Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , , .

Evde kitaplık yapımı, Kendi masanı kendin yap

Kendi masanızı, dolabınızı veya kitaplığınızı kendinizin yapabileceğiniz biliyor muydunuz? Sizlere basit yöntem ve malzemeler ile evde kitaplık, sehpa, ayakkabılık, masa veya dolap yapımından bahsetmek istiyoruz.
evde kitaplik yapimi
Evinize hazır kitaplık, masa almak çok zor bir iş değil tabii ki. Ama tamamen kişiselleştirebileceğiniz bir ürünü kendiniz imal etmeye ne dersiniz? Peki bunun avantajları neler?

Öncelikle, belirli ebatlarda bir ürün aradığınız halde, piyasada bulamayabilirsiniz. Aradığınız renk ve şekil seçenekleri de olmayabilir. Kimi masa ve kitaplıkların fiyatını maliyetine göre çok abartılı da bulabilirsiniz. Ve herşeyden önemlisi gururla herkese gösterebileceğiniz bir şey üretme zevki, sizin tarzınız olabilir. Modüler masa veya kitaplık, sizi yeterince tatmin etmeyebilir. İşte bu amaçla evde kitaplık, masa ve sehpa yapımı için basit tekniklerden ve malzemelerden bahsedeceğiniz.

Evde kitaplık, raf, sehpa, masa vs. gibi bir ürün yapmak için öncelikle bir teknik çizim yapmanız gerekir. Bu amaçla google sketchup gibi bir program kullanabileceğiniz gibi ebatları anlaşılır bir kağıt çizimi de yeterlidir. Teknik çiziminiz ne kadar düzgün olursa, montaj aşamasında o kadar az problemle karşılaşırsınız.

Öncelikle gerekli malzemeler: Praktiker, Bauhaus veya Baumax gibi bir
yapı marketten daha önceden yaptığınız çizime göre lazım olan ahşap veya sunta malzemeler, bir miktar sunta vidası ve şarjlı tornavida ile aksesuarlar (yaptığınız ürüne göre).

Yapı marketlerde dilediğiniz ebatta dikdörtgen kesimde (yani dairesel ve açılı kesim bulunmamakta) çok farklı renk ve desen seçeneklerde sunta veya mdf temin etmeniz mümkündür. 18 mm kalınlığındaki ahşap kesim metrekare fiyatı 20 tl civarındadır. Sunta rengini uygun olarak kenar bandı uygulatmanız da gerekecektir, ancak ayakkabılık ve kitaplık gibi bazı ürünlerde görünmeyen yüzeyler için kenar bandına gerek yoktur.

Sıra elinizdeki malzemeleri birleştirmeye geldi. Kitaplığınızı tek para haline getirip, sonradan parçalarına ayrılabilir olmasını istemezseniz, suntaların arasına yapıştırıcı malzeme sürebilirsiniz. Kitaplık rafları gibi malzemeleri sabitlemek yerine, raf pimi yerleştirerek rafları oluşturabilirsiniz. Sunta rafların belli bir yük çekme kapasitesi olduğundan çok uzun raf yapmaktan kaçınmanızda yarar vardır.

Sunta malzemeleri birleştirmek için akülü tornavida ile önce delik açıp, daha sonra uygun boydaki vidaları monte edebilirsiniz. Malzemeler arasında boşluk oluşmaması için montaj işlemini iki kişi yapmanızda yarar vardır.

Kitaplığınız birleştirdiniz diyelim ama pek sağlam durmuyor mu veya sallanıyor mu? O zaman arka kısım kontraplak montajını unuttunuz demektir. Ekseriyetle beyaz renkte olan ince bir kontraplak sehpa ve masa gibi ürünlerin sallanmasını durduracaktır.

Peki hangi aksesuarlar gerekebilir? Duvara raf yapmak için metal ayaklara ve onları monte etmek için dübel-matkap ikilisi gerekecektir. Daha sağlam bir kitaplık ve masa için plastik köşebentlerden istifade edebilirsiniz. Masa ve kitaplık için krom nikel kaplamalı veya basit bir plastik ayak montajı yapabilirsiniz ki bu cisimleri daha kolay hareket ettirmenize imkan tanır. Hatta tekerlek takarak hareketli bir mobilya da imal edebilirsiniz. Çekmece gibi hareketli parçalar için özel raylı düzenekler, yavaşça kapanan menteşeler, kulplar vs. ile dekoratif ürünler de elde edebilirsiniz.

Evde kitaplık, sehpa, masa vs. yapmak çok zor bir iş olmaması yanında oldukça da keyifli. Bu nedenle kendi masanı, kitaplığını, sehpanı kendin yap diyoruz.İlgili aramalar:
evde kitaplık yapımı (37), kendin yap kitaplık (16), evde kitaplık yapmak (13), kendi masanı kendin yap (13), kolay kitaplık yapımı (12), kendi masanı yap (11), kendi kitaplığını kendin yap (10), kendi kitaplığını yap (10), basit kitaplık yapımı (10), evde basit kitaplık yapımı (7), ev yapimi kitaplik (6), evde ayakkabilik yapimi (5), kitaplik yapimi (5), kitaplık yap (5), ayakkabiligini kendin yap (5)

Yayın tarihi:
Konu: "Evde kitaplık yapımı, Kendi masanı kendin yap"
Kategori: Mobilya-Ev dekorasyon

Firsat-Cenneti.com » Mobilya-Ev dekorasyon » Evde kitaplık yapımı, Kendi masanı kendin yap

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?