Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , , , .

Renk uyumu nasıl yapılır- Sıcak ve soğuk renkler nelerdir, özellikleri-Renk armonisi

Renk uyumu nedir ve nasıl yapılır diyenler için hazırladığımız bu yazıda sıcak ve soğuk renklerden ve özelliklerinden bahsetmekteyiz. Ayrıca renk armonisinden renk çemberi ekseninde bahsetmekteyiz. İşte renk uyumu:
renk cemberi renk uyumu
Bildiğiniz gibi renkler üçe ayrılır. Kırmızı-sarı-mavi ana renkleri, yeşil-turuncu-mor ara renkleri, kalan renkler de üçüncül renkleri oluştururlar.

Sıcak renkler nelerdir, Sıcak renkler hangileridir, Sıcak renkler ve özellikleri: Kırmızı, sarı ve turuncu gibi titreşimi yüksek renkler sıcak renkler olarak adlandırılır. Bulunduğumuz odanın fazlasıyla büyük ve geniş olması rahatsızlık yaratıyor ise eşyaları ve duvarları olduğundan daha yakın ve büyük gösteren sıcak renklerle samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz. Sıcak renkler kuzey cepheye bakan ve yeteri kadar güneş almayan ortamlarda daha yüksek bir sıcaklık algısı sağlar. Sıcak renklerin hakim durumda olduğu yerlerde geçen zamanın normalden daha uzun zannedilmektedir. Sıcak renkler ortama enerji, neşe, canlılık katarlar, kan basıncını ve nabzı artırırlar. Hareketli ortamlar (eğlence mekanı, mutfak, yemek odası) için sıcak renkler uygundur.

Soğuk renkler nelerdir, Soğuk renklerin özellikleri: Dalga boyu kısa ve titreşimi düşük olan mavi, mor ve yeşil soğuk renklerdir. Ortama huzur ve rahatlık duygusunu yansıtan soğuk renkler eşyaları ve duvarları olduğundan daha uzak ve küçük algılanmalarına yol açar. Bu nedenle dar mekanların daha geniş ve ferah algınlanması için soğuk renkler kullanılmalıdır. Bol güneş alan ortamlara olduğundan daha serin bir hava katmak için soğuk renkler kullanılabilir. Zaman algısına etkisinden dolayı bekleme salonu gibi yerlerde soğuk renklerden istifade edilmelidir. Yatak odası, çalışması odası gibi dingin mekanlarda soğuk renk kullanılması ferahlık, güven ve huzur katarken fizyolojik olarak da kan basıncını ve nabzı düşürürler.

Renk uyumu-renk armonisi nedir, renk uyumu nasıl yapılır, Renk uyumu dekorasyon: Renklerin birbirleri ile olan uyumuna renk armonisi denir. Renk teorisi çerçevesinde üretilen renk uyumunu giyim ve kıyafetlerin yanında evde dekorasyon amaçlı da kullanabilirsiniz. Peki renk uyumu prensipleri neler?

Bu amaçla çeşitli renk uyumu tablosu ve cetvelleri bulunmakta. Bunun bir örneğini yukarıda görebilirsiniz. Renk uyumunda (çapraz) tamamlayıcı renkler, analog renkler, üçlü renk armonisi gibi seçimler bulunmakta. Kısaca bunları incelersek:

Tamamlayıcı renkler renk çemberinde karşılıklı renklere denir. Birbirleri arasındaki mesafenin uzaması ile yüksek kontrastın oluştuğu bu renkler, birbirlerini dengeleyerek hoş bir ahenk oluştururlar. Uyumu sağlamak için duvar boyası rengi mavi iken dengeleyici renk olarak turuncuyu aksesuarlar, aydınlatma sistemi veya halıda kullanabilirsiniz.

Çapraz tamamlayıcı renklerle yapılan uyum ise renk çemberinde tamamlayıcı rengin sağında ve solunda yer alan diğer iki renk ile yapılan bir renk uyumudur. Analog renklerle yapılan renk uyumunda renk çemberinde yanyana gelen renkler bir arada kullanılır. Bu şekilde yapılan bir dekorasyon gözü rahatsız etmeyen yumuşak bir armoni sağlar. Renklerden biri ana renk olarak seçilirken diğerini destekleyici olarak uygulanır. Üçlü renk armonisi ise birbirinden eşit uzaklıkta olup üçgen oluşturan bir kombinasyondur. Aynı renge ait farklı tonların bir arada kullanılması ile monokromatik armoni yapılır.İlgili aramalar:
renk uyumları tablosu (57), kıyafette renk uyumu tablosu (44), renk uyumu nedir (25), renk uyumu tablosu (25), renk uyumu cetveli (24), renk armonisi (21), renklerin uyumu cetveli (18), renk armonisi nasıl yapılır (12), renk uyum tablosu (12), renk uyumu nasıl yapılır (8), renk armonisi örnekleri (7), soğuk renkler nelerdir (6), giyimde renk uyumu tablosu (6), sıcak ve soğuk renkler (6), renklerin uyumu hakkında bilgi (5)

Yayın tarihi:
Konu: "Renk uyumu nasıl yapılır- Sıcak ve soğuk renkler nelerdir, özellikleri-Renk armonisi"
Kategori: Mobilya-Ev dekorasyon

Firsat-Cenneti.com » Mobilya-Ev dekorasyon » Renk uyumu nasıl yapılır- Sıcak ve soğuk renkler nelerdir, özellikleri-Renk armonisi

2 Yorum: "Renk uyumu nasıl yapılır- Sıcak ve soğuk renkler nelerdir, özellikleri-Renk armonisi"


  1. k dedi ki:

    renk uyumu bu mudur?

  2. mall dedi ki:

    Bu renkler bir harika


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?