Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Duvar-Tavan nasıl boyanır, Radyatör boyama, Metal Nasıl Boyanır

Bu yazımızda duvar nasıl boyanır, tavan nasıl boyanır, radyatör boyama ve metal nasıl boyanır konularında bazı temel bilgileri sizlere sunmaya gayret etmekteyiz. Boya yaparken dikkat edilecek hususlara da bakmanızda yarar var. İşte duvar, tavan, radyatör ve metal nasıl boyanır:
duvar nasil boyanir
Tavan nasıl boyanır: Tavanı boyamak duvar boyamaya göre biraz daha zahmetlidir zira kısa sürede yorulabilirsiniz. Tavanı boyamak için bir uzatma sapı veya merdivene ihtiyacınız olacaktır. Tavanı rulo ile boyamanız mümkündür ama tavanın duvarla bitiştiği kenar kısımlarında rulo kullanmak kat izlerine ve taşmalara yol açabilir. Bu nedenle kenarlarda fırça kullanarak duvar boyunca şeritler halinde ilerleyiniz. Kenardan bir miktar içeri (5-10 santim) kısma kadar fırçadan sonra ruloya geçebilirsiniz. Tavanı boyarken merdiven kullanmak taşınma işleminden dolayı sizi yavaşlatabilir. Tavanı boyarken odanın köşesinden başlayarak en dar mesafeyi seçin ve ileri geri boyayarak bütün tavanı boyayın.

Duvar nasıl boyanır: Tavan boyama işlemi sonrasında duvar boyamaya geçebilirsiniz. Tabi boya öncesi temizliği yapmış olmanız gerekir. Bundan sonra aynı tavandaki gibi köşeleri fırça ile boyamanızda yarar vardır. Tavandan zemine doğru ilerleyerek duvarı boyayabilirsiniz. Boyarken, boyanın yüzeye daha hızlı yayılması sağlamak için çapraz veya zikzaklı şekilde ruloyu gezdiriniz, daha sonra yukarı aşağı daha uzun çekişlerle boyanın yüzeye eşit olarak dağılmasını sağlayabilirsiniz. Duvarı boyama yöntemi olarak 1×1 metrelik kareler şeklinde ilerleyebilirsiniz. Ancak kareler arasında kat izi oluşmaması için komşu karenin kurumamış olması gerekir. Parlak boyalar için daha küçük karelerde çalışmanız uygun olacaktır.

Radyatör boyama: Kalorifer boyası yani yağlı boyalar ile petekleri boyamanız mümkündür. Her metal yüzeyde öncelikle alttaki eski boyayı zımparayla kaldırmalısınız. Daha sonra pas önleyici astar kullanarak paslı bölgeleri kaplayıp boyayabilirsiniz. Yağlı boya yeni boyandığında parlak ve canlıdır ama zaman içinde ısı etkisiyle rengi solar. Oysa su bazlı boyalar rengini korur. Boyanın aşırı hızlı kuruyup çatlamaması için radyatörlerin 1 hafta çalıştırılmaması gerekir. Bu nedenle kaloriferleri yazın boyamanız daha mantıklıdır.

Metal nasıl boyanır: Paslı ve dökülen yüzeyleri bulunan metaller tel fırça, çelik yünü veya 80 numara zımparayla temizlenir. Bu işlemden sonra daha yüksek dereceli başka bir zımpara kağıdıyla yüzey pürüzlerden arındırılır. Aşınmış yerler macun ile doldurulup zımparalamanın ardından antipaslı astarlama işlemi yapılmalıdır. Astarın kuruması ardından boyama yapılabilir.İlgili aramalar:
eski radyatörü boyamak (4), radyatör nasil boyanir (4), tavan boya öncesi tamiri nasıl yapılır (2), kalorifer petekleri nasıl boyanır (2), petek boyanırmı (2), radyatör boyası (2), kalorifer peteklerindeki pas lekeleri nasil temizlenir (2), kalorifer peteği boyama (2), radyatör su bazli boya ile (2), petek boyası (2), pedekler ne ile boyanir (1), petek boyama (1), paslı kalorifer peteği boyama (1), paslanmis kalilefer nasil boyanir (1), petek boyanırmı? (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Duvar-Tavan nasıl boyanır, Radyatör boyama, Metal Nasıl Boyanır"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Duvar-Tavan nasıl boyanır, Radyatör boyama, Metal Nasıl Boyanır

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?