Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Ne kadar boya gider, ne kadar boya gerekir? Boya miktarı hesaplama

Evinizi, odanızı boyamaya karar verdiniz, peki ne kadar boya gider, ne kadar boya gerekir? Boya miktarı hesaplama konusunda sizlere bazı bilgiler sunmak istiyoruz.
boya miktari hesaplama
Evinizi, odanızı boyamak istiyorsunuz. Ne kadar boya gideceğini hesapladınız mı? Odanızı boyamak için ne kadar boya gerekli? Aşağıdaki bilgiler size bu konuda ışık tutacak.

Boyanın ne kadar ihtiyaç olduğunu performansı yanı kapladığı alan ve örtücülük özellikleri belirler. Bu nedenle boya alırken dikkat edilecek en mühim nokta, boyanın kapladığı alandır. Aldığınız boyanın tek kat sürüldüğünde kapladığı alan ne kadar çoksa, kullanılması gereken boya miktarı da o nispette düşük olacak demektir.

Boya çeşitlerine göre boyaya katılan su veya tiner miktarı da önemlidir. Su bazlı boyaya ne kadar su katılacağı, solvent bazlı boyanın ne kadar tinerle inceltileceğine dikkat edilmelidir. İnceltme oranı yükseldikçe, aynı miktar boya ile boyanacak alan o kadar fazla olacaktır.

Renk çeşitliliği de boyanızı almadan önce kararınızı etkileyecek en önemli unsurlardan biridir. Mevcut rengi kapatması amacı ile daha koyu bir boya rengi seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak daha açık bir rengin hakim duruma geçmesi için 2-3 kat sürülmesi gerekir ki bu da tüketimi artıracaktır. Ayrıca yeni boyanacak bir duvardaki astar ve macunun kalitesi tüketilecek boya miktarını doğrudan etkiler.

Satın alacağınız boya üzerindeki ambalajda takribi boyanacak alan belirtilmiştir. %30 su ile inceltilen tipik bir plastik boyanın 1 litresi 12-20 metrekare alanı boyayabilir. 3 metre yüksekliğinde ve 12 metre kare genişliğindeki bir odanın duvarları ise duvar ve pencereler düşülürse 34 metrekare civarındadır. Buna göre tüketimin 2,5 litre civarında olacağını söyleyenebilir. Ki örneğin filli boya ambalajları buna uygun olarak söz konusu miktarlardadır yani bir kutu boya eşittir ortalama bir oda büyüklüğü boyama. 100 metrekare büyüklüğündeki bir ev için ise bunun takriben 6 misli gerekebilir. (yani 15-20 litre gibi). Ama ne olur ne olmaz bir miktar fazla boya satın almakta yarar var elbette.

Yapı marketlerinde veya boya konusunda uzmanlaşmış yerlerde yapacağınız boya malzemesi alış verişlerinde sizlere teknik destek de sağlanmakta. Bu nedenle uzman bir boya satıcının görüşlerini de dikkate alabilirsiniz. Zira ne kadar boyanın gerektiğini belirleyen pek çok parametre mevcut.

Sizlere kabaca ne kadar boya gider, ne kadar boya gerekir sorularına cevap olması amacıyla boya miktarı hesaplama konusunda bilgiler sunmaya çalıştık. Herkese iyi boyamalar…İlgili aramalar:
ne kadar boya gider hesaplama (11), 20 kg boya kaç m2 boyar (10), bir odaya ne kadar boya gider (8), boya miktarı hesaplama (6), bir kova boya kaç m2 yer boyar (5), bir kilo boya kaç metrekare boyar (5), 1 kilo boya kaç metrekare boyar (5), 1 odaya kaç kg boya gider (5), 1 kg boya kaç m2 yer boyar (4), bir odaya kaç kilo boya gider (4), m2 ye ne kadar boya gider (4), ne kadar boya gerekir (4), ne kadar boya gider (4), metrekareye boya miktarı (3), plastik boya kac metre boyar duvari (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Ne kadar boya gider, ne kadar boya gerekir? Boya miktarı hesaplama"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Ne kadar boya gider, ne kadar boya gerekir? Boya miktarı hesaplama

2 Yorum: "Ne kadar boya gider, ne kadar boya gerekir? Boya miktarı hesaplama"


  1. Nicat İbrahimov dedi ki:

    Salam.600 metrekare 560-lık boruya kaç litr lak gedir?

  2. fevzi dedi ki:

    İYİ GÜNLER BEN ISPARTA DA ÇALIŞIYORUM.BURADA EL YAPIMI BOYA KULLANIYORLAR. ARKADAŞLAR GEÇEN SENE KAHVERENGİ BOYAYI BİNAYA UYGULAMIŞLAR. BOYA ÇOK MAT DURUYOR VE SU DEĞMİŞ AKMIŞ GİBİ BİRAZDA BEYAZLIK VAR NEDEN OLABİLİR? 1 LİTRE EN KÖTÜ BOYA KAÇ METRE YER KAPATIR.


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?