Özel Arama

Fırsatlar

Evye çeşitleri, markaları, temizliği ve modelleri

Mutfak dolabı tezgahının önemli bir parçası olarak evyeler mutfağa şıklık ve zerafet katmakta. Sizler için evye çeşitleri ve evye markalarını araştırdık.
evye-cesitleri-modelleri
Evye çeşitleri kullanılan malzemelere ve şekile göre değişmekte. Öncelikle kullanılan malzemelere göre evye çeşitlerini inceleyelim:

Çelik Evyeler: Saf demire karbon ilavesi sonrasında krom-nikel katkısı ile üretilen paslanmaz çelik evyeler, sert ve hijyenik olmaları ile ön plana çıkmakta ve kolay temizliği, alerji yapmaması ile çokça tercih edilmekte. Çizilmelere, korozyona ve aşınmalara dayanıklı bir malzeme olan paslanmaz çelik, üretimde kullanılan malzeme ve parlaklık için yapılan işlemler ile farklı kalitelerde bulunabiliyor. Çelik evyelerin pütürlü yüzeyli modelleri (dekorlu evyeler) mikro keten evye olarak adlandırılır. Çizilme mukavemeti daha fazla olan mikro keten evyeler kireçli sudan dolayı daha çok leke olabilmekte ancak bu sorunu kireç çözücü maddelerle aşabilirsiniz. Parlak çelik evyeler ise daha kolayca çizilebilir.

Paslanmaz çelik evye temizliği: Çelik evyelerin temizliğinde çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç sökücü, vb. klor içeren deterjan ve temizleyici maddeler kullanılmamalıdır zira bunlar çeliği lekeleyip onarılamaz şekilde alaşım yapısını bozabilirler. Ayrıca evye altında bulunabilecek açık deterjan kutuları-şişeler, asit bileşimli kimyasalların buharı çeliği deforme edebilir. Yüzeylerin çizilmesine yol açacak sünger, metal bulaşık teli yerine hafif nemli bez kullanılması yeterlidir. Demir aletlerin uzun süre çelikte bırakılması da sorunlara yol açabilir. Nemli bezler hoş görünmeyen su lekelerine yol açabilir. Çelik kremi ile yapılacak temizlik, çelik evyenizden uzun süre yeterli performans almanıza olanak sağlayacaktır.

Tectonite Evyeler: Özel bir sentetik malzemenin sıkıştırılması ile üretilen tektonik evyeler ısıya ve darbeye karşı dayanıklıdır. Hijyen özelliği de bulunan bu ürünler farklı renk seçenekleri ve 1, 1.5 ve 2 hazneli damlalıklı çeşitlerine de sahip.

Fragranite Evyeler: Granit tozu ile kompozit malzemeden imal edilen fragranit evyeler pürüzsüz ve düzgün yüzeylere sahip olabilir. Bu sayede bakteri ve gıda tortuları asgariye iner. Darbelere, çizilmelere ve lekelere karşı dayanıklı fragranit evyelerde bulunabilen gümüş iyonları nem ile beraber bakterileri de yok edebilmekte.

Fragranite Evye bakımı ve temizliği: Lekeleri mutfak deterjanları ile temizleyebilirsiniz. Biraz daha kalıcı olan izleri ise alkol veya sulandırılmış çamaşır suyuna batırılmış bir bezle silebilirsiniz. Sirkeli su da su lekelerinin önlenmesinde etkilidir. Fragranit malzemeden dolayı evyeniz pek çok malzemeye karşı dayanıklıdır.

Kristal Cam Evyeler: Tıpkı cam seramik ocaklar gibi sıcaklığa ve kırılmaya dayanıklı temperli camdan imal edilen cam evyeler aynı zamanda tasarım ve estetik açısından oldukça revaçtadır. Her ne kadar çizilmeye dayanıklı da olsa cam eyvelerin tamir edilmesi oldukça zordur.

Şekillerine göre evyeleri incelediğimizde pek çok model görmemiz mümkün. Hazne şekilleri (tek gözlü, çift gözlü) ve sayısına, damlalıklara ve ebatlara göre değişik evye modelleri bulunuyor. L mutfaklar için köşeye uygun evye seçenekleri de mevcuttur. Süzgeç kullanımına müsade eden, çöp öğütüsü montajına uygun ve 0,6 cm veya 0,8 cm kalınlıkta evye modelleri de bulunmakta.

Evye markaları arasında Teka, Franke, ICF, Dominox, Ay-tes, Pera, Blanco, Argo vs. yer alıyor.İlgili aramalar:
tectonite evye nedir (12), evye markaları (7), evye modelleri (5), mikro keten evye nedir (5), mikro keten evye bakımı (4), evye cesitleri (4), tectonite evye (3), mikro keten evye temizliği (3), franke granit evye şikayet (3), Tectonite Evye temizliği (2), mutfak evye markaları (2), evye marka cesitleri (2), dominox granit evye temizliği (2), leke tutmaz evye (2), evye modellerinden hangisi daha dayanikli (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Evye çeşitleri, markaları, temizliği ve modelleri"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Evye çeşitleri, markaları, temizliği ve modelleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?