Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Duvar macunu ne işe yarar? Duvar çatlağı tamiri, Duvar astarı

Astar ne işe yarar ve duvar macunu ne işe yarar diyenler için hazırladığımız bu yazıda duvar çatlağı tamiri ve duvar astarından bahsetmekteyiz. İşte boya öncesi yapılacak önemli işlerden olan duvar çatlağı tamiri ve astar hakkında bilgiler:
duvar catlagi astar
Binaların zaman içerisinde temellerine oturması, veya hafif deprem gibi hadiseler ile sıvada yapılan hatalar sonucunda duvar çatlakları oluşabilmektedir. Duvar çatlağı tamiri amacıyla alçı veya duvar macunu gibi malzemeler kullanılır. Her iki malzeme de duvardaki çukur veya çivi deliği vs. gibi yerlerin doldurululup boya için düz ve pürüzsüz zemin elde edilmesi amacıyla kullanılabilir. Görünüşte alçı daha ucuzdur ancak fazla işçilik gerektiren alçı aynı zamanda emiciliği yüksek bir inşaat malzemesidir. Bu nedenle su bazlı duvar macunu kullanılması daha ekonomiktir. Uygulama sonrasında zımparalama işlemi kolayca yapılır ve su-nem problemi oluşmaz. Duvar çatlağı tamirinde alçı kullanılması durumunda uzun vadede çatlakların genişlemesi devam edecektir. Ancak esnek yapıda duvar macunu kullanılması duvar çatlağının yeniden oluşup genişlemesine engel olur. Ahşap malzemelerde oluşan yarıklar için ise su bazlı yerine solvent bazlı macunların kullanılması önerilir.

Astar ne işe yarar, duvar astarı uygulanması: Boya uygulanmasından önce yapılan temel işlemlerden bir tanesi duvar astarı uygulanmasıdır. Peki astar ne işe yarar? Yüzey hazırlığında kullanılan astar ve macunlar boyanın uzun ömürlü olmasını ve ekonomik boyamayı temin ederler.

Öncelikle sıva üzerine uygulanan astar, sıvanın emiciliğini azaltır. Böylece daha az boya kullanarak boyama yapılabilir. Astar sayesinde boya, duvar yüzeyine güzelce yapışır. Boyanın örtücülüğü artacağı için renkler daha doğru yansıtılır. Tadilattan geçmiş ve macunlanmış yüzeylere astar çekilmezse boya altından belli olurlar. Örnek astar ürünleri: Polisan’dan Polizolan, Elegans Astar

Mevcut halde solvent bazlı saten boya bulunan bir yüzeye su bazlı saten boya uygulanacaksa, boyanın yapışmasının temin edilmesi amacı ile uygun astarın uygulanması gereklidir. Örneğin polisan Natura Transfer astar gibi.

Ahşap yüzeylerin boyanmasından evvel sentetik astarlar kullanılır. Paslı veya passız metallere de uygulanan astar çeşitleri mevcuttur. Kısaca astar çeşitleri ve duvar çatlağı tamirinden bahsettik. Kolay gelsin…İlgili aramalar:
duvar macunu nasıl yapılır (9), iç cephe macunu ne işe yarar (8), astar ne işe yarar (8), duvar macunu (8), duvar çatlakları için macun (5), duvar çatlakları nasıl kapatılır (5), duvar macunu ne işe yarar (4), duvar çatlak tamiri (4), duvar çatlağı tamiri (4), duvar macunu nasıl hazırlanır (4), su bazlı tamir macunu (3), polizolan ne işe yarar (3), çatlak duvar tamiri (2), sıva çatlağı tamiri (2), boya astarı ne işe yarar (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Duvar macunu ne işe yarar? Duvar çatlağı tamiri, Duvar astarı"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Duvar macunu ne işe yarar? Duvar çatlağı tamiri, Duvar astarı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?