürede ısıtma yeteneği su ve süt gibi bir takım sıvılarda süper ısınmaya yol açabilir ki bu tehlikeli bir durumdur. Örneğin bir dakikada ısıtabileceğinizi sütünüzü çok uzun süre mikro dalgada bırakırsanız, süt kaynama olmadan aşırı yüksek ısılara ulaşıp bardak ele alındığında püskürüp yanıklara yol açabilir.

Mikrodalga fırında haşlanmış yumurta ısıtmak da keyifli olmayabilir, zira yumurtanın patlama ihtimali mevcuttur. Mikrodalgaya özel olarak hazırlanıp paketlenmiş mısırlar, patlamış mısır keyfini yaşamanıza olanak sağlayabilir.İlgili aramalar:
mikrodalga firin alirken nelere dikkat etmeli (16), mikrodalga fırın kullanırken dikkat edilmesi gerekenler (7), fırın kullanırken nelere dikkat etmeliyiz (4), mikrodalga kullanırken dikkat edilmesi gerekenler (3), mikrodalga fırın alırken dikkat edilmesi gerekenler (2), mikrodalgada streç film kullanılırmı (2), mikrodalga alırken nelere dikkat edilmeli (2), mikrodalgada dikkat edilmesi gerekenler (1), mikrodalga streç film (1), mikrodalga kullanırken nelere (1), mikrodalga fırında kapalı kap kullanılır mı (1), alüminyum kap mikrodalgaya girer mi (1), mikrodalgada sandvic isitma (1), mikrodalgada streç filmle yiyecek ısıtmak (1), mikrodalgadan cikan sut patladi (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır, Mikrodalga Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır, Mikrodalga Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?