Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , .

Hilti nedir, Kırıcı-Delici ile Matkap Farkı ve Kullanımı

Kırıcı-delici (hilti matkap) ile klasik matkap arasındaki farkları incelediğimiz bu yazımızda, hilti matkap kullanımından bahsetmekteyiz.
kirici delici matkap
Evimizde bir panoyu asmaktan, herhangi bir banyo aksesuarını duvara monte etmeye kadar pek çok durumda matkap ile delik açarak dübel-vida sabitlemesine ihtiyaç duymaktayız. Peki evde kullanım için nasıl bir matkap kullanmalıyız? Kırıcı-delici’ye ihtiyaç var mıdır?

Bu konuya girmeden önce hilti nedir sorusunun yanıtını verelim. Hilti tıpkı peçetelere selpak denmesi gibi marka adının ürüne yansımış halidir. Hali hazırda piyasada görünmeyen bu marka, kırıcı-delicilere verilen bir isimdir. Peki kırıcı-delici ne işe yarar?

Kırıcı-delici esasında çok daha gelişmiş bir matkap çeşididir. Adından da anlaşılacağı üzere, kırıcı-deliciler matkap özelliği yanında kırıcı olarak da kullanılmaktadır. Kırıcı, belirli güçte ve sıklıkta darbe üreterek duvar yıkmak veya yer-duvar seramiği sökmek gibi işlere yaramaktadır. Asfaltta delik açarak kazı yapılmasını sağlayan makineler da pnömatik (basınçlı hava kullanan) kırıcılardır.

Kırıcı delicilerin 3 ayrı çalışma modu bulunmaktadır. Bunlar darbesiz matkap modu, darbeli matkap modu ve kırıcı modudur. Kırıcı-delicilerin matkaptan en önemli farkı bu kırıcı delici moduna sahip olmalarıdır. Ancak diğer modlarda çalışma gücü bakımından da bariz bir farklılık mevcuttur. Aynı özellikte bir uç kullanarak mermer gibi sert bir yüzeyi matkap ile delmek çok daha zordur ve efor gerektirir. Matkap kullanırken siz matkapa iş yaptırmaya çalışırsınız, oysa kırıcı-delici nazlanmadan ve sizi yormadan aynı işi yapmaktadır.

Peki aynı teknik özelliklere (yani devir sayısı, (joule cinsinden) darbe gücü, ağırlık, vs.) sahip matkap veya kırıcı-deliciler arasında neden çok fazla fiyat farkı var? Yani piyasada 30 TL’ye bile bir matkap bulurken, neden bunun kat kat fazlasına pahalı bir matkap veya kırıcı-delici alalım? Evet, ürünler teknik özellikler bakımından çok farklı olmayabilir, ancak kullanım ömrü bakımından ciddi farklar bulunabilir. Ucuz matkaplar çok fazla kullanıldığı takdirde, 2 sene içerisinde hurdaya çıkacaktır (ki garantisi 5 yıl bile olsa). Oysa profesyonel markaların (Bosch, Makita, Dewalt, Black & Decker gibi) kırıcı-delicileri yüksek kaliteli malzeme kullanıldığı için çok daha uzun ömürlüdür.

Matkap veya kırıcı-delici kullanımından dikkat edilmesi gereken bir diğer husus doğru ve kaliteli uç kullanımıdır. Ahşap delme uçları ile beton delmeye kalktığınızda uç çok kısa sürede aşınarak işe yaramaz hale gelecektir. Bu bakımdan markalı elmas uç kullamanızda yarar vardır.İlgili aramalar:
hilti nedir (110), hilti nedir ne işe yarar (22), hilti ne işe yarar (16), hilti nasıl kullanılır (13), hilti kullanma talimatı (12), hilti matkap nedir (10), hilti ne demek (9), darbeli matkap nedir (7), hilti ve matkap arasındaki fark (6), hilti matkap (4), hilti nasıl çalışır (3), hilti (3), hilti ile matkap arasındaki fark (3), pnomatik matkap ile sds matkap arasında fark (2), evelle hilti nedir (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Hilti nedir, Kırıcı-Delici ile Matkap Farkı ve Kullanımı"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Hilti nedir, Kırıcı-Delici ile Matkap Farkı ve Kullanımı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?