Özel Arama

Fırsatlar

Domates Salçası Nasıl Yapılır, Salça Yapma Makinası Nasıl Çalışır?

Evinizde veya bahçenizde domates salçası yapmak istiyorsanız, dilerseniz salça yapma makinesi de kullanarak domates salçası yapımını anlatmaya gayret edeceğiz.
ev tipi salca yapma makinasi
Yemeklerin olmazsa olmazı ve önemli bir lezzet sırrı olarak domates salçası yıl boyunca çokça tüketilmektedir. Peki evde organik domates salçası nasıl yapılır? Salça yapma makinası işe yarar mı ve nasıl çalışır?

Salça iki aşamalı bir süreçte imal edilmektedir. İlk aşamada domatesler kabuğundan ve çekirdeklerinden ayıklanmaktadır. İkinci aşamada ise arzu edilen kıvam elde edilene kadar kaynatılmaktadır. Her ikisi de zaman alan ve emek isteyen salça yapımında isterseniz salça yapma makinesini de kullanabilirsiniz. Olgun ve etli domatesler tercih etmenizde yarar vardır.

Kevgir denilen süzgeç yerine kullanılan salça yapma makinesi domatesin çekirdek ve kabuğunun ayırt edilmesine yaramaktadır. Ev tipi salça makinelerinde basit bir kol yardımı ile yapılan çevirme işlemi ile makineye beslenen domateslerin posa kısmı ayrılarak, sulu kısmı elde edilmektedir. Makineye beslenen domateslerin kolayca işlenebilmesi için daha önceden doğranması ve kendi suyunda kısa süreli olarak kaynatılmasında yarar vardır. (Bilindiği üzere domateslerin kabuklarını soymak için kısa bir süre haşlamak yeterlidir.)

Fazla miktarda salça üretmeyi planlıyorsanız, size pratik bir önerimiz var. Salça makinesi kolunu çevirmek hem yorucu hem de zaman alıcıdır. Bu kola takacağınız bir adaptör ile matkap veya şarjlı vidalama ile de kolun dönmesini temin edebilirsiniz. Böylece oldukça kısa sürede ve zahmetsizce domates suyunu elde edebilirsiniz.

İkinci aşamada yüzeyi geniş bir tencere, tava, helvane tencereye ihtiyaç duyacaksınız. Isı iletkenliği yüksek bakır bir tencere kullanıyorsanız kalaylanmış olmasında yarar vardır. Kaynatma işleminde uygun seviyede ateş beslemeli, karıştırmayı ihmal etmemeli ve fokurdama esnasındaki sıçramalara dikkat etmelisiniz. Salçanın kıvamı ve ekleyeceğiniz tuz, domates salçasının buzdolabında uzun süre bozulmadan kalmasına yardımcı olacaktır. Afiyet olsun…İlgili aramalar:
salça makinesi (9), salça makinası nasıl yapılır (8), domates salcasi en pratik sekilde nasil yapilir en kisa zamanda (4), salça makinası ile salça nasıl yapılır (3), ev tipi salça makinesi (3), domates yapma makinası (2), elektrikli ev tipi salça makinası (2), salça yapma makinası nasıl çalışır (2), matkap salça yapma makinasına takılabilir mi (2), domates kabuguyla nasıl salca yapılır (2), pratik salça yapma makinası (2), salça makinası (2), salça makinası ev tipi yorumlari (1), salca mak nasil yapilir gorseller (1), salça makinasında salça nasıl yapılır (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Domates Salçası Nasıl Yapılır, Salça Yapma Makinası Nasıl Çalışır?"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Domates Salçası Nasıl Yapılır, Salça Yapma Makinası Nasıl Çalışır?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?