Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri

Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri üzerine hazırlanan bu makalede özellikle ev dekorasyonunda ve insan psikolojisinde renklerin öneminden bahsedilmekte.
renklerin anlamlari
Doğa bir renk cümbüşü. Gökyüzü masmavi, denizler güneş ışığına göre mavinin çok farklı tonlarını yansıtmakta, ormanlar yemyeşil, çiçekler binbir renk. Peki insanların yaşadığı ortamlar? Aşağıda yaşadığımız mekanlar yani evlerimiz konusunda renklerin anlamları nelerdir ve renklerin psikolojik etkileri nelerdir sorularını yanıtlamaya çalışıyoruz. Önce temel renkler:

Ana Renkler: Mavi, Kırmızı ve Sarı. Bu renkler diğer renklerin yardımı ile elde edilemez.
İkincil Renkler: Mor, Turuncu ve Yeşil. Eşit miktarda iki ana rengi karıştırarak ikincil renkler elde edilebilir, yani kırmızı ve sarıdan turuncu, mavi ve kırmızıdan mor, mavi ve sarıdan yeşil.
Üçüncül Renkler: Ana ve yan renklerin farklı orantılarda karışımından üçüncül renkler oluşur.

Ev dekorasyonunda renkler: Evin farklı bölümleri nihayetinde farklı amaçlarla kullanıldıkları için farklı renklerde olması tercihiniz olabilir. Mesela gri, mutfak ve yemek odaları için önerilmektedir. Yatak odaları için ise dinlendirici mavi-yeşil renk ve tonları için çok uygundur. Tamamlayıcı renkler kullanılarak yapılan renk armonisi ise uyumu artırır. Mesela mavi rengin tamamlayıcı renkleri sarı, yeşil ve beyazdır. Yatak odası takımının rengi mavi ise, duvar ve kapılar için mavinin tamamlayıcı renkleri kullanılabilir. Beyaz, açık mavi ve yeşil ile krem rengi gibi açık renkler ve tonları söz konusu mekanı olduğundan daha ferah ve geniş gösterir.

Renklerin psikolojik etkileri: Renkler insanların psikolojik-ruhsal durumları üzerinde etkilere sahiptir. Mesela; beyaz temizlik duygusunu uyandırır, kırmızı ise uyarıcı mesela iştahı açıcı bir renktir ve kan dolaşımını artırır. Sarı bulunduğu ortamı aydınlatır ve sıcaklık verir. Doğayı çağrıştıran açık yeşil rengi tazelik verirken kahverengi toprağı hatırlatır. Gökyüzünün ve denizlerin rengi olan mavi ise insanda serinlik hissi uyandırır. Sıcak ve soğuk renklerin etkileri için buraya bakabilirsiniz.

Açık renkler daha fazla ışık yansıttıklarından insana neşe verirler. Koyu renkler ise özellikle dar mekanlarda sıkıntı verici olabilirler. Beyaz ve açık sarı gibi renkler insan psikolojisinde temizlik ve açıklık hissi uyandırır. Olduğu mekana sıcaklık hissi veren kırmızı, turuncu ve sarı güvenlik hissi verir. Siyahın resmiyet ve ciddiyetin rengi olduğunu düşünürüz. Mavi ve pembe nüfus cüzdanı renkleri olarak bazı çağrışımlar yapar.

Renklerin fiziksel etkileri pek değişmese de, psikolojik etkileri kişiden kişiye ve ülkeden ülkeye farklılık arz edebilir. Zevklerin ve renklerin tartışılmamasını bu şekilde açıklayabiliriz belki de.İlgili aramalar:
acik kremin insan psikolojisinde (1), evın mobilyalrı renklerınn ınsan pisikolojısınde etkısı (1), kırmızı rengin psikolojik anlamı (1), krem rengi insandaki psikolojik anlami (1), krem rengi psikolojik (1), renkler psikolojik etkileri (1), renkler ve anlamları (1), tum renklerin resimleri (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri"
Kategori: Mobilya-Ev dekorasyon

Firsat-Cenneti.com » Mobilya-Ev dekorasyon » Renklerin anlamları ve psikolojik etkileri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?