Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Duvar kağıdı nasıl yapılır, nasıl uygulanır, adım adım duvar kağıdı kaplama

Duvar kağıdı nasıl uygulanır diyenler için duvar kağıdı kaplaması adım adım basamaklar halinde burada anlatılmaktadır.
duvar kagidi nasil kaplanir
Duvar kağıdı nasıl yapılır? Duvar kağıdı uygulamasına başlamadan önce malzemelerin tam ve hazır olduğundan emin olmalısınız. Aşağıdaki malzemeler duvar kağıdı kaplama esnasında lazım olabilir:

Duvar kağıdı uygulamak için gereken aletler: Merdiven, ölçüm için metre, kesme işlemleri için maket bıçağı ve/veya makas, yapıştırıcı toz tutkal veya sıvı tutkal ile kova, duvara veya duvar kağıdına tutkal uygulamak için fırça, yapıştırılan duvar kağıdındaki boşlukları almak için rulo vs. gerekmekte.

1. Aşama-Zemin hazırlama: Duvar kağıdı uygulanacak yerin pürüzsüz ve tozsuz bir zemin olarak hazırlanması gerekmektedir. Duvardaki çatlaklar, boşluklar duvar macunu veya alçı yardımı ile önceden düzeltilmeli, fazlalıklar zımparalanmalıdır. Yapışkanlığın muhafazası için duvarda nem, küf gibi sorunlar bulunmamalıdır. Alçı sıva üstüne dönüşüm astarı uygulanarak zemin hazırlanabilir. Duvarda saten boya varsa duvarın zımparalanması önerilir. Daha önceden plastik boya bulunuyorsa, ince bir dönüşüm astarı ile duvarın hazırlanması gerekir. Seramik yüzeyler için özel bir yapışkan yardımı ile ince astar uygulanarak zemin hazırlanabilir.

2. Aşama-İlk duvar kağıdının yapıştırılması: Elinizdeki duvar kağıdındaki ve yapıştırıcıdaki talimatları izleyerek ilk duvar kağıdını yapıştırmaya hazırlanabilirsiniz. Bu aşamada en önemli aşamadır, zira ilk duvar kağıdındaki ufak bir kayma, en son duvar kağıdında büyük bir sorun olarak karşınıza çıkacaktır. Bu amaçla elektronik bir lazer terazi veya ucuna ufak bir ağırlık asılmış basit bir ip yani şakül aracılığıyla hizalama yapabilirsiniz.

Duvar kağıdı duvara yapıştırılırken genel kural aydınlık pencere tarafından içeriye doğru ilerlemektedir, ama pratikte farklı uygulamalar da olabilmekte.

Duvar kağıdı uygulanırken üst ve alt taraftan 10-15 cm bırakmanızda yarar vardır. Daha sonra bu kısımlar maket bıçağı veya makas yardımı ile kesilebilir. Keskin olmayan bir maket bıçağı, duvar kağıdını kesmek yerine, yırtabilir.

Farklı tip duvar kağıtlarının farklı yapıştırılma şekilleri vardır. Kimisinde rulo yardımı ile yapıştırıcı duvara sürülür ve duvar kağıtları uygulanır, kimisinde ise yapıştırıcı bol miktarda duvar kağıdına sürülür, duvar kağıdının arka kısımları üst üste gelecek şekilde katlanır ve 15 dakika gibi bir süre beklendikten sonra, duvar kağıtları duvara yapıştırılır. Özellikle kenar kısımların yeterince yapıştırıcıya sahip olduğundan emin olmalısınız. Plastik mala yardımı ile hava boşlukları alabilirsiniz.

Duvar kağıdı uygulaması yapılırken duvar kağıdı ustasından istifade edilmesi elbetteki daha iyi sonuçlar ve daha az fire verecektir, ama bu işten zevk alıyorsanız ve ortada geri dönülmez bir iş olmadığı fikrindeyseniz, pekala siz de duvarınıza duvar kağıdı yapabilirsiniz.

Duvar kağıdını yapıştırırken olası yamuk yapıştırmalar tutkal kurumadan düzeltilebilir. Duvar kağıdı üzerine gelebilecek tutkal artıkları vakit geçirilmeden silinmelidir, yoksa duvar kağıdında leke kalabilir. Priz ve anahtar yerleri duvar kağıdı yapılırken, çapraz şekilde kesilerek, içinden prizlerin gövdesi geçirilebilir. Daha önceden elektriğin sigortadan kapatıldığına ve priz-anahtarda elektrik olmadığına emin olmalısınız.

3. Aşama Duvar Kağıdının Kuruması: Ani kurumalar çekme yapmadan dolayı yapışma yerlerinden açılmalara neden olabilir. Bu nedenle pencere ve kapıların kapatılarak yavaş kuruma sağlanması uygun olacaktır. Yeni yapıştırılan duvar kağıtlarını güneşten ve kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız.İlgili aramalar:
duvar kağıdı yapıştırıcısı nasıl hazırlanır (24), duvar kağıdı tutkalı nasıl hazırlanır (7), duvar kağıdı macunu nasıl hazırlanır (5), halley duvar kağıdı yapıştırıcısı nasıl hazırlanır (5), duvar kağıdı toz tutkalı nasıl hazırlanır (5), duvar kağıdı nasıl yapıştırılır (3), toz tutkal nasıl hazırlanır (3), duvar kağıdı tutkalı nasıl yapılır (3), duvar kağıdı yapıştırıcısı (2), duvar kağıdı yaparken duvara tutkal sürülür mü (2), duvar kağıdı yapıştırıcısı hazırlama (2), duvar kağıdı yapıştırıcısı kıvamı (2), duvar kağıdı yapıştırma prizler nasil ayarlanir (2), var kagiti nasil uygulanir (2), duvar kağıdı yapıştırıcı hazırlama (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Duvar kağıdı nasıl yapılır, nasıl uygulanır, adım adım duvar kağıdı kaplama"
Kategori: Mobilya-Ev dekorasyon

Firsat-Cenneti.com » Mobilya-Ev dekorasyon » Duvar kağıdı nasıl yapılır, nasıl uygulanır, adım adım duvar kağıdı kaplama

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?