Özel Arama

Fırsatlar

Bimcell numara taşıma, Bimcell’e geçiş nasıl yapılır?

Telefon hattınızı Bimcell’e taşımak istiyorsanız yapmanız gerekenler ve karşılaşmanız muhtemel durumlar hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
bimcell-hat-tasima




Bimcell hat taşıma, Bimcell’e geçiş nasıl yapılır?

Hattınızı Bimcell’e taşımak için yapmanız gereken işlem oldukça basit. Herhangi bir Bim mağazasına nüfus cüzdanı fotokopisi götürerek Bimcell’e geçiş mümkündür.

Bim mağazası çalışanlarından Bimcell müşteri temsilcisi olarak görevli olanlar size bu konuda yardımcı olacaklardır. Sizden taşımak istediğiniz hattın numarası ve mevcut operatör bilgisi, tc kimlik no, adres vb. bilgiler istenerek mobil numara taşıma talep formu, Bimcell abonelik sözleşmesi ve başvuru ve satış sonrası işlem formu mağaza görevlileri tarafından doldurularak Bimcell hattına ait yeni sim kart size takdim edilecektir. (Bu işlem sadece 3 dakikada halledilebiliyor). 2-4 gün civarında mevcut telefon hattınıza Bimcell numaranızın aktif hale geleceği tarih ve saati belirten bir mesaj geleceği söylenecek ve söz konusu saat sonrasında yeni sim kartınızı takarak hattınızı kullanabileceğiniz belirtilecektir.

SMS mesajdaki tarih ve saatte yeni bimcell hattınızdan sinyal alarak hattınızda 1 TL’lik kontör bulunduğunu fark edeceksiniz (9333 aranarak kalan TL öğrenilebilir). Hattınıza Bim mağazalarından veya Bimcell.com.tr’den kontör yükleyebilirsiniz. İlk defa kontör yükleme işleminde hattın aktif hale gelmesi için 9333’ü veya herhangi başka bir numarayı aramanız gerekecektir. Bulunduğunuz tarife ile arama yapmak sadece (1) kuruş ücrete tabidir. Kredi kartından online kontör yükleme işleminde 3d güvenlik ve sim kart/operatör uyumsuzluğu nedeniyle kısa mesaj ulaşmayabilir. Bu durumda bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşarak hattınızı kendi isteğinizle değiştiğini bildirmeniz gerekebilir (veya banka güvenlik soruları sonrası bunu teyit edecektir).

Bimcell hat taşıma işleminde sıkça karşılaşılan bir problem başvuru sonucu hiç bir mesaj gelmemesi ve hattın taşınmamasıdır. Başvuru sonrası 2 gün içinde Bimcell müşteri hizmetlerini (444 4 551) arayarak başvuru durumunu sorabilirsiniz. Pek çok Bim mağazasındaki Bimcell yetkilileri diğer telefon abone merkezlerine göre fazla tecrübeli olmadığı için formun eksik doldurulması, formda karalama yapılması veya yanlış bilgilerin girilmesi gibi sizin hatanız olmayan sorunlara yol açabilmektedir. Bu durumda iş gene size düşüp başvurduğunuz yerden hatanın düzeltilmesini isteyebilir veya hat taşıma yasal süresi olan 6 gün sonrasında daha işlek (tecrübeli) bir Bim mağazasında yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Bimcell bilindiği üzere PTTcell (veya POcell) gibi Türk Telekom mobil (Avea) hattını kullanan sanal bir operatör. Yani TT’den milyon düzeyinde toptan satın aldığı dakika, gb, sms’leri perakende pazarlayan bir cep telefonu şirketi. Taahhüt istenmeyen ön ödemeli hat ve cazip kampanyalar ile Bimcell numara taşıma bakımından kalıcı olarak bulunmak zorunda olmadığınız bir alternatif. Değerlendirmek size kalmış…



İlgili aramalar:
bimcell numara taşıma (12), bimcelle numara tasima (7), bimcell numara taşıma kampanyaları (5), bimcelle gecis (4), bimcell\e geçiş nasıl yapılır (4), bimcell numara taşıma süresi (3), bimcell hat taşıma (3), bimcell e numara taşıma (2), bimcelle numara taşıma kaç gün (2), bimcelle geçiş kampanyaları (2), numara taşıma bimcell (2), bimcelle numara taşıma sorunu (1), Bimcelle numara tasima formu (1), bimsel numara geçiş (1), bimsele geçiş kampanyası (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Bimcell numara taşıma, Bimcell’e geçiş nasıl yapılır?"
Kategori: Turkcell-Avea-Vodafone

Firsat-Cenneti.com » Turkcell-Avea-Vodafone » Bimcell numara taşıma, Bimcell’e geçiş nasıl yapılır?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?