Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Termostatik vana kullanımı, montajı ve Termostatlı Radyatör Valfı avantajları

Kalolifer peteklerinde termostatik vana avantajlarından bahsettiğimiz bu yazıda termostatlı radyatör valfı kullanımı, montajı, markaları vs. hakkında bilgiler sunmaktayız.
termostatik vana kullanimi
Kombi gibi sınırlı enerji üretimi sunan ısıtma sistemlerinde yakıt tasarrufu yapmak veya merkezi ısınmada, mekanları istenen derecede tutmak için termostatlı vanalardan yararlanabilirsiniz. Peki termostatik vana ne işe yarar, termostatik vanalar nasıl çalışır?

Termostatik vanalar ortam ısısına göre peteklere su akışını kesen veya serbest bırakan mekanizmaya sahip olan ve bu sayede oda sıcaklığını istenen dereceye ayarlayan vanalardır.

Termostatik vana kullanımı: Termostatik vana her odayı farklı sıcaklığa ayarlamak için idealdir. Örneğin mutfak, koridor ve WC gibi ortamları daha düşük sıcaklığa ayarlayıp, çocuk odasını daha çok ısıtabilirsiniz. Kışın güneş gören bir odanız bu sayede yeterince ısınıyorsa, termostatik vana odanızın gereğinden fazla ısınmasını engellemeye yardımcı olur. Kalabalık bir oturma odasının veya yemek pişen mutfağın fazla ısınmasından rahatsız olmamak için de termostatlı vanadan yararlanabilirsiniz. Su akışının kesildiği peteklerden yapılan enerji tasarrufu, evin ısıya daha çok ihtiyacı olan yerlerinde harcanarak yakıt tasarrufu yanında ideal ısınmayı elde edebilirsiniz.

Termostatik vanalarda sıcaklık göstergesi bulunabileceği gibi 0, *, 1, 2, 3, 4, 5 gibi seviyeler de görebilirsiniz. Söz konusu rakamların tekabül ettiği dereceler sırasıyla 5, 7, 11, 16, 20, 24 ve 29’dur. (ECA vana için) Ara dereceleri, kademeler arasındaki çubuklar ile tayin edebilirsiniz.

Termostatik vananın pimleri ile oynarak sabit bir sıcaklıkta çalışmasını veya maksimum bir sıcaklığa kadar ayarlanabilmesini de temin edebilirsiniz.

Peki her odaya termostatik vana takılmalı mıdır? Eğer kombinizin mevcut ayarı her hangi bir odayı istenen sıcaklığa
ulaştıramıyor veya sizce gereksiz ısınma oluşmuyorsa, termostatik vananın herhangi bir avantajı olmadığı için takmanız anlamlı değildir.

Termostatik vana montajı: Mevcut vananızı değiştirmek istiyorsanız, öncelikle onu sökmeniz gerekir. Eski vananın plastik ayar gövdesini, vidasını sökerek çıkartınız. Daha sonra eski vananın petekle olan bağlantısını ve sonrasında tesisatla olan bağlantısını uygun ağızlı bir ingiliz anahtarı (kurbağacık) veya ayarlanabilir bir boru anahtarı ile sökünüz.

Termostatik vanayı takmadan önce ayar gövdesini çıkartınız. Bir önceki işlemin tersini yaparak önce tesisat bağlantısını, daha sonra da petek bağlantısını sıkınız. Vidanın sonundan başlayıp, sıkı bir şekilde, en az 2 kat halinde ve saat yönünde teflon sararak sızdırmazlığı temin edebilirsiniz. Dilerseniz keten, sızdırmazlık macunu veya silikondan da yardım alabilirsiniz.

Termostatik vana markaları hangileridir? Piyasada ECA, Adell, Airfel, Alarko, Danfoss, Siemens vs. gibi markalara ait Termostatik vanalar bulabilirsiniz. Termostatik vana fiyatları 25 TL’den başlamaktadır.İlgili aramalar:
termostatik vana (29), termostatik vana nasıl takılır (15), termostatlı vana kullanımı (12), termostatik vana montajı (12), termostatlı radyatör vanası (9), termostatik vana ne işe yarar (8), eca termostatik vana nasıl kullanılır (7), eca termostatik vana montajı nasıl yapılır (6), termostatlı vana (6), eca termostatik vana kademeleri (5), termostatik vana montajı nasıl yapılır (5), adell termostatik vana (5), eca termostatik vana montajı (4), termostatik vana kullanımı (4), danfoss termostatik vana nasıl takılır (4)

Yayın tarihi:
Konu: "Termostatik vana kullanımı, montajı ve Termostatlı Radyatör Valfı avantajları"
Kategori: Mobilya-Ev dekorasyon

Firsat-Cenneti.com » Mobilya-Ev dekorasyon » Termostatik vana kullanımı, montajı ve Termostatlı Radyatör Valfı avantajları

1 Yorum: "Termostatik vana kullanımı, montajı ve Termostatlı Radyatör Valfı avantajları"


 1. Mustafa Eylen dedi ki:

  Merhaba,
  Evime doğal gaz bağlantısı yeni yapıldı. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığım için size bazı sorularım olacak. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Evde toplam 9 adet radyatör var. Bunların dağılımı şöyle: Salon 3 adet, O. Odası 1 adet, Y. Odası 1 adet, Çocuk odası 1 adet, mutfak 1 adet, Banyo 1 adet ve koridor 1 adet.
  – Bu radyatörlerin tümüne termostatik vana takmam gerekir mi?
  – Özellikle salondaki ayrı ayrı montajı yapılmış olan radyatörün tümüne termostatik vana takılmalı mı?
  – Takılacak vanaların özellikleri nasıl olmalı?
  – Bana maliyeti ne kadar olur?

  Teşekkürler, saygılarımla.
  Mustafa EYLEN.


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?