Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Boya yapmanın incelikleri, Boya yaparken dikkat edilecek hususlar

Boya yapmak istiyorum diyenler için Boya yapmanın inceliklerini yani boya yapmanın püf noktalarından bahsetmek istiyoruz:
boya yapmanin puf noktalari
Boya yapmanın püf noktaları, Boya yaparken dikkat edilecek hususlar: Boya yaparken dikkat edilecek hususların başında temizlik gelmekte. Başta zeminin naylon ile kaplanması ve naylonun açılmaması için kenarlara bantla tutturulması önerilebilir. Mümkünse boya yapılacak yerdeki eşyalar başka bir yere taşınmalıdır. Yoksa eşyalar odanın ortasına taşınarak naylon örtü, gazete veya eski bir kumaş ile kaplanmalıdır. Boyanmayacak radyatör ve bir kısım duvar için de maskeleme bandı ile örtmek iyi bir çözüm olabilir. Ayrıca elektriğin kesilerek elektrik prizlerinin ve kabloların sökülmesi de işinizi kolaylaştıracaktır. Tavan boyaması esnasında avizenin sökülmesi veya büyük bir çöp poşeti ile kaplanması da uygun olacaktır.

Komple boyanan bir odada sırasıyla tavan, duvarlar, kapılar, pencereler ve kalorifer boyanmalıdır.

Boyanın türüne göre ortam havalandırmasının yapılması ihmal edilmemelidir. Boyanın kuruması bitmeden boyaya temas edilmemelidir. Boya boyunca plastik eldiven ve koruyucu gözlük kullanmakta fayda vardır.

Alkid/yağ bazlı boyalarda doğal ya da sentetik kıllı fırçalar kullanılabilirken, lateks ya da akrilik boyalarda sentetik kıllı fırçalar kullanılmalıdır.

Fırçaya çok fazla boya sürülmemeli fırçanın ucu değil yan yüzleri kullanılmalıdır. Rulo ile çalışılırken ise rulo çok hızlı ve bastırılarak yapılmamalıdır yoksa boyada kabarcıklar ve balonlar oluşabilir.

Fırça kutuya tekrar daldırılmadan önce duvarda ıslak bir son nokta bırakılmalıdır. Duvarda iz oluşumunu engellemek için boya fırçaya alındıktan sonra tekrar bu ıslak yerden boyamaya devam edilirse duvarda bir bütünlük oluşur.

Boyama işlemi biter bitmez fırça temizliği yapılmalıdır. Lateks veya akrilik boyalarla kullanılan fırçalar sabunlu suyla iyice yıkanıp kurumaya bırakılmalıdır. Alkid/yağ bazlı boyalarla kullanılan fırçalarsa önce tinerle, daha sonra sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Herhangi bir çitte ya da duvar kaplamasında dikey duran tahtalar boyanacaksa, yukarıdan aşağıya doğru önce yüzeyleri boyanmalıdır. Yatay durumdaki tahtalar boyanacaksa, önce aralarındaki boşluklar boyanmalı daha sonra yüzeylere geçilmelidir.

Boya sonrası temizlik: Boya sonrasında odanın havalandırılması ve naylon brandaların kaldırılması yeterli olacaktır. Ayrıca fırçaların uzun ömürlü olması için suyla ve bir miktar deterjanla hemen temizlenmelidirler. Yağlı boya fırçaları için ise eldiven giyilerek çözücü tiner ile temizlik yapılarak mumlu kağıtta fırça muhafaza edilir. Tinerin yanıcı bir madde olduğunu hatırlatalım. Ellerinizin temiz kalması için boya işleminden önce nemlendirici bir krem kullanmanız yeterli olacaktır. Boya yaparken dikkat edilecek hususlar kısaca bunlar.İlgili aramalar:
boya yapmanın incelikleri (3), boya yaparken dikkat edilecek hususlar (2), boya yapılırken dikkat edilecek hususlar (2), plastik boya yapma incelikleri (2), rulo ile boyama incelikler (1), rulo ile boya yapmanın incelikleri (1), rulo ile boya incelıkleri (1), oto boyanın incelikleri (1), odanın boya kurmasını engelemek (1), kapilara boya surulmemesi icin ne yapmali (1), iç cepe boyası yaparken dikkat edilecek hususlar (1), BOYADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR (1), boya yapılırken dikkat edilmesi (1), yağlı boya yapılırken dikkat edilecek hususlar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Boya yapmanın incelikleri, Boya yaparken dikkat edilecek hususlar"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Boya yapmanın incelikleri, Boya yaparken dikkat edilecek hususlar

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?