Özel Arama

Fırsatlar

Bıçak çeşitleri, Hangi Bıçak Nerde Kullanılır, Ne İşe Yarar

Bıçak çeşitlerinden bahsedeceğimiz bu yazımızda hangi bıçak ne işe yarar nerde kullanılır sorunuza yanıt aramaktayız.
bicak-cesitleri

Kesme, doğrama-parçalama işinde baş yardımcımız olan bıçaklar, kullanım alanlarına göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Peki ne tip bıçaklar mevcut, hangi bıçak nerede kullanılır?

Bıçak setlerinde bulunan pek çok bıçağın isminden nerede nasıl kullanılacağını anlamak pekala mümkün olmakla beraber, kimi özel tip bıçakların ne işe yaradığını çözmek o kadar kolay olmayabilir. İşte en çok kullanılan bıçak çeşitleri:

Resimde 1 rakamı ile işaretli olan soyma bıçağı, özel ağız yapısı ile patates ve havuç gibi sebzelerde istenen tournée (şişkin badem şekli) kesimine imkan tanımaktadır.

2 no’lu meyve-sebze bıçağı elinize uygun yapısı ile portakal-elma gibi meyveleri soyma ve dilimleme işlemlerini kolaylıkla yapmanıza olanak sağlar. Meyve bıçağından biraz daha uzun olan 3 ile işaretlenmiş bıçaklar şefin bıçağı ile çalışılması zor olan orta boy işlerde kullanılır ve sandviç bıçağı olarak da adlandırılır. Şefin bıçağı (4) mutfakta en çok ihtiyaç duyulan ve doğrama, parçalama, dilimleme gibi her işinize yarayan bıçaklardır. Kasap bıçağı olarak da isimlendirilen şefin bıçağının farklı uzunluklarda modelleri mevcuttur. Uzun ve ağır olanları kavraması daha zordur.

Şefin bıçağına göre daha geniş ve ince ağız yapısına sahip Santoku bıçağı (5) ile kalın ağızlı bıçaklara direnç gösteren yoğun sebzeler daha kolay kesilmektedir. Kimi santoku bıçaklarının ağzındaki yuvarlak izler, kesim esnasında yapışmaları engellemektedir. Farklı uzunluk, ağız yapısı ve uçları ile 6 no’lu dilimleme-oyma bıçakları özellikle et ürünlerini kesmede veya ince ucu ile oymada kullanılmaktadır. Bir çeşit kemik sıyırma bıçağı olan 7 no’lu Fileto bıçağı büyük balıklarda kılçığın balıktan ayrılmasına ve deri pullarının temizlenmesine yarayan sivri uçlu, ince ve esnek özel bir bıçaktır. Uzun ve ince yapısı ile dikkat çeken 8 no’lu dilimleme bıçağı özellikle et ürünlerinde kullanılmaktadır.

9 no’lu ekmek bıçağı adından da anlaşılacağı üzere özel tırtıklı ağız yapısı sayesinde ekmeği dilimlere ayırmaya yardımcı olmaktadır. 10 no’lu kemik sıyırma bıçağı ince yapısı sayesinde kemikte et bırakmamaya olanak sağlamaktadır. Kenarında bulunan delik ile kolayca bir yere asabildiğiniz 11 no’lu satır-kasap bıçağının keskin ve geniş ağzı ile kemik gibi sert maddeleri parçalamanız mümkündür.

Resimde yer alan bıçak çeşitlerinden başka özel amaçlar için tasarlanmış başka mutfak bıçakları da mevcuttur. Mesela peynir bıçağı özel ön uç yapısı ile dilimlenen peynirin, kabından kolayca çıkarmanıza olanak sağlar. Biftek bıçağı, sırt etinin kolayca hazırlanarak bifteğe dönüştürülmesine yardımcı olur. Domates, kestane, tereyağı vs. için de özel bıçaklar bulunmaktadır.İlgili aramalar:
peynir bıçağı ne işe yarar (13), bıçak çeşitleri ve isimleri (8), hangi bıçak nerde kullanılır (7), tırtıklı bıçak ne işe yarar (6), peynir bıçağı nasıl kullanılır (5), peynir bıçakları ne işe yarar (4), Bicak seti bicaklarin kullanim sahalari (2), parçalama bıçağının özellikleri (2), hangi bıçakla ne kesilir (2), hangi bıçak ne için kullanılır (2), bıçaklar ve kullanildigi yerler (2), şef bıçağı ne işe yarar (2), hangi bıçak nerede kullanılır (2), SANTOKU BIÇAĞI NE İŞE YARAR (2), santoku bıçak ne işe yarar (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Bıçak çeşitleri, Hangi Bıçak Nerde Kullanılır, Ne İşe Yarar"
Kategori: Mutfak

Firsat-Cenneti.com » Mutfak » Bıçak çeşitleri, Hangi Bıçak Nerde Kullanılır, Ne İşe Yarar

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?