Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Sodes nedir, Sodes Proje Örnekleri, Başvuru formu

Sizlere Sodes (Sosyal Destek Programı) nedir, sodes proje örnekleri ve başvuru formu konularında öz bilgiler sunmak istiyoruz. İşte ana hatlarıyla SODES konusu:
sodes nedir sodes proje
Sodes nedir: Sodes (Sosyal Destek Programı) işsizlik-istihdam, sosyal bütünleşme, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler alanlarında yürütülen projelere verilen destek programıdır. GAP eylem planı kapsamında 2008’den bu yana uygulanan SODES Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum, Ağrı, Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Gümüşhane, Bayburt illerinde yürütülüyor.

SODES projelerine kamu kuruluşları, il/ilçe özel idareleri, belediyeler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki kar amacı gütmeyen meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları (en az bir yıldır faal STK’lar), sendikalar başvurabilir. İşbirliği neticesinde hazırlanan projeler valilikler tarafından izlenmektedir.

SODES Başvuru: Sodes proje teklifleri sodes internet sitesindeki Bilgi Sistemi aracılığıyla valiliklere yapılmaktadır. Valilikler yapılan ön eleme (amaçlara uygunluk, sürdürülebilirlik, amaç-faaliyet-bütçe tutarlılığı, kuruluşun projeyi yürütme kapasitesi, proje etkileri, hedef kitle genişliği, ilin öncelikleri vs.) sonrası uygun görülen projeleri Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) iletirler. En az 10.000 TL tutarında ve bir yıl içinde tamamlanması gereken projelerde, toplam tutarın belli bir yüzdesinin (şu an %25) proje sahibince karşılanması gerekir.

SODES proje başvuru formu ilgili internet sitesinden indirilir ve sisteme gerekli tüm alanlar doldurulduktan sonra gönderilebilir. Daha sonra SODES uygulama esasları çerçevesinde alınan çıktı ile gerekli belge ve imzalar (kamu görevlilerine ödeme ile ilgili mevzuat, valiliğin isteyeceği ilave belgeler, finansman sözleşmesi, vs.) tamamlanarak valilik SODES birimine başvuru iletilir. Süreçle ilgili soru ve sorunlarda valiliklerle irtibat kurabilirsiniz.

SODES proje başvurularında proje hazırlayan danışmanlık firmalarından hizmet alınması tavsiye edilmemekte olup projenin değerlendirilmesinde bu firmaların etkisi bulunmamaktadır.

SODES proje örnekleri arasında istihdam alanında nitelikli işgücü yetiştirme, mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilme ve kendi işini kurabileceklere destek, vs. projeleri, sosyal bütünleşme alanında yoksulluğun azaltılması, yoksul kesimin kendi geçimini temin etmesi, yaşlı, özürlü, kadın ve çocuklar gibi kesimlerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi, hizmetlerin kalitesinin artırılması ve toplumsal bütünleşme, vs., kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler alanında çocukların ve gençlerin bu alanlara yönelmesi sayılabilir. SODES projelerinin toplumda dezavantajlı konumdaki çocuklar, gençler, kadınlar, işsizler, yoksullar, göç etmişler, yaşlı, özürlü, gecekonduda yaşayanlar olması beklenmektedir.

SODES istihdam projeleri kapsamında ayni sermaye desteği de sağlanmaktadır. Bunun ile ilgili koşullar eş finansman zorunluluğu dahilinde kursiyerlerden en fazla üç kişiye 5.000’er TL’dir.

SODES projelerinde desteklenmesi uygun bulunan maliyet kalemleri ve diğer en güncel detay bilgi için SODES sitesine bakabilrisiniz.

SODES projeleri hakkında kısa kısa:

 • Toplum yararına çalışma programlarında (ağaçlandırma, yaşlı ve hasta bakımı, okulların boya/ badana işlerinin yapılması, yoksul evi onarımı, vs.) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alan kişilerden geçici istihdam sağlanabilmektedir.
 • SODES projelerinde belli büyüklükteki projeler için koordinatörlere ücret ödenebilmekte.
 • Projelerde çalışanlara tam zamanlılara asgari ücreti iki katı ödeme yapılabiliyor.
 • SODES projeleri birden fazla ilde yürütülebilir.
 • SODES kapsamında çocuk parkı (yarım kalanın tamamlanması hariç), semt sahası, halı saha, tadilat giderleri vb. yapılabilir. Prefabrik dahi olsa yeni bina yapılamaz.
 • SODES kapsamında proje yürütücüsü olarak il özel idaresi olarak mikro kredi projeleri yapılabilir.
 • SODES projelerinde gezici sinema veya kütüphane faaliyetleri dışında taşıt alımı yapılamaz.
 • SODES uygulama usul ve esasları çerçevesinde satın alma işlemleri yürütülebilir.
 • Projelerde değişiklik veya ödeneklerde aktarma yapılması belli esaslara tabidir.
 • SODES hesabında yeterli ödenek olması halinde, acil ve zorunlu hallerde valilik yıl içerisinde Müsteşarlığa yeni proje teklifinde bulunabilir.


İlgili aramalar:
sodes nedir (79), sodes (44), sodes proje örnekleri (31), sodes projeleri (18), sodes projesi nedir (14), Sodes projesi (6), sodes başvuru formu (5), sodes projeleri örnekleri (5), sodes proje başvuru formu (4), sodes nedir kısaca (4), sSODES (3), sodes projeleri nedir (3), sodes ne demek (3), istihdam projesi örnekleri (3), sodes burs başvurusu (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Sodes nedir, Sodes Proje Örnekleri, Başvuru formu"
Kategori: İş Bulma

Firsat-Cenneti.com » İş Bulma » Sodes nedir, Sodes Proje Örnekleri, Başvuru formu

1 Yorum: "Sodes nedir, Sodes Proje Örnekleri, Başvuru formu"


 1. fazilet dedi ki:

  bayburtta ki sinema projeniz çok hoş devamını bekleriz


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?