Özel Arama

Fırsatlar

Camlardaki ve Fayanslardaki İnşaat Artıkları Nasıl Temizlenir?

İnşaat veya tadilat sonrasında cam veya seramik fayanslarda bir takım inşaat artıkları kalabilmektedir. Peki söz konusu inşaat artıkları nasıl temizlenir?
insaat-artik-temizleme

Duvarların boyanması, eski fayansların kırılarak yeni seramik-fayans döşenmesi, derz, alçı veya seramik yapıştırıcı kalekim fazlalıklarında, yüzeylerde koruyucu önlem alınmadığı veya yeterince itinalı davranılmadığı durumlarda bir takım inşaat artıkları duvar, cam veya fayans yüzeylerinde kalabilmekte ve geçen zaman zarfında sertleşen artıkların temizlenmesi daha da güçleşmektedir. Elbetteki işin doğrusu zamanında inşaat artıkları kurumadan temizliğin yapılması veya naylon örtüler ile etrafın kirletilmemesidir. Ancak iş işten geçtiği durumda artık güçlü bir takım kimyasallara ihtiyacınız olabilir.

Piyasada kimi hırdavat dükkanlarında bulabileceğiniz “sihirli su” veya pek çok yerden kolayca edinebileceğiniz pas ve kireç çözücü Por-Çöz bu konuda size yardımcı olabilir. Cam ve zemindeki boya-badana lekelerini ve mozaik zemindeki inşaat artıklarını temizlemede yararlanabileceğiniz her iki kimyasalda da belirli bir yüzde (yüzde 16-20) nitrik asit (kezzap) bulunmaktadır. Ancak inşaat atıklarını temizlerken söz konusu maddeleri kullanma talimatına uygun şekilde kullanmalısınız.

Por-çöz kuvvetli bir asittir, anında yanıklara yol açar, bu nedenle asit vücudunuzla temas ettirilmemeli ve koruyucu giysi, eldiven ve yüzü-gözü koruyan gereçler kullanılmalıdır. Kimyevi reaksiyon neticesinde ortaya çıkan zehirli dumanın solunmamasına ve ortamın iyi havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Çamaşır suyu, tuz ruhu gibi başka maddeler ile karışım yapılmamalı ve mermer, emaye banyo küveti gibi aside dayanıksız yüzeylerde kullanılmamalıdır.

Söz konusu kimyasalları sprey şeklinde daha doğru miktarda kullanılırken spatula veya sünger tel gibi maddeler ile kazıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak cam yüzeyde çizikler oluşmaması bakımından bez kullanmanız daha akılcı olabilir.

Silikon artıklarının temizlenmesi için de benzer bir kazıyıcıya ihtiyacınız olacaktır. Piyasada çok kolay bulunmamakla beraber silikon çözücü bir takım kimyasallardan da yararlanabilirsiniz. Yağlı boya kalıntılarını kazımak yerine yağlı boyayı çözen kimyasallar kullanabilirsiniz.İlgili aramalar:
inşaat pisliği nasıl temizlenir (54), inşaat temizliği nasıl yapılır (47), fayanstaki boya lekesi nasıl çıkar (46), inşaat sonrası fayans temizliği nasıl yapılır (41), fayanstan boya lekesi nasıl çıkar (26), inşaat artıkları nasıl temizlenir (25), inşaat kalıntıları nasıl temizlenir (25), inşaat sonrası cam temizliği nasıl yapılır (25), inşaat pisliği temizlemenin püf noktaları (22), yağlı boya lekesi fayanstan nasıl çıkar (22), camdan sıva harcı nasıl çıkar (20), camdaki harç lekesi nasıl çıkar (20), camlardaki inşaat pisliği nasıl temizlenir (18), yeni yapılan fayans nasıl temizlenir (18), fayanstan yağlı boya nasıl çıkar (16)

Yayın tarihi:
Konu: "Camlardaki ve Fayanslardaki İnşaat Artıkları Nasıl Temizlenir?"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Camlardaki ve Fayanslardaki İnşaat Artıkları Nasıl Temizlenir?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?