Özel Arama

Fırsatlar

Zemin döşeme çeşitleri, Yer kaplamaları

Zemin döşeme çeşitlerinden bahsedilen bu yazıda, sizlere yer kaplamaları alternatiflerinden ve avantaj-dezavantajlarından bahsetmekteyiz.
zemin doseme secenekleri
Yaşadığınız ortamın zemininde konfor ve dekorasyondan başka ısı ve ses yalıtımı vs. gibi pek çok nedenden dolayı değişiklikler yapmak isteyebiliriz. Peki zemin döşeme seçenekleri arasında neler var? Ne tür yer kaplamaları mevcut?

Klasik halı veya halıfleks yer kaplamaları kiri barındırmaları nedeniyle artık pek rağbet görmemekte. Marley yer döşemeleri ise eskisi kadar popüler değil. Yapı marketlerinde görebileceğiniz yer kaplamaları arasında en yaygın olanı şüphesiz laminant ve lamine parkelerdir. Birbirine geçerek kolayca uygulanmaları ve metrekaresi 15 TL civarından başlayan fiyatlarla laminant parkeler oldukça geniş uygulama alanlarına sahiptir. Geniş desen seçeneklerine sahip laminat parkeler, değişik kalınlıklarda üretilmekte. Laminant parkeler ısı yalıtımında olumlu sonuçlar verirken ses yalıtımı konusunda çok başarılı değildirler. Ayrıca su ile uzun süreli temas durumundan olumsuz etkilenmektedirler. Parke yüzeyleri mobilyaların metal ayakları tarafından çizildiği takdirde onarım işlemi kolay olmayabilir. Parke seçenekleri arasında yer alan masif, meşe, bambu parkeler de ilginizi çekebilir.

Daha fonksiyonel ve profesyonel zemin döşeme çeşidi arayanlara PVC zemin kaplama malzemelerinden bahsetmek istiyoruz. Değişik elastikiyet türlerine sahip PVC zemin kaplamaları kapalı mekan spor tesislerin başka hastane, muayenehane, alışveriş merkezi gibi yoğun trafik alan yerlerde tercih edilmekte. Isı ve ses yalıtımı, kimyasallara olan dayanıklılık, statik elektrik yükü taşımama, yangına mukavemet, ısı iletkenliği ve kaydırmazlık gibi pek çok avantaja sahip olan PVC zemin kaplamaları, renk ve desen seçenekleri bakımından hayli zengindir. PVC zemin kaplamaları uygulama öncesinde düzgün bir zemine ihtiyaç duyarlar.

Kablo yoğunluğuna sahip bazı ofis ortamları ve bilgisayar sınıfları için ise yükseltilmiş döşeme sistemleri önerilebilir zira bu tip sistemlerde elektrik, telefon, data kabloları yanında güvenlik ve yangın tesisatları da döşenebilmektedir.

Zemin döşeme seçenekleri arasında diğer bir alternatif karo halılardır. Özellikle yürüme konforu ve ses yutan akustik özellikleri bakımından rakipsiz olan karo halılar, kir tutmayan hijyen özelliği, yangına dayanıklılık ve ısı izolasyonu avantajlarına sahiptir. Montajında veya sökülmesinde herhangi bir zorluk bulunmayan karo halılar kolayca temizlenebilir. Su ve hava geçirmeyen flotex halı gibi karo halılar içerdikleri yoğun tüyleri ile kirin içeri girmesine engel olup mikrop ve mantar da barındırmaz.

Zemin döşeme seçenekleri olarak çam, ahşap yer karoları, mermer gibi doğal taşlar, seramik, kauçuk, cam ve hatta yüzey sertleştirici ve koruyucuları da düşünebilirsiniz. Zemin kaplama seçeneklerine dekoratif unsurlar, mevcut ısıtma sistemi, istenilen ısı ve ses yalıtım düzeyi, kaydırmazlık, ortamdaki kir, su, ve bütçe vs. durumuna göre karar verilmelidir.

Zemin döşemesi yapılırken seçilen malzemenin maliyeti ve döşenme masrafları yanında tamir ve bakım (temizlik) gibi kalemlerin de unutulmaması gerekir. Bu bakımdan maliyet hesaplaması yapılırken uzun vadeli düşünülerek toplam maliyete bakılmasında yarar vardır.İlgili aramalar:
zemin döşeme çeşitleri (9), yer döşemeleri çeşitleri (8), yer döşemesi çeşitleri (7), yer doseme cesitleri (5), zemin doşeme çeşitleri ve özellikleri (2), zemin kaplama çeşitleri (2), ev zemin kaplama çeşitleri (2), ev zemin döşeme çeşitleri (2), ev zemin çeşitleri (2), zemin döşeme çeşitleri nelerdir (2), yer zemin yalıtım seçenekleri (1), zemin döşeme çeşitleri kataloğu (1), zemin döşeme isimleri (1), zemin kaplama çeşitleri nelerdir (1), Zemin Kaplama \eposta\ (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Zemin döşeme çeşitleri, Yer kaplamaları"
Kategori: Mobilya-Ev dekorasyon

Firsat-Cenneti.com » Mobilya-Ev dekorasyon » Zemin döşeme çeşitleri, Yer kaplamaları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?