Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Davlumbaz alırken nelere dikkat etmeli, montaj ve bacasız davlumbaz

Davlumbaz alırken nelere dikkat etmeli konusunun işlendiği bu yazımızda davlumbaz montajı ve bacasız davlumbaz hakkında bilgiler sunmaktayız. Dilerseniz ankastre davlumbaz modelleri, markaları ve çeşitlerini ise diğer yazımızda okuyabilirsiniz.
davlumbaz markalari
Davlumbaz alırken nelere dikkat etmeli? Davlumbaz alırken metreküp/saat cinsinden hava emiş gücü ve desibel cinsinden gürültü seviyesi öncelikli tercih nedeniniz olmalıdır. Farklı hız konumları arasında ciddi emiş gücü ve gürültü seviyesi farklılıkları bulunabileceğinden kurulu ve çalışan bir modeli incelemenizde yarar vardır. Elbetteki dekoratif-estetik öğeler taşıyan (mesela rustik davlumbaz, metal filtreli vs.) davlumbaz modelleri de ilginizi çekecektir ancak fonksiyonların da bir o kadar önemli olduğu unutulmamalı. Mutfağınızın alanının genişliğine göre emiş gücü ihtiyacı artacaktır. Standart 2,6 metre yüksekliğinde ve 10 metrekare genişliğinde bir mutfağın havasının 26 metreküp olduğu düşünülürse, 500 m3/saat gücündeki bir davlumbaz mevcut havayı asgari 3 dakikada temizleyecektir. Davlumbazların teknik özellikleri arasında belirtilen azami emiş gücünün en hızlı ve gürültülü kademe için geçerli olduğunu ve en düşük hızda kapasitenin yarı yarıya azalmasının beklenebileceğini de ifade edelim. Büyük mutfaklar için 800 m3/h kapasiteli davlumbazlar tercih edilmelidir. Ses seviyesi için ise 50 db. altı önerilmekte.

Hangi boyutta davlumbaz seçilmeli? Davlumbaz ölçülerini incelediğimizde mutfağınızın durumuna göre 60, 70, 80 veya 90 cm. genişliğinde davlumbaz modelleri olduğunu görmekteyiz (daha büyük ticari modeller de mevcut). Koku yayılmasını önlemek için ocağınızın ebatlarına uygun davlumbaz seçilmelidir. Yani 60 cm.lik ocak için 60 cm’lik davlumbaz uygundur.

Davlumbaz montajı nasıl yapılır? Satın aldığınız davlumbazın yetkili servis tarafından montajının yapılmasını temin edebilirsiniz. Elektrik bağlantısı için tesisatın elektrikçi tarafından hazırlanması gerekir. Ancak montaj esnasında dikkat etmeniz gereken ocakla davlumbaz arasında güvenlik mesafesini kılavuzunda belirtildiği şekilde (45-65 cm) uygulanmasıdır. Bundan başka en az 120 veya 150 mm. çapa sahip bir çıkış borusu kullanılmalı, çıkış sistemindeki hava borularında dirsekler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Eğer gerekiyorsa, çıkış borularının çapı sadece düz bölgelerde azaltılabilir. Filtreler düzenli olarak değiştirilmeli veya temizlenmelidir. Davlumbazı ve aksesuarlarını temizlerken, asla aşındırıcı maddeler kullanılmamalı, bunun yerine sabunlu su ile yumuşak bir tez tercih edilmelidir. Yağlı yüzeyler için yağ çözücü kullanabilirsiniz.

Bacasız Davlumbaz Modelleri ve Kullanımı: Karbon filtre sistemine sahip davlumbazlar, montaj imkanının kısıtlarından dolayı baca bağlantısının bulunmadığı durumlarda kullanılabilirler. Motora veya davlumbaz tabanına takılan karbon filtreler ortaya çıkan duman, yağ ve diğer küçük parçaları emerek havayı temizler ve ortama geri salar. Karbon filtrelerin yıkanarak temizlenmesi mümkün olmadığından, her 3 – 6 ayda bir değiştirilmeleri gerekir. Ancak bacalı kullanımın daha iyi performans verdiği ve daha sessiz olduğu göz ardı edilmemelidir. Bacasız davlumbazların nem ve ısıyı ortamdan uzaklaştırmadıklarını da unutmayalım.İlgili aramalar:
bacasız davlumbaz (98), davlumbaz montajı (34), davlumbaz montajı nasıl yapılır (28), bacasız davlumbaz kullanışlı mı (27), bacasız davlumbaz modelleri (27), bacasız aspiratör kullanışlı mı (26), davlumbaz alirken nelere dikkat etmeli (23), davlumbaz emiş gücü kaç olmalı (22), davlumbaz bacası nasıl olmalı (17), davlumbaz nedir (16), filtreli davlumbaz kullanışlı mı (15), davlumbaz alırken nelere dikkat edilmeli (14), davlumbaz borusu nasıl takılır (13), davlumbaz yeri nasıl olmalı (13), aspiratör borusu nasıl takılır (12)

Yayın tarihi:
Konu: "Davlumbaz alırken nelere dikkat etmeli, montaj ve bacasız davlumbaz"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Davlumbaz alırken nelere dikkat etmeli, montaj ve bacasız davlumbaz

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?