Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalamanın püf noktaları

Evde yoğurt nasıl yapılırı araştıranlar için yoğurt mayalamanın püf noktalarından bahsettiğimiz bu yazıda, yoğurt yapma makinelerini de incelemekteyiz.
ev yogurdu
Lezzet ve sağlık. Evde yoğurt yapmak için temel iki neden bu. Evet, ev yoğurdu lezzet bakımından daha çok tercih ediliyor, özellikle köy sütü gibi organik doğal süt bulabiliyorsanız. Hazır yoğurtlardaki katkı maddelerinden dolayı, özellikle küçük çocukları ve bebekleri olan aileler ev yoğurdunu daha sağlıklı bulmaktalar. Peki evde yoğurt nasıl yapılır, yoğurt mayalamanın püf noktaları nelerdir?

Evde yoğurt yapmak için öncelikle sütün kaynatılması gerekmektedir. Bu sayede köy sütü gibi pastörize edilmemiş sütlerdeki zararlı bakteriler kırılır, hem de yoğurdun kıvamı (katılığı) daha hoş olur. ( Pastörize edilmiş sütleri kaynama derecesine kadar ısıtmadan da yoğurt yapmak mümkündür) Kaynatılmış sütü daha hızlı soğutmak için içi su dolu daha geniş bir kaba veya evyeye koyabilirsiniz. Bu arada günlük süt kullanmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Evde yoğurt yapmanın birinci sırrı mayalama sıcaklığındadır. Yoğurt kültürünü oluşturan bakteriler 40-42-45 derece arasında çoğalabilmekteler. Bu bakımdan sütü, bu ısı aralığında mayalamanız gerekiyor. Sıcaklığı hissetme konusunda çok tecrübeli değil ve işi şansa bırakmak istemiyorsanız, 30-60 TL fiyata kızılötesi (infrared) anlık ölçüm yapan bir ısı ölçer temin edebilirsiniz. Sütün yüzeyine değmeden ateş ölçer ile sütün sıcaklığını ölçebilirsiniz.

Ev yoğurdu için dikkat edilecek ikinci husus ise mayalanmış sütün sıcaklığının muhafaza edilmesi. Bunun için sıcaklığı koruyacak seramik toprak bir kap önerilir. Klasik bir çelik tencere veya cam kap da işinizi görür, ancak her halükarda tencerenin alttan, yandan ve üstten kazak, battaniye vs. ile sıkıca sarılması gerekir. Takriben 3-6 saat sonra sütünüzün yoğurda dönüştüğünü göreceksiniz. Daha uzun süre bekleme yoğurdun ekşimesine yol açacaktır. Yoğurdu ılık ılık yemeyi sevmeyeceğinize göre, yoğurdun buzdolabında en az 6 saat kadar (mümkünse 24 saat) beklemesinde fayda vardır. Böylece kıvamı daha da koyu olacaktır.

Mayalanacak süte ne kadar yoğurt katılacağına da dikkat etmelisiniz. 1 litre süt için 1-2 yemek kaşığı yoğurt katmanız yeterlidir. Ancak mayalamada kullanılacak yoğurdun ılık olması ve süt ile karıştırılarak peyderbey süte katılması daha uygun olacaktır.

Evde yoğurt yapmanın diğer bir yöntemi ise bir yoğurt makinesi temin etmek. Piyasada Arzum AR 853 Bebbe ve Tefal Yoğurtçum bulunmakta. Kabaca bu yoğurt yapma makinelerini inceleyecek olursak:

Arzum yoğurt yapma makinası: 1 litre süt kapasitesine sahip Arzum yoğurt yapma makinesi 6-12 saat arasında yoğurt mayalamakta. 8 watt enerji tüketimi bulunan cihaz, 6 küçük yoğurt kabı ile beraber gelmekte.

Tefal Yoğurtçum özellikleri: 40 Watt güç tüketen Tefal yoğurtçum 8 ila 12 saat arasında yoğurt yapmakta. 2 adet 1 lt kapasiteli hazırlama kaplarından başka 2 adet süzme aparatı (süzme yoğurt hazırlamak için) ve meyveli yoğurtlar için küçük kaseler de bulunuyor. Tefal yoğurtçum ile süzme ya da meyveli yoğurt yapmanız mümkün.

Yoğurt yapma makinelerinin temel özelliği, mayalanmış sütleri sıcak tutarak bir nevi kuluçka makinesi gibi görev yapması. Sizlere ister geleneksel yöntemlerle, ister teknoloji yardımı ile yoğurdun tadına varmak kalıyor.İlgili aramalar:
arzum yoğurt yapma makinesi satış noktalari (1), yogurt yapmak icin süt nekadar kaynatilacak (1), yoğurt mayalamada dikkat edilecek hususlar (1), yoğurt makınesı ozellıklerı (1), yogurt hazirlamak (1), Ulkerin icim yogurdu nasil yapilyor (1), sac nasil kesilir resimli yazi ile (1), isli yoğurt nasıl yapılır (1), evde yoğurt yapmanın püf noktaları (1), yogurt yapmanin puf noktalari (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalamanın püf noktaları"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalamanın püf noktaları

1 Yorum: "Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt mayalamanın püf noktaları"


  1. Fatoş dedi ki:

    Markette AOÇ, sütaş ve ülker’in günlük sütlerini gördüm ve en ucuzu olan ülker’i denedim. (litresi 1,95 TL) bir de mayalamada kullanmak için sütaş’ın en ufak boy yoğurdunu aldım. sütü kaynatmadan ısıtıp soğutarak mayaladım, sonuç mükemmel, teşekkürler…


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?