Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , .

Proje nasıl hazırlanır, Proje hazırlamanın aşamaları

Avrupa Birliği hibelerinden, Kalkınma ajansı desteklerine, Kosgeb işkur programlarından değişik teklif çağrıları pek çok kurum-kuruluş projeler için kaynak aktarmakta. Peki proje nasıl hazırlanır, proje hazırlamanın basamakları nelerdir?
proje hazirlama
İster dernek vb. sivil toplum kuruluşu olarak ufak çaplı bir proje fikriniz olsun, isterseniz sanayi ve ticaret odası vb. bir örgüt veya KOBİ olarak büyük çaplı maddi destek arıyor olun, proje için kaynak dağıtan yerler temelde aynı mantıkta hareket ederler: Sunulan projenin prosedürlere ve politikalara uygun olarak ikna edici olarak hazırlanması. Peki proje nasıl hazırlanır?

Proje hazırlamanın ilk basamağı, proje fikrinin ortaya konmasıdır; yani projede ne yapılacağının belirlenmesidir. Projede yapılacaklar belli bir mantık örgüsü için tutarlı olarak tasarlanmalıdır. Avrupa birliği destekleri (ile gelişen proje döngüsü yönetimi ve mantıksal çerçeve matrisi yaklaşımı gereği) projenin, bir soruna çözüm olarak ortaya konmuş, çözüm üreten ve bir amacı olan faaliyetler bütünü olarak tasarlanması gerekmektedir.

Daha basitçe proje fikri şu sorulara yanıt verebilmelidir: Proje hangi probleme çözüm olmaktadır (gerekçe nedir)? Projenin amacı-hedefi nedir? Bu aşamada, sorun ağacı yöntemi ile sebep-sonuç ilişkileri belirlenerek projenin ana hatları tespit edilebilir.

Projeniz başvurduğunuz destek vb. programın hedefleri ve öncelikleri ile uyumlu olmalı ve tespit edilen sorun ve ihtiyaçlar yeterince iyi tanımlanarak analiz edilmelidir. Projenizin hedefinde olan kitle de açıkça belirli olmalıdır.

Amacı ve hedefi iyi belirlenmemiş, belli bir ihtiyaç ve soruna dayanmadan hazırlanan projelerin kabul edilip destek görme şansı oldukça zayıftır.

Proje hazırlamanın ikinci aşaması faaliyetlerin tanımlanmasıdır. Faaliyetler, proje amacı ile tutarlı olarak belirlenen sorun ve ihtiyaçlar için uygun çözümler üretmelidir. Faaliyetlerin zamanlaması ve kimler tarafından yürütüleceği ve yapılacak harcamalar (kaynak ihtiyacı ve bütçe) bu aşamada tespit edilir.

İyi bir projede proje neticesinde elde edilecek ürün ve çıktılar (örneğin x kişinin eğitim sertifikası alması) belli göstergeler eşliğinde tutarlı olarak ifade edilmelidir.

Proje ile ilgili dökümanların (fizibilite, başvuru formu, çeşitli beyannameler ve projeyi destekleyen ekler vs.) formatlara uygun olarak hazırlanması ve başvuru süreci son aşama olarak nitelendirilebilir. Özellikle bu aşamada, proje uzmanlarından profesyonel destek almak, projenizin kabul görme şansını önemli ölçüde artıracaktır.

Projenizin kabul edilebilirliğinin artıracak diğer ayrıntılar sürdürülebilirlik (yani projeye verilen destek bitince proje sonlanacak mı veya yürümeye devam edebilecek mi), katılımcılık (proje ile ilgili tarafların desteği ve görüşlerinin ifadesi), etkinlik ve verimlilik (kaynakların çıktıya dönüşme oranı) gibi ayrıntılar olabilir.İlgili aramalar:
proje hazirlamanin asamalari (2), bir problemin çözümü için praje hazırlamanın adımları (1), proje hazırlama aşamaları (1), proje hazırlama basamakları nelerdir (1), proje hazırlama basamakları planlama (1), proje hazirlama surecinin basamaklari (1), proje hazırlamadaki planlama nasıl yapılır (1), proje nasıl hazırlanır (1), proje nasıl hazırlanır basamaklar (1), proje nasıl hazırlanır basamakları (1), proje aşamaları nelerdir (1), proje aşamaları (1), problem yapılacak proje gerekce amaclar proje hazırlama basamakları mı (1), bir problemin çözümü için proje hazırlamanın aşamaları (1), bir proje nasıl hazırlanır basamakları (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Proje nasıl hazırlanır, Proje hazırlamanın aşamaları"
Kategori: İş Bulma

Firsat-Cenneti.com » İş Bulma » Proje nasıl hazırlanır, Proje hazırlamanın aşamaları

1 Yorum: "Proje nasıl hazırlanır, Proje hazırlamanın aşamaları"


  1. mustafa dedi ki:

    hazır beton santrali kurmak istiyorum.kendim elektrik mezunuyum ve bu işin içindeyim yıllardır.tek hayalim idealim kendi işimi kurmak ki tam uygun zaman.bulunduğum ilçe 25000 nüfuslu fakat hiç hazır beton santrali yok.


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?