Özel Arama

Fırsatlar

Kombi Elektrik Tüketimi, Kombi Enerji Sarfiyatı Hesaplama

Kombi ne kadar elektrik harcar sorunuza yanıt vermek amacıyla kombi elektrik tüketimi hesaplama konusunda bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
kombi-elektrik-tuketimi

Kombi Elektrik Tüketimi, Kombi Enerji Sarfiyatı Hesaplama
Kış aylarında çoğu zaman durmaksızın çalışan kombiler, doğalgaz sarfiyatı yanında elektrik faturasına da kayda değer miktarda ilave yapmaktadır. Peki kombi ne kadar elektrik yakar, kombi elektrik tüketimi nasıl hesaplanır?

Öncelikle kombinin elektrik sarfiyatı ısıtma durumunda (alev mevcutken) veya kalorifer petek sularını devri daim yaptırırken farklı düzeylerdedir. Her iki durumda da devri daim pompası çalıştığı halde, ilk durumda yanmanın verimli gerçekleşmesi için hava pompası da devreye girer. Bu nedenle kombi enerji sarfiyatı bir artar bir azalır. Bu nedenle çok soğuk havalarda kombi yüksek derecede kullanırsa, ateşleme daha sık devreye girer ve haliyle elektrik tüketimi de artar.

Kombi teknik özellikleri arasında görebildiğimiz ve az sonra farklı marka ve modeller (yoğuşmalı vs.) için örnek olarak vereceğimiz watt cinsinden değerler ise (elektrik yükü olarak da ifade edilen) azami güç sarfiyatıdır ve çoğu zaman anlık tüketimden farklıdır. Bu konuda emsal olabilecek bir hesaplama yaparsak:

Baymak Kombi Elektrik Tüketimi: Baymak Luna 5 model hermetik kombi elektrik gücü modele göre değişmekle beraber 135 ve 165 watt olarak belirtilmektedir. Yaptığımız ölçümler neticesinde kombinin yanma durumunda 98 watt, sadece devri daim esnasında ise 58 watt anlık elektrik tüketimine sahip olduğunu tespit ettik. Kombinin 1 ay boyunca günde 24 saat sürekli çalıştığı ve zamanın üçte birinde yanıp, üçte ikisinde devir yaptığı düşünüldüğünde ortalama anlık tüketiminin yaklaşık 71,3 watt olduğu ve bunun elektrik faturasına yansımasının (ayda 720 saatten) 51,3 kwh olacağı hesap edilir. Kwh başına 35 kuruştan kombinin aylık elektrik sarfiyatı 18 TL’ye yaklaşmaktadır.

Söz konusu hesap sayaç tarifenize (gece-gündüz-puant), termostat varlığında açılıp kapanmaya, kapasiteye ve ayarlanan dereceye göre farklılık arz edebilir. Ancak üç aşağı beş yukarı benzer bir tüketimi görmek kaçınılmazdır.

Vaillant Kombi Elektrik Tüketimi: Turbo Tec model 28kw Vaillant kombi için elektrik gücü 145 watt olarak belirtilmektedir.

Demirdöküm Kombi Elektrik Tüketimi: Demirdöküm Nepto hermetik kombi azami 98 watt tüketmektedir. Viessmann Vitopend kombi de benzer şekilde 100w gücündedir.

Buderus Kombi Elektrik Tüketimi: Buderus 24kw EcoPlus kombi tam yükte 125 watt çekmektedir. Bosch Classic Condense Yoğuşmalı Kombi de aynı değere sahiptir.

ECA Kombi Elektrik Tüketimi: E.C.A. Confeo Premix Yoğuşmalı Kombi için 115 w elektrik tüketimi hesaplanmıştır.İlgili aramalar:
elektrikli kombi ne kadar yakar (41), kombi ne kadar elektrik harcar (39), kombi elektrik tüketimi (37), elektrikli kombi ne kadar elektrik harcar (32), kombi kaç watt elektrik harcar (27), doğalgaz kombi elektrik tüketimi (22), kombi kac watt (20), kombi ne kadar elektrik yakar (18), kombi aylık ne kadar elektrik yakar (13), elektrikli kombi ne kadar yakar 2016 (12), elektrikli kombi kullanıcı yorumları (11), kombi ne kadar elektrik tüketir (11), kombi çok elektrik yakar mı (10), kombi kaç watt çeker (9), kombi watt (8)

Yayın tarihi:
Konu: "Kombi Elektrik Tüketimi, Kombi Enerji Sarfiyatı Hesaplama"
Kategori: Isıtma-Soğutma

Firsat-Cenneti.com » Isıtma-Soğutma » Kombi Elektrik Tüketimi, Kombi Enerji Sarfiyatı Hesaplama

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?